Slovenský exministr Žiga byl obviněn z korupce

Bývalého slovenského ministra hospodářství a nyní nezařazeného poslance Petera Žigu policie obvinila z korupce. Vyplývá to z dnešního oznámení policejního prezidia. Žiga byl v minulosti místopředsedou sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Po porážce Směru-SD v únorových parlamentních volbách Žiga přestoupil do nové strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), jejímž šéfem se stal rovněž někdejší místopředseda Směru-SD a bývalý předseda vlády Peter Pellegrini. Policie dříve v různých kauzách obvinila již několik představitelů různých institucí z dob vládnutí Směru-SD. Žiga obvinění zatím nekomentoval.

Policie celé jméno obviněného poslance nezveřejnila, podle iniciál ale jde o Žigu. Podle listu Denník N stíhaná bývalá náměstkyně ministerstva spravedlnosti za Směr-SD a někdejší soudkyně Monika Jankovská vypověděla, že jejím prostřednictvím se Žiga pokusil částkou 100.000 eur (2,6 milionu korun) podplatit soudkyni nejvyššího soudu, která rozhodovala ve sporu státu a společnosti Slovenské elektrárne o provozování vodní elektrárny na Dunaji. Podle Jankovské soudkyně úplatek nepřijala; sama soudkyně tvrdila, že v souvislosti s jejím rozhodováním jí nikdy nebyl nabídnut úplatek. Slovenské soudy v kauze zmíněné elektrárny rozhodly ve prospěch státu.

V médiích byl Žiga zmiňován i kvůli informaci, že policie výměnou za úplatek v minulosti nestíhala jeho vzdáleného příbuzného. Exministr na začátku prosince popřel, že by v kauze ovlivňoval vyšetřování.

Žiga se stal ministrem hospodářství v roce 2016, tuto funkci zastával do březnového nástupu nynější vlády premiéra Igora Matoviče. V letech 2012 až 2016 byl Žiga ministrem životního prostředí.

Slovenská policie po letošních volbách již obvinila v různých kauzách někdejší vedení policie, vysoké úředníky včetně někdejších šéfů státních hmotných rezerv a zemědělské platební agentury, která například vyplácí dotace farmářům. Stíhání čelí také více než desítka současných či bývalých soudců a obviněn byl také šéf elitní složky prokuratury.

Peter Žiga Slovensko Korupce Smer SD Hlas-sociální demokracie

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy