Tisíce Poláků vyšly demonstrovat do ulic. Vláda se podle nich chová jako autoritářský komunistický režim

Tisíce lidí se dnes v polské metropoli sešly na demonstraci proti pravicové vládě. Je to další z řady demonstrací, které se konají od doby, kdy polský nejvyšší soud rozhodl o dalším zpřísnění už tak omezujícího zákona o potratech, uvedla agentura AP. Dnešní protest se navíc konal v den 39. výročí nastolení stanného práva, které zavedl tehdejší komunistický režim.

Strana Právo a spravedlnost (PiS)
doporučujeme

Demonstraci pořádalo hnutí Strajk Kobiet (Ženská stávka). To je skupina, která stojí za řadou masových celonárodních protestů, jež se konají od 22. října, kdy bylo rozhodnuto o potratech. Přidali se také další, například podnikatelé, kteří jsou frustrovaní z toho, jak se vláda snaží vypořádat s koronavirovou pandemií. Mnoho Poláků také obviňuje vládu, že se stále více chová jako autoritářský komunistický režim.

Kvůli zákazu shromažďovaní více než pěti osob v reakci na pandemii nemoci covid-19 byla demonstrace organizována jako "spontánní procházka". Demonstranti se shromáždili na centrální křižovatce a vydali se na pochod k domu šéfa vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. Ten je sice pouze místopředsedou vlády, je ale považován za vůdce země.

Mnozí demonstranti nesli vlajky Evropské unie a také duhové vlajky, aby ukázali podporu liberálním západním hodnotám.

Pořádková policie protestující zablokovala a přiměla je vyrazit jinou cestou, než plánovali. Dům, kde bydlí Kaczyński, pak obklíčily stovky policistů.

Menší protesty se dnes konaly také v dalších městech, včetně Gdaňsku, Krakova, Poznani, Lodži a Štětíně. V noci také protestovali rozzlobení farmáři, kteří nechali před domem Kaczyńského velkou hromadu vajec, brambor a mrtvé prase. Zemědělci si stěžují, že dostávají za svou produkci příliš málo, a obviňují vládu, že na to nereaguje. Policie pokutovala čtyři osoby za odhazovaní odpadků a blokování ulice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama