Kvůli migrační krizi na hranicích s Běloruskem požádal polský premiér Mateusz Morawiecki o setkání lídrů Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). V televizi Polsat to dnes uvedl mluvčí polské vlády Piotr Müller. Úterního jednání v Budapešti se za Česko zúčastní premiér Andrej Babiš.
"V úterý se v Budapešti uskuteční další setkání Visegrádské skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki požádal o svolání skupiny kvůli současné geopolitické situaci," uvedl Müller.
Šéf polské vlády žádostí o svolání V4 pokračuje v diplomatických aktivitách v souvislosti s krizí na polsko-běloruském pomezí, kde již třetí týden pobývá několik tisíc migrantů v naději, že se dostanou do EU. V neděli navštívil Morawiecki hlavní města tří pobaltských zemí.
Západ obviňuje režim autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do své země a pak je posílá k hranicím s EU. Minsk se tak podle západních zemí mstí za sankce, které EU na Lukašenkův režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá.
Varšava posílila ostrahu hranice o zhruba 15.000 vojáků. Británie minulý týden slíbila vyslat Polsku na pomoc na 150 armádních ženistů, na sto vojáků vyšle také Estonsko. Pomoc Varšavě nabídlo opakovaně také Česko, podle premiéra Babiše o ni Varšava zatím neprojevila zájem.
Související
Morawiecki: V EU se na obranu vydává až o půl miliardy eur méně než je potřeba
Užitečný idiot, ruská onuce. Morawiecki to schytal za slova pro maďarský týdeník
Mateusz Morawiecki , Polsko , visegradská čtyřka , migrace
Aktuálně se děje
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
včera
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
včera
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
včera
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
včera
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
včera
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
včera
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
včera
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
včera
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
včera
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
5. dubna 2026 21:22
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
5. dubna 2026 19:59
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
Americký prezident Donald Trump stanovil nové, v pořadí již několikáté ultimátum pro úplné otevření Hormuzského průlivu. Na svých sociálních sítích dnes odpoledne stručně oznámil nový termín: „Úterý, 20:00 východního času!“ Tento strohý příspěvek následuje po sérii mnohem agresivnějších vyjádření, která šokovala mezinárodní společenství svou přímočarostí.
Zdroj: Libor Novák