Slovensko letos v souvislosti s konfliktem na Ukrajině plánuje vynaložit na různá opatření 241 milionů eur (5,9 miliardy Kč), většina z této částky je na pomoc uprchlíkům a Kyjevu. Ve zprávě o hospodaření státu o tom informovalo slovenské ministerstvo financí. Krátce po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu Slovensko zaznamenalo silnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny, která postupně opadla.
Na celkově 151 milionů eur (3,7 miliardy Kč) přijdou Slovensko podle odhadu programy na pomoc běžencům, jako například poskytování příspěvků na ubytování uprchlíků nebo na vzdělávání ukrajinských dětí ve slovenských školách. Vojenskou a humanitární pomoc Kyjevu ministerstvo vyčíslilo na 22 milionů eur (540 milionů Kč).
Do zmíněných výdajů úřad zahrnul také 32 milionů eur (785 milionů Kč) na vybudování kontejnerového městečka pro vojáky NATO. Vytvoření mnohonárodní jednotky pod vedením České republiky bylo reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu.
Na Slovensko vstoupilo z Ukrajiny od začátku ruské invaze více než 705.000 lidí, v opačném směru vycestovalo zatím asi 466.000 osob. Mnoho ukrajinských uprchlíků na Slovensku nezůstalo - odjeli do jiných evropských zemí včetně Česka, část z nich se vrátila do vlasti. Téměř 90.000 uprchlíkům udělilo Slovensko status dočasného útočiště, který v zemi umožňuje přístup na pracovní trh i ke zdravotní péči.
Související
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 1 hodinou
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 2 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 3 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 3 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 5 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 5 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 6 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 7 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 8 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že ukrajinské drony zaútočily na ropnou rafinérii v Ťumenské oblasti na západní Sibiři, která se nachází více než 2 000 kilometrů od ukrajinských hranic.
Zdroj: Libor Novák