V Bulharsku vypukly demonstrace, prezident vyzval "mafiánskou" vládu k odstoupení

Bulharský prezident Rumen Radev v sobotu vyzval k odstoupení vládu, kterou kritizoval za "mafiánský charakter". Premiér Bojko Borisov prezidentovo prohlášení odmítl, uvedla agentura AFP.

Rumen Radev
doporučujeme

Dodala, že napětí ve špičkách bulharské exekutivy se ještě zhoršilo po bezprecedentních domovních prohlídkách v prezidentské kanceláři, které ve čtvrtek provedla prokuratura, podle prezidenta na příkaz předsedy vlády.

Toto počínání přivedlo do ulic Sofie tisíce demonstrantů, kritizujících justici za útok na okolí hlavy státu namísto oligarchů.

zdroj: YouTube

"Mafiánský charakter vlády (konzervativce Bojka Borisova) přiměl Bulhary všech věkových kategorií a různého politického zaměření k tomu, aby požadovali dodržování zákona," prohlásil v televizním poselství k národu prezident Radev, blízký k opozičním socialistům.

"Jediným řešením je rezignace vlády a generálního prokurátora," řekl s tím, že dotyční se dopouštějí "vydírání" a "posmívají se presumpci neviny".

Hlava státu je velmi kritická vůči předsedovi vlády, který je podle něj blízký určitým oligarchům, poznamenala AFP.

"Vytvořil se národní konsenzus proti mafii. Evropa nemá právo odvracet zrak od Bulharska. Evropská unie potřebuje demokratické Bulharsko," řekl Radev.

Dva poradci prezidenta byli ve čtvrtek ve svých domovech zatčeni a jejich pracovny v prezidentské kanceláři prohledány. Jeden je obviněn z "obchodováním s vlivem" za to, že prý jednal jako prostředník mezi jedním podnikatelem a prezidentem, druhý za to, že zfalšoval dokumenty od zpravodajských služeb. Opozice interpretuje toto stíhání jako vyhlášení války proti prezidentovi.

V sobotu tisíce demonstrantů znovu protestovaly v ulicích a blokovaly provoz na hlavních dopravních tepnách v hlavním městě. Voláním "mafie", "vrahové" a "demise" na adresu vlády protestovali také proti "policejnímu násilí": dva mladí lidé, vážně zranění během páteční demonstrace, zůstávají hospitalizováni.

Vysoký policejní úředník uvedl, že "zločinci placení velkými boháči, kteří usilují o destabilizaci vlády" v pátek zranili čtyři policisty. Dnes petarda zranila jednoho policistu.

Předseda vlády, jehož funkční období vyprší v březnu, odmítl demisi. "Zůstáváme u moci, protože škody budou mnohem větší, pokud se dostanou k moci," řekl Bojko Borisov a varoval před "krveprolitím".

"Jsou před námi strašné měsíce: kvůli koronaviru se očekává pokles hrubého domácího produktu o deset procent, příjmy se sníží," uvedl a zdůraznil potřebu konsensu při řešení těchto problémů.

Demonstrace se dnes konaly také ve třech provinčních městech. Na pobřeží Černého moře stovky lidí vtrhly na pláž, na kterou má veřejnost zakázaný přístup a která je vyhrazena politikovi, který podporuje premiéra Borisova, aby odsoudili údajnou korupci a zabetonování pobřeží.

Od roku 2007, kdy se Bulharsko připojilo k EU, je země pravidelně vybízena k nastolení pořádku v neúčinném boji proti korupci, který balkánskou zemi se sedmi miliony obyvatel řadí na poslední místo z 27 členských států EU na žebříčku vnímání korupce, připomněla AFP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii za den přibylo přes 2500 nakažených, nejvíc od uvolnění…

12.08.2020 21:52 Ve Francii za uplynulý den přibylo 2524 případů nákazy novým koronavirem, což je nejvíce od…

Řecko hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

12.08.2020 20:43 V Řecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jde o…

Španělsko má opět více nakažených za den než předchozí dva dny

12.08.2020 20:20 Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 1690 nakažených novým koronavirem, údaj ale nezahrnuje…

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama