Videa zachycující pondělní teroristický útok ve Vídni potvrdila, že atentátník jednal sám. Řekl to dnes na tiskové konferenci rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Přesto podle něj v rakouském hlavním městě dál platí zvýšený stupeň ohrožení bezpečnosti.
Čtrnáct osob zadržených v hodinách po útoku je podle ministra ve věku 18 až 28 let a všechny pocházejí z prostředí imigrantů. Podle agentury APA někteří ze zatčených už byli vyšetřováni v souvislosti s radikálním islámem. Kromě toho v úterý zadržely dva lidi v souvislosti s útokem také švýcarské úřady. Tamní ministryně spravedlnosti dnes řekla, že se s útočníkem patrně přátelili.
Dvacetiletý rodilý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, v pondělí v centru Vídně zabil čtyři lidi a přes 20 jich zranil. Už dříve byl odsouzen kvůli teroristickému spolčení. Při pondělním útoku ho zastřelily zasahující jednotky.
Nehammer dnes řekl, že více než 20.000 videí od svědků a z průmyslových kamer už bylo vyhodnoceno, a záběry potvrdily domněnku, že pachatel jednal sám. Policie podle něj vyhodnotila více než terabyte dat. "Zároveň se ukázalo, s jakou brutalitou a krutostí pachatel postupoval," poznamenal dnes Nehammer k útočníkovi, který byl podle dřívějších informací vyzbrojen kalašnikovem, automatickou puškou, jednoruční střelnou zbraní a mačetou.
V hodinách po útoku bylo v Rakousku předběžně zadrženo 14 osob z prostředí útočníka. Je jim mezi 18 a 28 lety, pocházejí z prostředí migrantů a částečně mají občanství jiného státu, potvrdil dnes Nehammer. Atentátník Kujtim Fejzulai měl podle dřívějších sdělení rakouské a severomakedonské občanství. Jeho rodina pochází z oblasti obývané albánskou menšinou v Severní Makedonii.
Podle informací agentury APA jsou mezi zadrženými zjevně i osoby, které jsou nebo byly vyšetřovány kvůli podezření z členství v teroristické organizaci. Z žádostí o vazbu například vyplývá, že mezi zadrženými je i člověk, který Fejzulaie doprovázel v roce 2018 na neúspěšné cestě do Sýrie. Oba ale zadržely turecké úřady a vydaly je do Rakouska, kde byli odsouzeni k 22 a 21 měsícům za mřížemi.
Dalším zadrženým je údajně 18letý mladík z Bangladéše, který byl už v době pondělního útoku vyšetřován kvůli teroristickému spiknutí. Oba zadržení podle informací APA možná navštěvovali stejnou mešitu ve vídeňské ulici Hasnerstrasse, která byla několikrát zmiňována v souvislosti s islamistickou scénou, uvedla APA.
Mezi zadrženými je podle rakouské tiskové agentury dvanáct osob známých z islamistické scény. Jedním ze zatčených je údajně 21letý muž, na jehož matku byl napsaný automobil, s nímž Fejzulai vyrazil v polovině července na Slovensko s cílem opatřit si munici do útočné pušky AK47 (kalašnikov).
Podle úředních dokumentů, na něž se APA odvolává, nelze vyloučit, že jsou mezi zadrženými komplicové nebo osoby zasvěcené do plánů pondělního atentátu.
Policie curyšského kantonu v úterý oznámila, že ve Winterthuru byli v souvislosti s vídeňským útokem zadrženi dva Švýcaři ve věku 18 a 24 let. Oba muži byli zjevně přáteli pachatele pondělního teroristického útoku ve Vídni, řekla dnes švýcarská ministryně spravedlnosti Karin Kellerová-Sutterová. Dodala, že mladí muži se osobně setkali, neupřesnila však, kdy. "Úřady v úzké součinnosti vyšetřují povahu jejich vztahu," řekla Kellerová-Sutterová podle agentury Reuters. Oba muži zadržení ve Švýcarsku už jsou stíháni za spáchání dřívějších trestných činů.
Winterthur je známý mimo jiné tím, že několik mladých lidí se vztahem k místní mešitě, nyní uzavřené, se vydalo bojovat v řadách takzvaného Islámského státu do Sýrie, podotýká Reuters.
Související
Na zbraních vídeňského atentátníka se našla DNA dvou žen
Rakousko zpřísní ostrahu kostelů a synagog. Vyšly najevo další informace o teroristovi z Vídně
Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) , Policie Rakousko , Rakousko , Vídeň, Rakousko
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
Česko odpočítává první dny letošního prosince, během kterého se obchody znovu podřídí zákonu a během vybraných svátků zůstanou uzavřené. Na Štědrý den ale ještě na mnoha místech nakoupíte. Jeden z řetězců nicméně nechá prodejny ve středu 24. prosince uzavřené.
Zdroj: Jan Hrabě