Ve Španělsku přibylo 400 mrtvých. Nejhorší vlna COVID-19 má teprve přijít

Španělská bilance počtu obětí nemoci COVID-19 narostla o dalších 394 mrtvých na celkových 1720 a opět se tak zvýšila o 30 procent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnešní aktualizované údaje španělského ministerstva zdravotnictví. Počet potvrzených případů za dobu šíření nákazy od soboty vzrostl z 24.926 na 28.572, přibylo jich tedy 3646. Vláda požádá parlament, aby schválil prodloužení stavu nouze o dalších 15 dní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Informuje o tom list El Mundo. Více než 2500 lidí, kteří měli ve Španělsku pozitivní test na koronavirus, už úřady evidují jako uzdravené, dalších skoro 1800 ale dnes bylo ve vážném stavu v péči lékařů. Podle médií jsou jednotky intenzivní péče v některých nemocnicích zahlcené, především se to týká Madridu a jeho okolí.

Španělsko zvyšuje kapacity testování na koronavirus, počet nových pozitivních testů je dnes nicméně nižší než v sobotu. Přírůstek činí 15 procent původního čísla, zatímco skoro 5000 nových případů z předchozího dne znamenalo 25procentní růst. Oběti ale v posledních dnech přibývají stálým tempem: v pátek se počet mrtvých zvýšil o 30 procent, v sobotu o 32 procent a dnes znovu o 30 procent.

Španělský premiér Pedro Sánchez v sobotu večer podle Reuters varoval, že nejhorší fázi boje proti COVID-19 má země teprve před sebou. "Ještě jsme nepocítili dopad nejsilnější, nejničivější vlny, která prověří naši materiální a morální odolnost, jakož i charakter celé naší společnosti," řekl předseda vlády.

Sánchez prohlásil, že kabinet pro zmírnění krize udělá vše, co bude třeba. Už minulý víkend kvůli ní vyhlásil 15denní stav nouze, o jehož prodloužení nyní bude žádat parlament. Tento souhlas má zaručený, píše agentura Reuters, protože podporu uvedenému kurzu už vyjádřilo hlavní opoziční uskupení, tedy Lidová strana (PP).

Španělský premiér dnes také vyzval Evropskou unii, aby vzhledem k předpokládaným obřím ekonomickým škodám začala jednat a vypracovala investiční plán, který by členským zemím pomohl těžké období překonat. Podle Sáncheze by mělo jít o projekt podobný Marshallovu plánu, kterým Spojené státy po druhé světové válce pomohly Evropě obnovit hospodářství, a unie by měla přijít například s emisemi dluhopisů. "Evropa může a musí udělat víc, a my po ní žádáme, aby v tuto kritickou chvíli více udělala," řekl premiér.

V souvislosti s pandemií COVID-19 je v Evropě hůře zasažená pouze Itálie, kde tato nemoc zabila už skoro 5000 lidí. Premiér Sánchez nově oznámil, že v zájmu potlačení nákazy se bude stát podílet na výrobě životně důležitých chirurgických roušek, plicních ventilátorů i testovacích souprav.

Kvůli enormnímu tlaku na nemocnice v zemi přibývají alternativní prostory pro péči o nemocné. V ubytovny pro infikované bez vážnějších problémů se mění některé hotely, zatímco armáda budovala polní nemocnici s 5500 lůžky na výstavišti v centru Madridu. Dnes do ní byli přesouváni první pacienti.

Španělské zdravotnictví podle jeho pracovníků v těchto dnech poznává limity svých možností, napsal deník The Guardian. V některých nemocnicích je údajně personál nucen používat místo ochranných pomůcek pytle na odpadky. "Jsme ve válce," citoval britský list nejmenovaného lékaře z madridské fakultní nemocnice La Paz.

Podobným způsobem jako ve Španělsku a Itálii se situace vyvíjí ve Francii, odkud bylo v sobotu hlášeno na 14.500 potvrzených případů nákazy, přes 6000 hospitalizovaných a 562 úmrtí na COVID-19. Nemoc už si zde podle AFP vyžádala první oběť mezi zdravotníky. O smrti nemocničního lékaře, který měl pozitivní test na koronavirus, informoval bez větších podrobností francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko neotevřelo některé přechody s Českem, Hamáček situaci řeší

26.05.2020 14:33 Některé přechody s Rakouskem nejsou otevřené, přestože ode dneška rozhodnutím vlády mají být.…

Střet Fica s Pellegrinim. Straně Směr-SD hrozí podle médií rozkol

26.05.2020 13:09 Opoziční slovenští sociální demokraté (Směr-SD), kteří po porážce v únorových volbách skončili po…

V Itálii začal obří průzkum promořenosti

26.05.2020 10:31 V Itálii začal rozsáhlý průzkum, který má pomocí testování krve na protilátky zjistit, jak velká…

Na vakcíně proti koronavirům už se mohlo pracovat roky. Rozhodlo se jinak

26.05.2020 08:44 Plán na urychlení vývoje vakcín předložila Evropská komise farmaceutickým společnostem již před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy