V Německu přibylo přes 52 tisíc nových případů koronaviru, doposud nejvíce

V Německu mělo v úterý pozitivní test na koronavirus 52.826 lidí, nejvíce od začátku pandemie. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem hygienici evidovali necelých 39.700 nových případů nákazy. Kancléřka Angela Merkelová vyjádřila nad vývojem situace znepokojení a vyzvala mimo jiné pokročit ve vakcinaci.

Na dosud nejvyšší hodnotu vzrostlo v Německu i sedmidenní incidenční číslo - v týdenním úhrnu připadá 319,5 nově infikovaných v přepočtu na 100.000 obyvatel. V úterý hodnota tohoto ukazatele činila 312,4, minulou středu 232,1 a před měsícem 66,1, upozorňuje agentura DPA. V Česku k úterku sedmidenní incidence vzrostla na 739.

V Německu za posledních 24 hodin zemřelo dalších 294 pacientů s koronavirovou infekcí. Celková smrtelná bilance tak vzrostla na 98.274. V zemi, kde žije zhruba 83 milionů obyvatel, mělo od začátku pandemie pozitivní test na koronavirus asi 5,13 milionu lidí, z nich 4,54 milionu se uzdravilo.

Přibývá i pacientů s covidem-19, kteří potřebují nemocniční péči. V úterý připadalo 4,86 nově hospitalizovaných v týdenním úhrnu za 100.000 obyvatel, v pondělí jich bylo 4,65. V polovině října tato hodnota činila 1,9. Dosud nejvýše vyšplhala okolo loňských vánočních svátků, kdy se pohybovala okolo 15,5.

Merkelová na dnešní poradě zemských hejtmanů vyjádřila podle agentury DPA "hluboké znepokojení" situací v některých částech země. Mimo jiné se vyslovila pro pokračování vakcinace. "Ani nyní není vůbec pozdě rozhodnout se pro první dávku očkovací látky," řekla a přičemž zároveň vyzvala, aby se lidé nechávali přeočkovat.

Kancléřka také zdůraznila potřebu stanovit prahové hodnoty pro zatížení nemocnic pacienty s covidem, na jejichž základě bude nutné přijmout další opatření s cílem zastavit šíření nákazy. Bez těchto limitních hodnot by pouhé uvádění sedmidenní incidence podle ní prakticky nemělo smysl. "Bylo by katastrofou začít jednat teprve až budou jednotky intenzivní péče plné," upozornila.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci jednotlivé spolkové země zpřísňují protikoronavirová opatření. Například v Bavorsku sousedícím s Českem nesmějí od úterka lidé, kteří proti covidu-19 nejsou naočkovaní, do restaurací a hotelů. O dalším zpřísňováním podmínek neočkovaným na celoněmecké úrovni bude ve čtvrtek hlasovat Spolkový sněm.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy