K návratu do vlasti kvůli koronavirové krizi vybídlo dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví ty zdravotníky, kteří pracují v cizině. Děje se tak v situaci, kdy se nemocnice v zemi pod Tatrami začínají rychle plnit pacienty s onemocněním covid-19.
Mnoho slovenských lékařů či zdravotních sester působí i v České republice. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka může být slovenských lékařů v Česku zhruba 2000 až 3000 a ještě více zdravotních sester.
Slovenské zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu. Podle dřívějších odhadů v pětimilionové zemi chybí 3500 lékařů a také několik tisíc sester.
"Nacházíme se v době a v situaci, jaké slovenské zdravotnictví ještě nečelilo. Naším prvořadým cílem je ochránit zdraví a životy občanů Slovenska. Prosím proto zdravotníky v zahraničí, aby přišli pomoci do své vlasti s péčí o pacienty s covid-19," uvedl ministr zdravotnictví Marek Krajčí v tiskové zprávě.
"Výzva je logická a dá se očekávat, že část zdravotníků ji vyslyší," řekl ČTK prezident komory Kubek. Sám nedávno vyzval lékaře v zahraničí, aby se vrátili pomoci do Česka. Přihlásily se jich asi dvě desítky. "Musí se dohodnout se svým stávajícím zaměstnavatelem. V rámci EU ale mechanismus uznání kvalifikací není složitý," dodal.
Bratislava má zájem zejména o lékaře a sestry se specializací v oblasti anesteziologie a intenzivní medicíny. Právě tato skupina zdravotníků je potřebná při péči o vážně nemocné pacienty s covidem-19.
Slovenští zdravotníci odcházeli do ciziny za lepšími platovými či pracovními podmínkami nebo v zahraničí zůstali po studiu. Slovenské ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že bude rychleji uznávat kvalifikace pro případ, že lékaři či sestry ze Slovenska získali doklady o vzdělání v EU.
Související
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
Slovensko , Marek Krajčí (ministr SR) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
před 1 hodinou
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
před 1 hodinou
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
před 2 hodinami
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
před 3 hodinami
Rusové tajně budují základny, z nichž by mohly ohrozit státy NATO
před 4 hodinami
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde napršelo nejvíc
před 5 hodinami
Moskva se rozhodla varovat Londýn. V Rusku útočí drony vyrobené v Británii
před 6 hodinami
Počasí o nadcházejícím víkendu: Teploty budou citelně nižší než o tom uplynulém
včera
Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival
včera
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
včera
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
včera
Trump pohrozil vojenským úderem Ománu
včera
Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí
včera
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
včera
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
včera
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
včera
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
včera
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
včera
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
včera
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
Rusko a Ukrajina v noci na pondělí pokračovaly ve vzájemných útocích, které se na obou stranách hranice neobešly bez obětí na životech. Dohromady přišlo o život nejméně osm lidí, další osoby utrpěly zranění.
Zdroj: Lucie Podzimková