Söder volby označil za budíček pro vládní CDU/CSU

Výsledek nedělních zemských voleb v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci svědčí o podlomené důvěře v politiku. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásila spolupředsedkyně Zelených Annalena Baerbocková, jejíž strana je jedním z vítězů hlasování. Bavorský premiér Markus Söder, kterého analytici označují za možného kancléřského kandidáta konzervativní koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její bavorské setry Křesťanskosociální unie (CSU), hovoří o budíčku pro CDU/CSU.

"Důvěra v politiku je podlomena," řekla o všeobecném výsledku voleb Baerbocková. "Je ale zajímavé, že Zelení dokázali získat volební zisky i v této složité době," poznamenal její kolega Robert Habeck, který se s Baerbockovou dělí o předsednický post ekologické strany. Podle Habecka je tak jasné vítězství v Bádensku-Württembersku a takřka zdvojnásobení podpory v Porýní-Falci důkazem, že veřejnost práci Zelených důvěřuje.

Nynější úspěch chtějí Zelení podle Habecka proměnit i v září. Po zemských volbách může nyní v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci vládnout trojčlenná koalice Zelených, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP). Tato možnost se po nadcházejících zářijových parlamentních volbách nabízí i na spolkové úrovni, což by znamenalo odchod unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové do opozice. Baerbocková na dnešní tiskové konferenci nechtěla o kancléřských ambicích Zelených spekulovat, uvedla ale, že ekologická strana by upřednostnila takovou vládní koalici, která by se co nejvíce soustředila na ochranu klimatu.

"Ochrana klimatu, jak jasně Habeck řekl, je naším středobodem," prohlásila Baerbocková o možném koaličním programu. Podle průzkumů veřejného mínění jsou Zelení po CDU/CSU druhou nejsilnější stranou, což jim dává naděje pomýšlet na kancléřský úřad. Kancléřského kandidáta ale Zelení ještě neurčili, podle Baerbockové se tak stane v nadcházejících týdnech.

Söder, který se podle komentátorů utká o kancléřskou kandidaturu unie s šéfem CDU Arminem Laschetem, prohlásil, že konzervativcům chybí rozhodnost, proto výsledek voleb považuje za budíček. Varoval také, že po neděli již není jisté, že CDU/CSU povede příští spolkovou vládu. "V otázce kancléřského kandidáta ale nic nového není, CDU a CSU se společně rozhodnou," uvedl.

Za volebním neúspěchem CDU vidí Söder i chyby vládního boje s pandemií nemoci covid-19. Jako příklad zmínil pomalé vyplácení hospodářské podpory, průtahy s testováním nebo nedostatky při nákupu vakcín. "Včerejší volby byly těžkou ránou do srdce unie CDU/CSU," dodal.

Související

Více souvisejících

Německo Markus Söder Volby v Německu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy