Šéf nejpopulárnější italské strany Liga Matteo Salvini neuspěl v ostře sledovaném souboji regionálních voleb, když jeho kandidátka na guvernéra nedokázala v Toskánsku porazit vládní středolevicovou Demokratickou stranu (PD). Celkem vládní strany zvítězily ve třech ze sedmi regionů, v nichž se volilo. V souběžně pořádaném referendu se 70 procent hlasujících vyslovilo pro snížení počtu členů parlamentu z 945 na 600.
Toskánsko se stalo nejžhavějším bitevním polem regionálních voleb, protože jde o tradiční baštu levice a vítězství pravicové kandidátky by bylo významným symbolem a dokladem o přeskupení politických sil. Eugenio Gianni, který ve volbách zastupoval Demokratickou stranu a další menší levicová uskupení, ale nakonec získal přes 48 procent hlasů a o více než osm procentních bodů porazil pravicovou uchazečku o křeslo guvernérky Susannu Ceccardiovou.
Tu v mohutné kampani Salvini silně podporoval, a výsledky proto podle italských médií mohou být pro exministra vnitra znepokojujícím vzkazem, že podpora opoziční Ligy se ztenčuje. Liga přitom utrpěla porážku i letos v lednu, kdy neuspěla v dalším tradičně levicovém regionu Emilia Romagna.
Levice nyní zvítězila také v Kampánii a Puglii, zatímco pravicový blok získal vládu nad Ligurií, Benátskem a regionem Marche, kde uspěl Francesco Acquaroli z krajně pravicové strany Bratři Itálie. S největší převahou vyhrál dosavadní guvernér Benátska (Veneto) Luca Zaia, který dostal skoro 77 procent hlasů.
Podle agentury Reuters ale i jednoznačné vítězství pravicového lídra může pozici Salviniho ohrozit, protože voliči dali při hlasování přednost Zaiově vlastní kandidátce před uchazeči vybranými Ligou. V malé autonomní oblasti Valle D'Aosta, která má odlišný volební systém než ostatní regiony, dostali podle Reuters nejvíce hlasů kandidáti Ligy.
Jak vládní strany, tak opoziční Liga výsledky voleb označily za úspěch pro svůj tábor. Ministr kultury za PD Dario Franceschini na twitteru napsal, že jeho strana i její lídr Nicola Zingaretti vyšli z voleb silnější, a vláda tak může nerušeně pokračovat v práci. Salvini naopak zdůraznil, že i přes neúspěch v Toskánsku nyní pravice ovládá většinu italských regionů. "Středopravicové koalice s Ligou mají v Itálii většinu. Vládnou v 15 z 20 regionů," napsal.
Grazie a @nzingaretti che in mezzo a pressioni e pessimismi di ogni tipo ha tenuto il timone del partito nella direzione giusta, sia sul referendum che sulle regionali. Non era facile e ora che lui e il Pd sono più forti, governo e riforme costituzionali potranno andare avanti.
— Dario Franceschini (@dariofrance) September 21, 2020
Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová zase upozornila, že její strana jako jediná ve všech regionech od minulého hlasování posílila.
Vládní Hnutí pěti hvězd, které na regionální úrovni oslabilo, si připsalo úspěch ohledně reformy parlamentu, kterou dlouhodobě prosazovalo. Italové zeštíhlení parlamentu v referendu jednoznačně podpořili. "Je to historický výsledek. Můžeme teď konečně mít normální parlament, s menšími privilegii a o 345 menším počtem křesel," uvedl bývalý šéf Hnutí pěti hvězd a ministr zahraničí Luigi Di Maio.
Související
Polovině Italů se nezamlouvá myšlenka předčasných voleb
V Itálii začaly místní volby, rozhodnou i o novém vedení Říma
volby v Itálii , Matteo Salvini (Liga severu) , Demokratická strana (PD Itálie) , Liga Severu (Itálie) , Itálie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 2 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 2 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 3 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 4 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 5 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 6 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
Syrský soud vynenesl rozsudek trestu smrti nad svrženým prezidentem Bašárem Asadem a jeho mladším bratrem Máhirem. Verdikt v nepřítomnosti padl v souvislosti s obviněními z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se měli dopustit během čtrnáctiletého ozbrojeného konfliktu v zemi. Dlouholeté neklidné období v Sýrii si podle odhadů vyžádalo přibližně půl milionu lidských životů.
Zdroj: Libor Novák