Šok a stres. Sturgeonová se po propuštění vyjádřila, vyšetřování pokračuje

Skotská expremiérka Nicola Sturgeonová byla v neděli zadržena a po výslechu následně propuštěna v souvislosti s vyšetřováním financování Skotské národní strany (SNP), které podle policie nadále pokračuje. Už v dubnu byl v případu zadržen a bez obvinění propuštěn její manžel Peter Murrell. 

O zadržení informovala odpoledne televize Sky News s odkazem na vyjádření skotské policie. "Dvaapadesátiletá žena byla dnes, v neděli 11. června, zadržena jako podezřelá v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním financování Skotské národní strany. Žena je ve vazbě a je vyslýchána detektivy," stojí v něm. 

Podle mluvčí se Sturgeonová vydala úřadům sama s vědomím, že bude zadržena a vyslechnuta. "Nicola opakovaně říkala, že bude spolupracovat s vyšetřovateli, pokud o to bude požádána," uvedla mluvčí. 

"Objevit se v situaci, v jaké jsem se dnes ocitla, ačkoliv jsem si jistá, že jsem nic neprovedla, bylo šokující a stresující," uvedla politička v prohlášení po svém propuštění. "Vím bez jakýchkoliv pochybností, že jsem nevinná," dodala a poděkovala za veškerou podporu. Skotská policie mezitím potvrdila, že vyšetřování případu pokračuje. 

Sturgeonová byla skotskou premiérkou po dobu osmi let, její překvapivá rezignace přišla v polovině února, připomíná BBC. Trvala na tom, že na pozici nekončí kvůli tlaku v poslední době. Byla první ženou a nejdéle sloužící osobou ve funkci. 

Policie se v rámci vyšetřování zabývá tím, co se stalo s 600 tisíci liber, které strana vybrala v rámci kampaně za nezávislost s tím, že peníze budou využity pouze za tímto účelem. Úřady podezřívají SNP, že s prostředky naložila jinak. 

Související

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová po více než osmi letech skončí v čele skotské vlády i SNP

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová hodlá odstoupit z čela regionální vlády i své Skotské národní strany (SNP), jakmile strana zvolí nového lídra. Oznámila to dnes při narychlo svolané tiskové konferenci. Uvedla, že po více než osmi letech v premiérské funkci je správný čas odejít. Hovořila také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.
Nicola Sturgeonová

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová se chystá odstoupit

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová se chystá odstoupit ze své funkce, kterou vykonává více než osm let, informovala dnes zpravodajská společnost BBC. Šéfka Skotské národní strany (SNP) by údajně mohla rezignaci oznámit na dnešní narychlo svolané tiskové konferenci v Edinburghu. Kdy přesně plánuje v premiérské funkci skončit, není jasné.

Více souvisejících

Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Policie Velká Británie Skotsko

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy