Pozůstalí po 298 obětech letu MH17 sestřeleného v roce 2014 nad východní Ukrajinou dnes začali vypovídat před soudem v Nizozemsku. Někteří z nich viní Rusko ze lži, jiní žádají potrestání viníků, aby našli klid.
Obžalováni jsou čtyři lidé, kteří jsou podezřelí ze zapojení do pádu Boeingu 777 společnosti Malaysian Airlines. Mezinárodní tým vyšetřovatelů sestřelení letadla připsal proruským rebelům na východě Ukrajiny, Moskva odpovědnost odmítá. O průběhu procesu informovaly světové agentury.
Na palubě osudného letu zemřelo 196 Nizozemců, proto se soud koná právě v této zemi, a to v přísně střežené síni na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu. V následujících třech týdnech zazní stovky svědectví pozůstalých, kteří promluví buď osobně, nebo přes video, případně budou přečtena ze zaslaných materiálů. Jako první svědkyně vystoupila Ria van der Steenová, která při neštěstí ztratila otce a nevlastní matku.
"Lžou, my víme, že lžou, a oni vědí, že víme, že lžou," řekla před soudem van der Steenová a dodala, že cituje sovětského disidenta Alexandra Solženicyna. "Jsem plná touhy po pomstě, pocitu nenávisti, vzteku a strachu... Vím, že jsou mrtví a že už je nikdy neuvidím. Ale nemohu se s nimi definitivně rozloučit, dokud nebudou osoby zodpovědné za jejich smrt uznány vinnými za to, co provedly," dodala.
Kromě Nizozemců a dalších národností byla na palubě i řada Australanů. Australanka Vanessa Rizková přišla o oba rodiče, kteří se letem MH17 vraceli z dovolené v Evropě. Strůjci útoku podle ní "zaslouží trest za své nenávistné činy". "Jak by se cítili sami strůjci, kdyby šlo o jejich příbuzné? Jak by na to reagoval (ruský prezident Vladimir) Putin a jeho zkorumpovaná vláda?" ptala se Rizková, která u soudu svědčila přes videohovor.
"Ruské dezinformace, nedostatečné zapojení Ruska (do vyšetřování) a jeho popírání viny jsou omračující," uvedl James Rizk, bratr druhé svědkyně, uvedla agentura AFP.
Letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru podle obžaloby sestřelila raketa odpálená z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny.
Vyšetřování, které trvalo téměř šest let, vyústilo v obžalování Igora Girkina, Sergeje Dubinského, Olega Pulatova a Leonida Charčenka mimo jiné z vraždy. Žádný z nich se soudu neúčastní, zastupovat se nechává jen Pulatov. Všichni se podle dostupných informací nacházejí v Rusku. V případě odsouzení jim hrozí až doživotní trest vězení.
Předsedající soudce Hendrik Steenhuis stanovil termín 22. září jako možné datum vynesení verdiktu. Proces může ale také skončit v listopadu nebo v prosinci, uvádí AFP.
Související
Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
před 2 hodinami
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
před 3 hodinami
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
před 3 hodinami
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
před 4 hodinami
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
před 5 hodinami
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
před 5 hodinami
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
před 6 hodinami
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
před 7 hodinami
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno před 7 hodinami
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
před 8 hodinami
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
před 9 hodinami
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
před 9 hodinami
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
před 10 hodinami
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
před 12 hodinami
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
před 12 hodinami
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
před 13 hodinami
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
před 14 hodinami
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
před 16 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
Po sobotní nevídané blamáži se Slovinskem, se kterým Češi poprvé v historii MS prohráli 2:3 po prodloužení, má parta trenéra Radima Rulíka jasný cíl. Odčinit tuto nečekanou porážku a naopak navázat na předešlou výhru s Dánskem. Češi se vrátili ke své původní základní sestavě ze zápasu s Dánskem, a tak se do ní vrací útočník Matěj Blümel. Oproti duelu se Slovinskem naopak zůstal mimo sestavu Jan Mandát a chyběl i Michal Kempný. V brance se objevil Josef Kořenář. Česko nakonec Švédy porazilo 4:3.
Zdroj: David Holub