Salvini je vzteky bez sebe. Jeho popularitu nahlodává hnutí Sardinek

Zdánlivě nezastavitelný politický vzestup šéfa nacionalistické Ligy Mattea Salviniho narazil na hnutí běžných občanů, které se začalo označovat jako Sardinky, napsala agentura Reuters. Iniciativa vznikla minulý týden v Bologni, kde čtveřice přátel pozvala širokou veřejnost na protestní akci proti Salviniho Lize, jejíž popularita před místními volbami v severoitalském regionu Emilia-Romagna narůstá.

Salvini zde chce pravici 26. ledna dovést k volebnímu vítězství. Ztratí-li levice v bohatém regionu moc, měla by podle něj skončit také vládní koalice levicové Demokratické strany a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a dát průchod celonárodním volbám.

Minulý čtvrtek se ovšem na demonstraci na hlavním bolognském náměstí jako sardinky tísnilo 12.000 až 15.000 lidí, kteří nesouhlasí s protiimigrační rétorikou šéfa strany, označované agenturami za krajně pravicovou.

"Proti těm, co nejhlasitěji křičí, odpovídáme tichem jako ryby. Ale jsme v hejnu, natlačení jeden na druhého. Jsme v převaze," řekl jeden z organizátorů protestu, 32letý Mattia Santori. Někteří lidé v davu drželi z kartonu vystřižené sardinky a jméno se uchytilo.

Průzkumy volebních preferencí ale napovídají, že tradiční bašta levice Emilia-Romagna by mohla ve volbách připadnout Lize a její pravicovým spojencům, tedy krajně pravicové straně Bratři Itálie a středopravé formaci Vzhůru Itálie bývalého premiéra a kontroverzního mediálního magnáta Silvia Berluconiho.

Ve stejném scénáři se odehrály i volby v dalších regionech, naposledy ve středoitalské Umbrii. Koalice zmíněných pravicových stran zde získala 57,5 procenta hlasů. Pro strany současné vládní koalice hlasovalo 37,6 procenta voličů.

Na celonárodní úrovni Liga z průzkumů preferencí vychází se zhruba 34 procenty - je tedy nejpopulárnější italskou stranou a volilo by ji o něco více lidí, než jich dalo hlas hnutí M5S v posledních parlamentních volbách (32,7 procenta).

Nečekaný úspěch protestu v Bologni ale vyvolal další demonstraci v pondělí v nedalekém městě Modena. Na tichém protestu v dešti se zde sešlo kolem 7000 lidí. Na sociálních sítích se začínají podle listu La Repubblica svolávat demonstrace po celé Itálii, od Turína na severu země po Bari nad podpatkem italské boty. Chytají se protesty mimo jiné v Miláně (1. prosince), Florencii (30. listopadu) i v sicilské metropoli Palermo.

Salvini obvinil Demokratickou strana, že za hnutím stojí ona. Toto nařčení ovšem popírají organizátoři protestů. Tvrdí, že chtějí pouze projevit nesouhlas s populismem, který v Itálii po desetiletí hospodářské stagnace a klesajících výdělcích nabírá na síle.

"Sardinky chtějí jednoduše zarazit posun k populismu," konstatoval Santori. "Snažíme se vyburcovat lidi, kteří jsou unavení tím, že se po jejich hodnotách šlape," dodal.

Strany vládnoucí koalice si od spontánního hnutí zachovávají odstup. Vedení Demokratické strany nicméně protesty přivítalo. Agentura Reuters připomíná, že hnutí M5S vzniklo po pokojném protestu, který se konal v Bologni roku 2007.

Související

Matteo Salvini (Liga severu)

Salvini a Berlusconi, odmítli, že by o pádu kabinetu Draghiho jednali s Ruskem

Lídři dvou italských pravicových stran, Matteo Salvini a bývalý premiér Silvio Berlusconi, odmítli, že by o pádu kabinetu premiéra Maria Draghiho jednali se zástupci ruského velvyslanectví v Římě. O kontaktech pravicových stran Liga a Vzhůru Itálie s ruským velvyslanectvím psaly dnes a ve čtvrtek deníky La Stampa a La Repubblica. Prošetření role, kterou mohla sehrát Moskva v rozpadu vládní koalice, žádají středolevicové síly, napsala dnes agentura EFE.
Řím, ilustrační fotografie.

V Itálii začaly místní volby, rozhodnou i o novém vedení Říma

V Itálii dnes začaly volby, v nichž se rozhodne o zastupitelstvech více než 1100 měst, včetně Říma, Milána, Neapole či Turína. Konají se též regionální volby v Kalábrii. S napětím je sledováno mimo jiné hlasování v italské metropoli, kde současná starostka Virginia Raggiová zřejmě nepostoupí do druhého kola.

Více souvisejících

Matteo Salvini (Liga severu) Itálie populismus Demokratická strana (PD Itálie) Hnutí pěti hvězd Liga Severu (Itálie) hnutí Sardinek (Itálie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 29 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy