Řecko a Norsko vyhostí celkem 15 ruských diplomatů

Řecko vyhostí ze svého území 12 ruských diplomatů v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo tamní ministerstvo zahraničí. Rusko přijme v reakci na krok Řecka patřičná protiopatření, zareagovala podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Tři ruské diplomaty se rozhodlo vyhostit také Norsko.

Evropské země v posledních dnech dohromady prohlásily za nežádoucí osoby přes 200 ruských diplomatických pracovníků.

Řecké ministerstvo zahraničí podle svého vyjádření již o rozhodnutí informovalo velvyslance Ruska v Řecku. Ruští diplomaté, kterých se vyhoštění týká, se podle Atén nechovali v souladu s mezinárodními pravidly.

"Rusko na to poskytne odpovídající odpověď," řekla krátce po oznámení Atén Zacharovová.

Norské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že ze země vyhostí tři ruské diplomaty. Podle Norska se zabývali aktivitami neslučitelnými s diplomatickým statusem.

"Není náhodou, že k vyhoštěním dochází v tuto chvíli," uvedla norská šéfka diplomacie Anniken Huitfeldtová v prohlášení. "Děje se tak v době, kdy je svět šokován zprávami o zločinech ruských sil vůči civilistům, především pak v ukrajinském městě Buča. V této situaci věnujeme zvlášť silnou pozornost nežádoucím ruským aktivitám v Norsku," dodala.

Francie s Německem v pondělí vyhostily ze země dohromady 75 diplomatů, jejichž činnost byla podle Paříže a Berlína v rozporu s evropskými bezpečnostními zájmy. Na tento krok o den později navázalo podobným způsobem několik dalších států včetně Itálie, Španělska, Dánska a Švédska.

Kreml vyhošťování ruských diplomatů z evropských zemí odsoudil.

České ministerstvo zahraničních věcí na začátku dubna v reakci na invazi na Ukrajinu apelovalo na ruské diplomaty, kteří mají svědomí a schopnost rozpoznat zlo, aby opustili kruh spolupachatelů.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Řecko velvyslanectví

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán musí být zastaven, než bude pozdě. Izrael spustil po víkendovém útoku ofenzívu, zatím jen politickou

Izrael spustil po víkendovém íránském útoku také "politickou ofenzívu" proti islámské republice. Uvedl to v úterý izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy