Slovensko zavádí nejpřísnější omezení. Vrací kontroly na hranice, zakazuje vycházení

Na Slovensku dnes začala platit dosud nejpřísnější omezení od propuknutí koronavirové nákazy. Večer a částečně v noci není až na výjimky povoleno vycházení, v platnosti zůstaly další restrikce volného pohybu a jiná karanténní opatření.

Policie ohlásila nepřetržité kontroly osobních vozidel na velkých hraničních přechodech se sousedními zeměmi, některé menší přechody zůstávají uzavřené. Slovensko čelí silné druhé vlně epidemie, během které se nemocnice dostaly na hranici svých kapacit a země v přepočtu na obyvatele zaznamenala největší přírůstky úmrtí na covid-19 na světě.

Nově od 20:00 do 1:00 následujícího dne platí na Slovensku zákaz vycházení. Výjimka se vztahuje například na cestu do a ze zaměstnání či k lékaři. Do práce by nadále měli jezdit jen ti zaměstnanci, kteří nemohou pracovat z domova, při přesunech potřebují potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus.

Až na výjimky lidé mohou do přírody znovu jen v rámci okresu, kde bydlí. V nejpostiženějších regionech k tomu potřebují test na koronavirus, pokud nebyli očkováni proti covidu-19. Nouzový stav, který umožnil zavedení zmíněných opatření, platí na Slovensku prozatím do 19. března. Omezení ale stejně jako dříve, kdy zákon neumožňoval zavést nepřetržitý zákaz vycházení, neplatí mezi 1:00 a 5:00.

Na Slovensku zůstává z rozhodnutí hlavního hygienika uzavřena řada prodejen a provozů služeb. Od příštího týdne budou školky a první stupeň základních škol otevřeny už jen pro děti zaměstnanců, kteří nemohou pracovat z domova. Zároveň by v obchodech a hromadné dopravě mělo být povinné nošení respirátorů.

Slovenská policie ohlásila další zintenzivnění kontrol dodržování nařízení a rovněž osobní dopravy na hraničních přechodech se sousedními zeměmi. Cestující ze zahraničí zpravidla musejí nastoupit po příjezdu na Slovensko do karantény. Toto opatření se nevztahuje kromě jiných na řidiče v nákladní dopravě či na obyvatele příhraničních oblastí, kteří dojíždějí za prací na Slovensko nebo do okolních zemí.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic začátkem týdne zpřísnilo omezení také Česko. Lidé musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. V hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech musí lidé povinně nosit respirátory, případně nanoroušky.

Související

Robert Fico

Fico odsoudil ruskou agresi. Ukrajině chce pomoci se vstupem do EU

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy