Už i SNP zahájila kampaň, Sturgeonová chce zamezit konání brexitu

Skotská první ministryně a předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová zahájila v Edinburghu předvolební kampaň. Nadcházející prosincové všeobecné volby označila za jedny z nejdůležitějších v dějinách Spojeného království vůbec. Klíčové volby se na britských ostrovech budou konat již 12. prosince a už nyní je zřejmé, že ústředním tématem kampaní jednotlivých politických stran nebude nic jiného než brexit. To však předsedkyně SNP kritizuje.

Nicola Sturgeonová je zcela přesvědčená o tom, že nadcházející volby budou pro Skotskou národní stranu zcela zásadním okamžikem. Ať už totiž v prosincových volbách zvítězí jedna či druhá z hlavních britských politických stran (Konzervativní nebo Labouristická, pozn.red.), bude to právě SNP, jejíž vliv a moc v rámci britského politického systému posílí. V případě nedosažení většiny křesel v Dolní komoře britského parlamentu bude muset vítězná strana, ať už Konzervativní či Labouristická, pravděpodobně hledat spojence, o jehož podporu by se mohla v parlamentu opírat.

V případě opětovného vítězství konzervativců premiéra Borise Johnsona nepřichází podle první skotské ministryně v úvahu, že by je její SNP podpořila a šla s nimi do koalice. Naopak v případě labouristů Jeremyho Corbyna by tato možnost mohla být pro SNP přijatelná a do určité míry i lákavá.

Sturgeonová se netají tím, že by Labouristickou stranu v dolní sněmovně za jistých podmínek podpořila, prohlásila však, že by s labouristy nevstoupila do formální koalice. Jedním z jejích hlavních požadavků na podporu menšinového labouristického kabinetu by bylo uskutečnění referenda o nezávislosti Skotska v průběhu příštího roku a možné zastavení brexitu. Zdá se, že by spolupráce těchto dvou stran mohla přeci jen fungovat, mají totiž stejný cíl – a to omezení vlivu Toryů na politický systém Spojeného království a zastavení procesu odchodu země z Evropské unie.

Skotská první ministryně přirovnává každý hlas odevzdaný straně SNP za hlas „proti brexitu“ a za hlas „k převzetí rozhodování o skotské budoucnosti Skotskem.“ SNP by v nadcházejících prosincových volbách ráda posílila své zastoupení ve Westminsteru, ve kterém na základě posledních všeobecných voleb ještě do nedávna zasedalo 35 jejích členů.

Pokud by i po prosincových volbách došlo na půdě parlamentu k debatám o tzv. neřízeném brexitu bez dohody, SNP by se podle slov Sturgeonové snažila o brzké vypsání druhého referenda, ve kterém by hájila setrvání země v EU. Politické strany v zemi jsou podle názoru skotské lídryně v otázce dalšího průběhu brexitu velice rozdělené a tuto skutečnost podle jejích slov potvrdí i výsledky prosincových voleb.

Související

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová po více než osmi letech skončí v čele skotské vlády i SNP

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová hodlá odstoupit z čela regionální vlády i své Skotské národní strany (SNP), jakmile strana zvolí nového lídra. Oznámila to dnes při narychlo svolané tiskové konferenci. Uvedla, že po více než osmi letech v premiérské funkci je správný čas odejít. Hovořila také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.

Více souvisejících

Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Skotské referendum Velká Británie Skotsko Brexit Boris Johnson Konzervativní strana (VB) Labouristická strana (VB)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy