Na demonstracích italského občanského hnutí Sardinky, které vzniklo na protest proti politice protiimigrační strany Liga, se dnes v Neapoli a Florencii sešly desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura ANSA.
Hnutí Sardinky vzniklo spontánně začátkem tohoto měsíce a jeho příznivci, kteří se svolávají přes sociální sítě, chtějí vytvořit protiváhu nacionalistické rétorice exministra Mattea Salviniho.
Tisíce lidí naplnily dnes večer náměstí Piazza Dante v Neapoli. "Sardinky v Neapoli, teď. Mám radost, když vidím náměstí plná lidí, kteří se zasazují za svobody a právo," napsal na twitteru starosta města Luigi de Magistris.
Sardine a Napoli,ora.Sono contento quando vedo piazze piene di persone in movimento per i diritti e le libertà.Piazze di ossigeno democratico,senza sponsor e https://t.co/a8JIdRbMXJ ci sto,invisibile,con la forza di chi cerca di fare,da sindaco,la rivoluzione governando
— Luigi de Magistris (@demagistris) November 30, 2019
"Je nás 40.000, víc než v Bologni," uvedli organizátoři na úvod manifestace v centru toskánské Florencie.
Poukázali tak na vůbec první akci hnutí Sardinky, kdy se 14. listopadu v Bologni nečekaně sešlo 15.000 lidí. Policie počet účastníků dnešního protestu ve Florencii odhadla na 10.000, uvedla agentura ANSA.
Hnutí, jehož příznivci chodí na demonstrace s transparenty ve tvaru sardinek a zpívají hymnu antifašistů Bella Ciao, se zformovalo v metropoli kraje Emilia-Romagna. Popudem pro zakladatele této iniciativy byly blížící se lednové volby v tomto kraji, který je sice tradiční baštou levice, v předvolebních průzkumech však aktuálně vede právě Salviniho Liga a její spojenci - krajně pravicová strana Bratři Itálie a středopravá formace Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berluconiho.
"Chtěli jsme zaplnit vakuum, které vytvořili tradiční politici tím, že se podvolili neurvalému jazyku nenávisti a strachu. A zjistili jsme, že to vakuum je mnohem rozsáhlejší, než jsme předpokládali," řekl agentuře AP jeden ze zakladatelů Sardinek, 32letý ekonom Mattia Santori. Hnutí o sobě tvrdí, že je nestranické, jeho ideologickými základy jsou ale podle expertů myšlenky blízké středolevicovým stranám jako ekologická politika, vstřícnější postoj k migraci či sociální inkluze.
Podle nedávného průzkumu společnosti Index Research je více než 40 procent respondentů přesvědčeno, že právě Sardinky mohou nyní nejvíce ohrozit pozici Ligy, která je momentálně nejpopulárnější italskou stranou.
Související
Ze Sardinek je celoitalský fenomén. Konal se dosud největší protest proti Salvinimu
Salvini odmítá jíst nutellu, není dost italská. Ještě loni pro ni horoval
hnutí Sardinek (Itálie) , Matteo Salvini (Liga severu) , Demonstrace v Itálii , Itálie , Liga Severu (Itálie)
Aktuálně se děje
včera
Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů
včera
Zelenskyj: Chceme konec války, ne konec Ukrajiny. Zbylých 10 procent mírové dohody rozhodne o osudu Evropy
včera
Muž útočil sečnou zbraní v obchodním centru v Hradci Králové. Zranil několik lidí
včera
Rok 2025 se do historie zapíše jako zlomový bod. AI promění každého z nás, míní expert
včera
Zelenskyj našel náhradu za Jermaka. Do čela prezidentské kanceláře jmenoval Budanova
včera
ISS končí. Startuje závod o novou vesmírnou stanici
včera
Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev
včera
Kreml plánuje provedení krvavé provokace pod falešnou vlajkou, varuje Kyjev
včera
Venezuelské bezpečnostní složky zadržely pět amerických občanů. Drží je jako rukojmí
včera
Pokud začnete do protestujících střílet, jsme v pohotovosti, pohrozil Trump Íránu
včera
Ukrajinský dronový útok v Rusku údajně zabil desítky lidí. Kyjev to popírá
včera
Ukrajinci nacházejí způsoby, jak se vyrovnat s výpadky proudu kvůli ruským útokům
včera
Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři
včera
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
1. ledna 2026 22:10
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
1. ledna 2026 20:59
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
1. ledna 2026 20:05
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno 1. ledna 2026 18:55
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
1. ledna 2026 18:12
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
1. ledna 2026 16:58
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
První lednový den je každoročně okamžikem, kdy některé schválené změny vstupují v platnost. Řidiči tak například od dnešního dne koupí dálniční známku za vyšší cenu než v uplynulém roce.
Zdroj: Jan Hrabě