Slovensko bude podle ministra i po verdiktu soudu nadále vyžadovat karanténu

Slovensko bude při vstupu do země nadále vyžadovat karanténu od cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci covid-19. Výjimku z izolace nově už nebudou mít lidé, kteří dostali pouze první dávku vakcíny.

Vyplývá to z dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského. Právě kvůli zmíněné dočasné výjimce slovenský ústavní soud tento týden pozastavil platnost stávající vyhlášky hlavního hygienika o karanténě. Vyhláška minulý týden vyvolala protesty lidí i na hranicích s Českem. Úřady připraví nové nařízení, které začne platit v úvodu příštího týdne.

"Opatření, jak platila, budou platit nadále. Budou trochu tvrdší, protože nebudou rozlišovat mezi první dávkou a neočkovaným. Budeme muset zrušit to, že lidé, kteří jsou očkováni první dávkou, nemuseli jít do karantény," řekl Lengvarský novinářům.

Podle ministra úřady v novém nařízení budou muset najít způsob, aby se osoby očkované pouze první dávkou vakcíny proti covidu-19, které již vycestovaly do zahraničí, mohly vrátit do vlasti bez nutnosti nastoupit do izolace. Později Lengvarský řekl, že vyhláška bude vydána v pátek a vstoupí v platnost v pondělí 19. července tak, že během dvou týdnů budou moci lidé pouze s první dávkou preparátu absolvovat laboratorní test na koronavirus hned první den po vstupu na Slovensko, aby se vyhnuli karanténě.

Podle vyhlášky, jejíž platnost z podnětu opozičních poslanců ústavní soud pozastavil, se karanténě při vstupu na Slovensko mohou od 9. července vyhnout nejen lidé očkovaní proti covidu-19, ale také například pracovníci některých profesí a cestující při tranzitu Slovenskem. V přechodném období se výjimka vztahuje i na lidi dojíždějící přes hranice za prací a osoby, jež dostaly zatím jen první dávku vakcíny proti covidu-19. Ústavní soud ale namítl, že lidé po první dávce nemají vytvořené protilátky proti covidu-19 tak, aby byli chráněni před tímto onemocněním. Podle Lengvarského bylo cílem této výjimky motivovat obyvatele k očkování, protože Slovensko v této oblasti zaostává za EU.

Zmíněné rozhodnutí ústavních soudců bude platné až po jeho zveřejnění ve sbírce zákonů, což se zatím nestalo. Do té doby stávající vyhláška zůstává v platnosti a slovenská policie už upozornila, že na hranicích pokračují kontroly dodržování protiepidemických opatření. Nařízení umožňuje zkrátit dvoutýdenní karanténu testem na koronavirus, ale toto laboratorní vyšetření lze absolvovat až pátý den izolace.

Související

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy