Šéf italské protiimigrační strany Liga a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini čelí vyšetřování kvůli blokádě lodi s migranty, která po jeho rozhodnutí musela letos v srpnu i se 164 lidmi na palubě čekat tři týdny na možnost zakotvit v přístavu. Informovala o tom dnes italská média.
Prokuratura v sicilském Agrigentu nyní zkoumá, zda Salviniho postup lze považovat za omezování osobní svobody. Politik nakonec může skončit i u soudu.
"Mám před sebou další vyšetřování a další proces jen kvůli tomu, že jsem bránil hranice, bezpečnost a důstojnost Itálie. Podle mě je to na medaili! Udělal bych to všechno znovu," reagoval Matteo Salvini na rozhodnutí prokuratury na facebooku.
Exministr Salvini od svého nástupu do vlády v roce 2018 prosazoval tvrdou protiimigrační politiku a mimo jiné uzavřel italské přístavy záchranným lodím nevládních organizací. Plavidla tak často dlouhé dny i týdny marně čekala na povolení vylodit zachráněné lidi na pevnině.
Případ, který nyní sicilské úřady zkoumají, ale způsobil letos v srpnu mimořádnou pozornost, protože loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms musela na otevřeném moři plout tři týdny.
Její posádka nezískala povolení zakotvit ani poté, co některé státy EU Itálii slíbily, že se o migranty postarají. Blokádu nakonec ukončil až sicilský prokurátor Luigi Patronaggio a migranti se směli 21. srpna vylodit na ostrově Lampedusa.
Související
Salvini posílá Macrona se zbraní na Ukrajinu. Francie se důrazně ohradila
Patrioti získali Le Penovou i Salviniho, budou třetí největší frakcí
Matteo Salvini (Liga severu) , Itálie , Proactiva Open Arms , uprchlíci , loď s uprchlíky
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 1 hodinou
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 2 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 2 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 3 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 3 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 5 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
K tragédii došlo v pondělí dopoledne v pražských Stodůlkách. Při zkoušce prasklo potrubí v podzemí, kde se nacházelo několik osob. Jeden člověk nepřežil, další dva lidé skončili v péči zdravotníků. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Zdroj: Jan Hrabě