Španělsko se turistům otevře zřejmě v červenci. Jaká budou pravidla na plážích?

Španělsko by se pro zahraniční turisty mělo otevřít v červenci, řekla dnes v rozhovoru s agenturou EFE místopředsedkyně španělské vlády Teresa Riberaová. Oficiální termín ale kabinet zatím nestanovil. Už v pondělí ministr dopravy José Luis Ábalos avizoval, že země se neotevře turistům dříve, než koncem června přestane platit omezení pohybu mezi španělskými provinciemi, zavedené v březnu kvůli pandemii covidu-19.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Naše představa je spíše červenec než červen," řekla Riberaová na dotaz ohledně otevření země pro návštěvníky z ciziny. Připomněla také, že například v Číně, původním ohnisku nynější pandemie, nyní registrují nové případy nákazy importované ze zahraničí.

"Toho se obáváme. Výjimečně příznivá zůstává situace na Kanárských ostrovech, Baleárách či v Andalusii, když je omezen pohyb mezi provinciemi," uvedla místopředsedkyně vlády, která má v gesci plán uvolňování opatření. I ministr dopravy Ábalos v pondělí řekl, že si nedovede představit otevření země pro turisty, dokud nebude možný volný pohyb Španělů mezi domácími provinciemi.

Podle postupného plánu uvolňování restrikcí stanoveného španělskou vládou by se mohla také už 25. května otevřít většina místních pláží i pro koupání. Dosud je na ně povolen vstup jen pro procházky či jogging. Koupat se smí zatím jen na části Kanárských ostrovů a Baleár, které jsou už v předposlední fázi uvolňování díky nízkým počtům případů nákazy. Většina tamních pláží je ale zatím opuštěná, protože ostrovy jsou zavřené pro turisty, i domácí.

Po otevření pláží pro koupání chystají jednotlivé autonomní regiony Španělska vlastní pravidla, která mají zamezit šíření nákazy, informuje list El Mundo. Společným pravidlem bude udržet bezpečnou vzdálenost mezi rekreanty na pláži, čehož se má dosáhnout mimo jiné omezenou návštěvností. Možností je objednávání předem pomocí mobilních aplikací a vstup na QR kód, také slunečníky budou rozmístěny v bezpečných vzdálenostech.

Některá města chtějí obsazenost pláží kontrolovat drony, jako například galicijské Sanxenxo na pobřeží Atlantiku. Jeho starosta Telmo Martín také před pár dny médiím ukázal, jak by nově pláže v jeho městě mohly vypadat. Byly by rozdělené na místa oddělená dřevěnými kůly a provazem, píše La Voz De Galicia.

A zatímco Španělé smí na pláže zatím jen na procházku, v Řecku už se od soboty na nich mohou i koupat. Na řeckých plážích smí ale být současně jen 40 lidí na 1000 metrů čtverečních, vzdálenost mezi slunečníky s pouze dvěma lehátky musí být minimálně čtyři metry. Bary na plážích smí nabízet jídlo a pití jen z okénka, zakázán je tam prodej alkoholu i kontaktní sporty.

Turistická sezóna ale v Řecku začne až 15. června, kdy se otevřou i sezónní ubytování. Celoročně provozované hotely se smí otevřít už 1. června. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis také ve středu uvedl, že od 1. července vláda povolí přímé mezinárodní lety do turistických destinací.

Řecký ministr turistiky Charis Theocharis posléze upřesnil, že od poloviny června budou moci létat spoje jen na aténské letiště, a to ze zemí s nízkým výskytem covidu-19, jako příklad uvedl Bulharsko a Německo. Ministr také dodal, že návštěvníci nebudou muset mít zdravotní potvrzení, ale na letištích se budou dělat namátkové testy na koronavirus. Nyní jsou omezené lety z ciziny povoleny také pouze na aténské letiště, kde jsou všichni příchozí testováni na covid-19.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nových úmrtí s covidem-19 ve Francii klesl na 44

04.06.2020 22:01 Francouzská vláda dnes oznámila 44 nových úmrtí způsobených nemocí covid-19 a zvýšila oficiální…

Merkelová považuje Floydovu smrt za vraždu a vyzývá k usmíření

04.06.2020 21:56 Německá kancléřka Angela Merkelová označila smrt amerického černocha George Floyda za vraždu a…

Nová studie: Protilátky na koronavirus má 5,2 procenta Španělů

04.06.2020 20:23 Španělské ministerstvo zdravotnictví eviduje za poslední den pět nových úmrtí pacientů s covidem-19…

Itálie hlásí opět méně než stovku úmrtí s koronavirem

04.06.2020 20:22 V Itálii za poslední den zemřelo 88 pacientů nakažených koronavirem, což je o 17 více než ve středu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy