Španělsko se turistům otevře zřejmě v červenci. Jaká budou pravidla na plážích?

Španělsko by se pro zahraniční turisty mělo otevřít v červenci, řekla dnes v rozhovoru s agenturou EFE místopředsedkyně španělské vlády Teresa Riberaová. Oficiální termín ale kabinet zatím nestanovil. Už v pondělí ministr dopravy José Luis Ábalos avizoval, že země se neotevře turistům dříve, než koncem června přestane platit omezení pohybu mezi španělskými provinciemi, zavedené v březnu kvůli pandemii covidu-19.

Ilustrační foto

"Naše představa je spíše červenec než červen," řekla Riberaová na dotaz ohledně otevření země pro návštěvníky z ciziny. Připomněla také, že například v Číně, původním ohnisku nynější pandemie, nyní registrují nové případy nákazy importované ze zahraničí.

"Toho se obáváme. Výjimečně příznivá zůstává situace na Kanárských ostrovech, Baleárách či v Andalusii, když je omezen pohyb mezi provinciemi," uvedla místopředsedkyně vlády, která má v gesci plán uvolňování opatření. I ministr dopravy Ábalos v pondělí řekl, že si nedovede představit otevření země pro turisty, dokud nebude možný volný pohyb Španělů mezi domácími provinciemi.

Podle postupného plánu uvolňování restrikcí stanoveného španělskou vládou by se mohla také už 25. května otevřít většina místních pláží i pro koupání. Dosud je na ně povolen vstup jen pro procházky či jogging. Koupat se smí zatím jen na části Kanárských ostrovů a Baleár, které jsou už v předposlední fázi uvolňování díky nízkým počtům případů nákazy. Většina tamních pláží je ale zatím opuštěná, protože ostrovy jsou zavřené pro turisty, i domácí.

Po otevření pláží pro koupání chystají jednotlivé autonomní regiony Španělska vlastní pravidla, která mají zamezit šíření nákazy, informuje list El Mundo. Společným pravidlem bude udržet bezpečnou vzdálenost mezi rekreanty na pláži, čehož se má dosáhnout mimo jiné omezenou návštěvností. Možností je objednávání předem pomocí mobilních aplikací a vstup na QR kód, také slunečníky budou rozmístěny v bezpečných vzdálenostech.

Některá města chtějí obsazenost pláží kontrolovat drony, jako například galicijské Sanxenxo na pobřeží Atlantiku. Jeho starosta Telmo Martín také před pár dny médiím ukázal, jak by nově pláže v jeho městě mohly vypadat. Byly by rozdělené na místa oddělená dřevěnými kůly a provazem, píše La Voz De Galicia.

A zatímco Španělé smí na pláže zatím jen na procházku, v Řecku už se od soboty na nich mohou i koupat. Na řeckých plážích smí ale být současně jen 40 lidí na 1000 metrů čtverečních, vzdálenost mezi slunečníky s pouze dvěma lehátky musí být minimálně čtyři metry. Bary na plážích smí nabízet jídlo a pití jen z okénka, zakázán je tam prodej alkoholu i kontaktní sporty.

Turistická sezóna ale v Řecku začne až 15. června, kdy se otevřou i sezónní ubytování. Celoročně provozované hotely se smí otevřít už 1. června. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis také ve středu uvedl, že od 1. července vláda povolí přímé mezinárodní lety do turistických destinací.

Řecký ministr turistiky Charis Theocharis posléze upřesnil, že od poloviny června budou moci létat spoje jen na aténské letiště, a to ze zemí s nízkým výskytem covidu-19, jako příklad uvedl Bulharsko a Německo. Ministr také dodal, že návštěvníci nebudou muset mít zdravotní potvrzení, ale na letištích se budou dělat namátkové testy na koronavirus. Nyní jsou omezené lety z ciziny povoleny také pouze na aténské letiště, kde jsou všichni příchozí testováni na covid-19.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 15:52 Nejméně 19 dětí a dva dospělé zabil v úterý střelec vyzbrojený útočnou puškou na základní škole v…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Michel věří, že se zemím EU podaří dosáhnout dohody o ropných sankcích…

25.05.2022 15:32 Aktualizováno Předseda Evropské rady Charles Michel dnes vyjádřil přesvědčení, že se zemím EU podaří dosáhnout…

Slovensko nezavede daň na ruskou ropu v plánovaném termínu, jednání…

25.05.2022 12:12 Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve…

Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl na pět

25.05.2022 09:37 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Rakousko od června přes léto ruší roušky v obchodech a dopravě

24.05.2022 20:40 Aktualizováno Rakousko od 1. června ruší povinnost nosit respirátory v obchodech a ve veřejné dopravě. Oznámil to…

Část zemí EU chce zabavovat majetek ruských oligarchů, Brusel chystá…

24.05.2022 17:52 Tři měsíce od začátku ruské invaze na Ukrajině volá řada států Evropské unie po snazším zabavování…

V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi na tři…

24.05.2022 16:09 Aktualizováno V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi i osoby, s nimiž byli v blízkém…

Státy EU dnes Česku schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně

24.05.2022 14:06 Aktualizováno Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z…

Němečtí odborníci doporučili, aby zdravé děti dostávaly pouze jednu dávku…

24.05.2022 12:54 Němečtí odborníci doporučili, aby zdravé děti ve věku od pěti do 11 let dostávaly pouze jednu dávku…

Ceny pronájmů ve Varšavě od vypuknutí války na Ukrajině prudce rostou

24.05.2022 09:34 Ceny pronájmů ve Varšavě od vypuknutí války na Ukrajině prudce rostou a nabídek ubylo, píše list…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, dialog s Maďarskem vidí optimisticky

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Související:

Právě se děje

reklama