V Německu se zhoršuje epidemická situace

V Německu se dál výrazně zhoršuje epidemická situace. Za poslední den přibylo 13.435 případů koronavirové nákazy, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Jde o výrazný nárůst oproti minulé středě, kdy RKI hlásil 9146 nově nakažených.

Před týdnem sice chyběla čísla z Hamburku, ta ale bývají trojciferná, upozorňuje agentura DPA. Stále zřetelněji se tak potvrzuje, že Německo vstoupilo do třetí vlny pandemie, před níž varovali experti i někteří politici.

Denní nárůst potvrzených případů infekce je v Německu s 83 miliony obyvatel i tak o něco nižší než v téměř osmkrát méně lidnaté České republice, která dnes eviduje 13.934 nově nakažených.

Německá kancléřka Angela Merkelová a premiéři jednotlivých spolkových zemí se začátkem tohoto měsíce dohodli na postupném uvolňování koronavirových opatření. Doplnili k nim ale "nouzovou brzdu" umožňující úřadům omezení opět zavést, pokud tři dny po sobě přibude 100 a více nakažených na 100.000 obyvatel. V Německu se tak postupně mohla otevřít například kadeřnictví, květinářství a knihkupectví a v některých regionech i galerie či muzea.

Dnes je takzvaná sedmidenní incidence v Německu na hodnotě 86,2, přičemž ještě v úterý to bylo 83,7. Ještě před čtyřmi týdny, tedy 17. února, měl tento rozhodující ukazatel hodnotu 57. V lednu a únoru přitom počty nově potvrzených nakažených klesaly. Poslední nárůst dávají experti do souvislosti i s šířením nakažlivějších variant koronaviru.

Do statistik RKI dnes kromě toho přibylo 249 dalších úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Přesně před týdnem jich bylo 300. Nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy mělo Německo 18. prosince. Tehdejších 33.777 však zahrnovalo i 3500 dodatečně hlášených případů. Nejvyšší počet nově zemřelých hlásilo Německo 14. ledna, kdy jich RKI evidoval 1244 za den.

Za celou dobu pandemie už testy v Německu prokázaly 2,594.764 případů nakažení virem SARS-CoV-2. Uzdravilo se přibližně 2,383.600 infikovaných a zemřelo 73.905 nakažených.

Německé reprodukční číslo je nyní na hodnotě 1,06. To znamená, že stovka infikovaných v průměru nakazí dalších 106 lidí. Teprve v případě, že je toto "číslo R" delší dobu menší než jedna, epidemie ustupuje.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy