Kyjev - Ukrajina do pěti let provede veškeré reformy nezbytné pro vstup do Evropské unie. Pobaltské agentuře BNS to dnes řekl šéf ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov. Za pět let bude země ke vstupu do EU připravena a měla by se rovněž stát členem Severoatlantické aliance.
"Členství v EU a NATO bude spolehlivou ochranou před agresivními snahami Ruska," řekl Turčynov, který po únorovém převratu několik měsíců vykonával funkci ukrajinského prezidenta.
Reformy, které uvedou ukrajinský politický systém do souladu s evropskými standardy, nelze provést za jediný den, konstatoval ukrajinský politik. "Stanovili jsme proto pětiletý plán eurointegrace," dodal.
Zatímco se směřováním země do EU většina Ukrajinců podle průzkumů souhlasí, v názorech na členství v NATO jsou Ukrajinci rozděleni. Podle Turčynova ale v důsledku ruské agrese většina Ukrajinců nezbytnost členství v NATO chápe.
Sblížení Ukrajiny s Evropou na konci června ostře kritizoval Putinův poradce Sergej Glazjev. Kontroverzní politik, který v minulosti proslul urážkami ukrajinských i evropských politiků, označil Porošenka za nacistu. Evropa podle Glazjeva silou přinutila Ukrajinu podepsat asociační dohodu. Brusel "zorganizoval převrat na Ukrajině a pomohl nacistům dostat se k moci," řekl Glazjev britské rozhlasové stanici BBC.
"Tato nacistická vláda teď bombarduje největší ukrajinský region," dodal. Evropu teď podle něj nečeká nic dobrého. "Evropská veřejnost se velmi podiví, až jí tento nacistický Frankenstein, zrozený evropskými byrokraty a některými politiky, zaklepe na dveře," předpověděl.
Související
"Je vidět stále jasněji, kdo se fláká." Tlak na spojence NATO, aby přispěli na zbraně pro Ukrajinu, roste
Kallasová: Tento týden může být pro Ukrajinu klíčový
Ukrajina , Oleksandr Turčynov (šéf ukrajinského parlamentu) , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě