Slovenský exministr Žiga byl obviněn z korupce

Bývalého slovenského ministra hospodářství a nyní nezařazeného poslance Petera Žigu policie obvinila z korupce. Vyplývá to z dnešního oznámení policejního prezidia. Žiga byl v minulosti místopředsedou sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Policie SR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Po porážce Směru-SD v únorových parlamentních volbách Žiga přestoupil do nové strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), jejímž šéfem se stal rovněž někdejší místopředseda Směru-SD a bývalý předseda vlády Peter Pellegrini. Policie dříve v různých kauzách obvinila již několik představitelů různých institucí z dob vládnutí Směru-SD. Žiga obvinění zatím nekomentoval.

Policie celé jméno obviněného poslance nezveřejnila, podle iniciál ale jde o Žigu. Podle listu Denník N stíhaná bývalá náměstkyně ministerstva spravedlnosti za Směr-SD a někdejší soudkyně Monika Jankovská vypověděla, že jejím prostřednictvím se Žiga pokusil částkou 100.000 eur (2,6 milionu korun) podplatit soudkyni nejvyššího soudu, která rozhodovala ve sporu státu a společnosti Slovenské elektrárne o provozování vodní elektrárny na Dunaji. Podle Jankovské soudkyně úplatek nepřijala; sama soudkyně tvrdila, že v souvislosti s jejím rozhodováním jí nikdy nebyl nabídnut úplatek. Slovenské soudy v kauze zmíněné elektrárny rozhodly ve prospěch státu.

V médiích byl Žiga zmiňován i kvůli informaci, že policie výměnou za úplatek v minulosti nestíhala jeho vzdáleného příbuzného. Exministr na začátku prosince popřel, že by v kauze ovlivňoval vyšetřování.

Žiga se stal ministrem hospodářství v roce 2016, tuto funkci zastával do březnového nástupu nynější vlády premiéra Igora Matoviče. V letech 2012 až 2016 byl Žiga ministrem životního prostředí.

Slovenská policie po letošních volbách již obvinila v různých kauzách někdejší vedení policie, vysoké úředníky včetně někdejších šéfů státních hmotných rezerv a zemědělské platební agentury, která například vyplácí dotace farmářům. Stíhání čelí také více než desítka současných či bývalých soudců a obviněn byl také šéf elitní složky prokuratury.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EK doporučila další cestovní omezení pro vysoce rizikové země

25.01.2021 18:21 Lidé cestující ze zvláště rizikových států Evropské unie by měli vyjíždět do zahraničí pouze v…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 17:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

EU se na sankcích za Navalného neshodla, Borrell poletí do Moskvy

25.01.2021 16:03 Přes naléhání řady států Evropské unie se dnes ministři zahraničí členských zemí neshodli na…

Nový šéf CDU věří, že vojáci USA staženy z Německa nebudou

25.01.2021 15:51 Nový předseda německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který neskrývá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama