Salvini je vzteky bez sebe. Jeho popularitu nahlodává hnutí Sardinek

Zdánlivě nezastavitelný politický vzestup šéfa nacionalistické Ligy Mattea Salviniho narazil na hnutí běžných občanů, které se začalo označovat jako Sardinky, napsala agentura Reuters. Iniciativa vznikla minulý týden v Bologni, kde čtveřice přátel pozvala širokou veřejnost na protestní akci proti Salviniho Lize, jejíž popularita před místními volbami v severoitalském regionu Emilia-Romagna narůstá.

Salvini zde chce pravici 26. ledna dovést k volebnímu vítězství. Ztratí-li levice v bohatém regionu moc, měla by podle něj skončit také vládní koalice levicové Demokratické strany a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a dát průchod celonárodním volbám.

Minulý čtvrtek se ovšem na demonstraci na hlavním bolognském náměstí jako sardinky tísnilo 12.000 až 15.000 lidí, kteří nesouhlasí s protiimigrační rétorikou šéfa strany, označované agenturami za krajně pravicovou.

"Proti těm, co nejhlasitěji křičí, odpovídáme tichem jako ryby. Ale jsme v hejnu, natlačení jeden na druhého. Jsme v převaze," řekl jeden z organizátorů protestu, 32letý Mattia Santori. Někteří lidé v davu drželi z kartonu vystřižené sardinky a jméno se uchytilo.

Průzkumy volebních preferencí ale napovídají, že tradiční bašta levice Emilia-Romagna by mohla ve volbách připadnout Lize a její pravicovým spojencům, tedy krajně pravicové straně Bratři Itálie a středopravé formaci Vzhůru Itálie bývalého premiéra a kontroverzního mediálního magnáta Silvia Berluconiho.

Ve stejném scénáři se odehrály i volby v dalších regionech, naposledy ve středoitalské Umbrii. Koalice zmíněných pravicových stran zde získala 57,5 procenta hlasů. Pro strany současné vládní koalice hlasovalo 37,6 procenta voličů.

Na celonárodní úrovni Liga z průzkumů preferencí vychází se zhruba 34 procenty - je tedy nejpopulárnější italskou stranou a volilo by ji o něco více lidí, než jich dalo hlas hnutí M5S v posledních parlamentních volbách (32,7 procenta).

Nečekaný úspěch protestu v Bologni ale vyvolal další demonstraci v pondělí v nedalekém městě Modena. Na tichém protestu v dešti se zde sešlo kolem 7000 lidí. Na sociálních sítích se začínají podle listu La Repubblica svolávat demonstrace po celé Itálii, od Turína na severu země po Bari nad podpatkem italské boty. Chytají se protesty mimo jiné v Miláně (1. prosince), Florencii (30. listopadu) i v sicilské metropoli Palermo.

Salvini obvinil Demokratickou strana, že za hnutím stojí ona. Toto nařčení ovšem popírají organizátoři protestů. Tvrdí, že chtějí pouze projevit nesouhlas s populismem, který v Itálii po desetiletí hospodářské stagnace a klesajících výdělcích nabírá na síle.

"Sardinky chtějí jednoduše zarazit posun k populismu," konstatoval Santori. "Snažíme se vyburcovat lidi, kteří jsou unavení tím, že se po jejich hodnotách šlape," dodal.

Strany vládnoucí koalice si od spontánního hnutí zachovávají odstup. Vedení Demokratické strany nicméně protesty přivítalo. Agentura Reuters připomíná, že hnutí M5S vzniklo po pokojném protestu, který se konal v Bologni roku 2007.

Související

Více souvisejících

Matteo Salvini (Liga severu) Itálie populismus Demokratická strana (PD Itálie) Hnutí pěti hvězd Liga Severu (Itálie) hnutí Sardinek (Itálie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy