V Německu přibylo téměř 300 tisíc infekcí, incidence je dál rekordní

Německo za uplynulý den zaznamenalo přes 296.000 nových případů koronavirové nákazy, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Sedmidenní incidence v zemi ale dosáhla nejvyšší hodnoty od počátku pandemie. Vyplývá to z dnešních údajů zveřejněných Institutem Roberta Kocha (RKI).

Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach předpokládá, že počty nakažených jsou oproti údajům RKI dvojnásobné kvůli nenahlášeným či nezachyceným případům infekce.

V Německu minulý víkend až na roušky formálně skončila téměř veškerá opatření zavedená v boji s koronavirem, regiony ale využily přechodnou dobu, takže do začátku dubna omezení nadále platí. "Pandemie neskončila, o nějakém dni znovuzískání svobody nemůže být ani řeč," řekl Lauterbach na dnešní tiskové konferenci.

Ministr hájil nezbytnost ukončení celoněmeckých karanténních omezení, neboť jejich pokračování nebylo ze zákona možné. O omezeních nyní mohou rozhodovat jednotlivé spolkové země ve svých parlamentech. Opatření však nemohou být plošná, zemské sněmy tak musí vyhlašovat ohniska nákazy.

Lauterbach regiony vyzval, aby možnost vyhlášení ohnisek využily. Vycházet podle něj mají z vytíženosti nemocnic a rozhodovat podle počtu dostupného zdravotnického a pečovatelského personálu. Uvedl, že ohniskem může být i celá spolková země.

Ministr zdravotnictví chce více propagovat čtvrtou dávku vakcíny, která je nyní určena pro starší 70 let a pro lidi s chronickým onemocněním. Lauterbach by chtěl, aby očkovací komise Stiko doporučení pro čtvrtou dávku rozšířila, neboť podle něj tato druhá posilující dávka nad základní očkování imunitu výrazně zlepšuje.

Německý parlament nyní projednává možnost všeobecné očkovací povinnosti. Vakcinace je zatím nařízená jen pro zdravotníky a pečovatele. Podle Lauterbacha problémy s nedostatkem očkovaného personálu nejsou. Hygienické úřady ale prozatím nemohou žádné rozsáhlé kontroly kvůli vytíženosti provádět.

Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel, je na hodnotě 1756,4. O den dříve to bylo 1752, před měsícem 1259,5. Podle dat projektu Our World in Data je v Evropské unii v současnosti nejvyšší incidence na Kypru, který vykazuje téměř 3300 případů covidu-19 na 100.000 obyvatel za sedm dní. Na druhém místě je Rakousko (přes 3200), následují Německo a Nizozemsko, které mají podobná čísla (1756 a 1659). Česká republika je s 489 potvrzenými novými případů nákazy na 100.000 obyvatel za sedm dní na 19. místě ze 27 zemí v EU, vůbec nejnižší incidenci, zhruba 80, nyní vykazuje Švédsko.

Koronavirem se v 83milionovém Německu od počátku pandemie nakazilo už bezmála 20 milionů lidí. Po nákaze covidem-19 jich přes 128.000 zemřelo, za posledních 24 hodin německé úřady zaznamenaly 288 úmrtí. Na 15,5 milionu nakažených se uzdravilo.

Šéf RKI Lothar Wieler označil za nepřijatelnou skutečnost, že každý týden zemře s nákazou více než tisícovka lidí, proto vyzval k očkování. "Naše data ukazují, že očkovaní mnohem méně končí v nemocnici a mnohem méně umírají (než neočkovaní)," řekl. Obzvláště viditelné to je podle něj mezi seniory.

Plně očkováno je v Německu 75,9 procenta populace, 58,4 procenta pak má posilující dávku. Mezi staršími 60 let činí základní proočkovanost 88,7 procenta, posilující vakcínu dostalo 78,6 procenta.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.

Související

Německá policie, ilustrační fotografie.

Převrat v Německu: Policisté připouští další razie a zatýkání

Další vlnu razií a zatýkání očekává šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch v souvislosti s přípravou převratu, který v Německu chystali příznivci krajní pravice. Münch to řekl v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF, kde uvedl, že prozatím je obviněno 54 lidí. Spiklence, které němečtí vyšetřovatelé označují jako teroristické uskupení, sledovaly bezpečnostní úřady od jara.

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Úřad práce

Jurečka slibuje zlepšení situace na úřadech práce v prvním čtvrtletí

Situace v úřadech práce se vyřeší a zlepší v prvním čtvrtletí příštího roku. Na dnešní konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr práce a životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Úřady práce sklízejí kritiku za opožďování výplaty dávek. Někteří zástupci radnic si dnes stěžovali na to, že obyvatelé v jejich obcích a městech na příspěvek na bydlení čekají i několik měsíců.

před 14 minutami

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

před 20 minutami

před 27 minutami

Aktualizováno před 30 minutami

Emmanuel Macron

Macron, Sánchez a Costa se dohodli na stavbě vodíkovodu pro své země

Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro přepravu takzvaného zeleného vodíku z Barcelony do Marseille. Uvedli to na dnešní společné tiskové konferenci premiéři Španělska a Portugalska Pedro Sánchez a António Costa a francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle Sáncheze nová infrastruktura posílí energetickou nezávislosti unijních zemí. Nová infrastruktura má podle plánů začít fungovat nejpozději do konce tohoto desetiletí.

před 41 minutami

Vilnius, Litva

Litva oprávněně zakázala pobyt expřítelkyni ruského ministra obrany Šojgua

Soud v litevském hlavním městě Vilniusu ponechal v platnosti rozhodnutí migračních úřadů, které zrušily povolení k pobytu bývalé přítelkyni ruského ministra obrany Jeleně Kaminskasové a zakázaly jí na pět let vstup do země a na tři roky do dalších států schengenského prostoru. Oznámila to litevská a ruská média s odvoláním na litevskou televizi LRT.

před 46 minutami

Ilja Jašin

Ruský opozičník Jašin dostal 8,5 roku vězení. Podle soudu lhal o armádě

Soud v Moskvě shledal vinným ruského opozičníka Ilju Jašina, obžalovaného z šíření lživých informací o ruské armádě během jejího působení na Ukrajině, píší ruské tiskové agentury. Jašin za trestný čin, který ruské úřady zavedly po invazi ruských jednotek na Ukrajinu, dostal 8,5 roku vězení.

před 56 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Stavba větrných elektráren se má zjednodušit, naznačil Jurečka

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren. V územích bez zvláštní ochrany krajiny by měl být proces jednodušší. Na konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr životního prostředí a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

před 1 hodinou

Výbuch a požár poškodil budovu bývalé textilky v Opavě. (8.12.2022)

Výbuch a požár v Opavě. Hasiči zasahovali v bývalé textilce

Výbuch a následný požár poškodil ve čtvrtek pozdě večer jednu z budov v areálu bývalé textilky Moravolen v Opavě. Při události nebyl nikdo zraněn. Výbuch budovu značně poškodil a narušil její statiku. Tu hasiči provizorně v noci stabilizovali. Policie a hasiči zjišťují příčinu. ČTK o tom dnes informovali mluvčí hasičů Jakub Kozák a opavské policie René Černohorský.

před 1 hodinou

Vévodkyně Meghan s princem Harrym

Harry a Meghan útočí na odkaz královny Alžběty, hodnotí média dokument

Za neslušnost, za bod, ze kterého není návratu či za útok na královnin odkaz dnes britský tisk označil první tři díly dokumentárního seriálu o britském princi Harrym a jeho manželce Meghan. Některé deníky dokonce pár vyzvaly, aby se vzdal královských titulů. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu v dokumentu kritizovali chování médií a hovořili i o svých vztazích s rodinou.

před 1 hodinou

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ústavní soud

Expert by považoval předčasné jmenování nového předsedy ÚS za protiústavní

Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo protiústavním krokem, míní expert na soudnictví David Kosař. V rozhovoru s ČTK varoval před rozkolísáním systému a těžko předvídatelnými důsledky. Nového předsedu ÚS lze jmenovat až poté, co se funkce uvolní, zdůraznil Kosař, jenž je vedoucím Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kyjev

Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

Josef Baxa

Baxa v reakci na spekulace o novém předsedovi ÚS varoval před "zprzněním ústavy"

Ústavní soudce, který by s půlročním předstihem přijal nominaci na obsazené místo předsedy, by se zpronevěřil své roli strážce ústavnosti, domnívá se bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Reagoval tak na spekulace některých médií, že se prezident Miloš Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce jmenovat šéfem Ústavního soudu (ÚS) Josefa Fialu.

před 3 hodinami

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa, které označily za "zkorumpované politické představitele, porušovatele lidských práv a pachatele sexuálního násilí souvisejícího s konflikty". Odvetná opatření se týkají především osob z Ruska a Íránu, ale i z několika dalších zemí, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Další zprávy