Slovensko letos v lednu zaznamenalo více úmrtí na onemocnění covid-19 než za celý rok 2020, kdy epidemie v zemi propukla. Vyplývá to z údajů slovenského národního centra zdravotnických informací. V zemi navzdory zavedeným omezením nadále stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19.
V prvním měsíci letošního roku na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, covidu-19 podlehlo 2461 osob. Za celý minulý rok zemřelo na toto onemocnění v zemi 2250 lidí. Jde o zesnulé, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou úmrtí.
Zatímco během první vlny koronaviru loni na jaře se Slovensko řadilo v Evropě k zemím s nejnižším výskytem koronavirové nákazy, na konci roku 2020 počty infikovaných a úmrtí na covid-19 začaly prudce stoupat. Tento vývoj nastal navzdory tomu, že země na přelomu října a listopadu uskutečnila plošné testování obyvatel na koronavirus, které premiér Igor Matovič tehdy označil za alternativu k celostátní karanténě, takzvanému lockdownu.
Slovenské úřady podle odborníků po plošném otestování obyvatel otálely s dalšími opatřeními v zájmu zvládnutí epidemie. Až po rekordních přírůstcích počtu infikovaných země před vánočními svátky zavedla zákaz vycházení, který ale obsahoval vícero výjimek. Následně byla opatření opakovaně zpřísněna a země v lednu uskutečnila další plošné testování obyvatel na koronavirus.
Dosavadní opatření zatím nezvrátila trend stoupajícího počtu hospitalizovaných s covidem-19 na Slovensku. V nemocnicích bylo k pondělí rekordních 3454 pacientů se zmíněným onemocněním. Z nich 310 museli zdravotníci napojit na umělou plicní ventilaci.
Podle dřívějších údajů slovenského statistického úřadu loni na podzim během druhé vlny epidemie covidu-19 byl celkový přírůstek úmrtí oproti průměru předchozích let na Slovensku vyšší než počet hlášených zemřelých na covid-19.
Související
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
Slovensko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
včera
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
včera
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
včera
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
včera
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
včera
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
včera
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
včera
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
včera
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
včera
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
včera
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
včera
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
27. července 2026 22:03
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
27. července 2026 21:17
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
27. července 2026 20:45
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
Zejména senioři by se měli mít na pozoru. Už za několik dní totiž může některým z nich vypršet platnost občanského průkazu, což je samozřejmě mimořádně důležitý doklad. Upozornilo na to ministerstvo vnitra.
Zdroj: Jan Hrabě