Moskva - Nejméně šest profesionálních vojáků z ruské motostřelecké brigády rozmístěné ve městě Tockoje v Orenburské oblasti bylo z rozhodnutí ruského ministerstva obrany propuštěno do zálohy a jejich rodinám bylo vyplaceno čtyřměsíční služné. Podle zjištění ruských ochránců lidských práv jsou ve skutečnosti vojáci mrtví, padli 17. září při bojích ukrajinské armády s povstalci u města Debalceve v Doněcké oblasti. Ruské velení jejich nasazení na Ukrajině popírá.
Kopii rozkazu ministerstva obrany dnes předložila rozhlasové stanici Echo Moskvy ruská aktivistka Jelena Vasiljevová. Vyplývá z ní, že na Ukrajině zahynuli praporčíci, seržanti a vojíni ruské armády v aktivní službě. Aby ruské ministerstvo jejich účast na operacích ukrajinských separatistů zahladilo, propustilo je "do zálohy". Rodiny mrtvých poddůstojníků podle Echa Moskvy dostaly čtyřměsíční služné, pozůstalí po vojínech nic.Podle mluvčího centrálního okruhu ruské armády Jaroslava Roščupkina neodpovídají informace moskevského rozhlasu skutečnosti. Moskva nasazení svých vojáků na Ukrajině vytrvale popírá, připouští nicméně, že v pohraničních oblastech operují ruští "dobrovolníci", případně vojáci na dovolené.Zprávy o účasti ruských vojáků z Orenburské oblasti v bojích na Ukrajině se poprvé objevily počátkem září. Tehdy byla zveřejněna informace, že na Ukrajině padli dva orenburští vojáci sloužící v divizi dislokované v Pskově na severozápadě Ruska. Informace se dokonce objevila na informačních webových stránkách ruské vlády, brzy byla ale stažena.Další zpráva o smrti orenburského vojáka se dostala na veřejnost v půli září, když pozůstalí vypsali na sociálních sítích veřejnou sbírku na financování převozu ostatků mrtvého z Ukrajiny do Ruska.
Související
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
Ruská armáda , Rusko , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
včera
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
včera
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě