Kyjev - Proruští povstalci v Doněcku dnes inaugurovali "hlavu" své neuznávané "lidové republiky" Alexandra Zacharčenka, vítěze nedělních separatistických voleb. Totéž se stalo i v Luhansku, kde se stal "prezidentem" Igor Plotnickij. Na východě Ukrajiny zatím dál pokračují tvrdé boje. Napětí roste především v Mariupolu.
"Zacharčenko přísahal na bibli: Slavnostně slibuji, že budu čestně sloužit zájmům lidu, Doněcké lidové republiky a svědomitě plnit své povinnosti," popsala ruská tisková agentura TASS slavnostní ceremonii v doněckém hudebním divadle. Povstaleckého vůdce provázela kozácká stráž.
Věrnost samozvané republice přísahal v luhanském Domě odborů i Plotnickij. V inauguračním projevu zdůraznil, že "Luhanská lidová republika má nyní výkonnou a zákonodárnou moc, zvolenou při respektování všech demokratických zásad a procedur".
Navzdory příměří se i dnes podle ukrajinských a ruských médií střelba z těžkých zbraní ozývala u doněckého letiště, které zůstává v rukou ukrajinské armády, a také u ukrajinského přístavu Mariupol na jihu Doněcké oblasti.
"Během noci střílela děla jen občas, ale zuřivá palba se rozpoutala od půl sedmé. Je to peklo," postěžovala si agentuře AFP žena bydlící jen několik stovek metrů od letiště. O ně obě strany válčí už několik měsíců. "Porošenko řekl, že změní politiku. Je jasné, že se zase začne bojovat," odhadl další z obyvatel města.
Úřady v Mariupolu podle agentury Interfax ohlásily, že pozice prokyjevských sil na předměstích se od rána ocitly pod palbou povstalců, vedenou z tanků, na kterou odpovídalo ukrajinské dělostřelectvo. Povstalecké raketomety podle mariupolských úřadů loajálních ke Kyjevu také střílely na ukrajinské pozice v sousední Luhanské oblasti. Naopak povstalci tvrdí, že čelí ukrajinskému ostřelování. O případných ztrátách ani jedna strana dosud neinformovala.
Zdroj: YouTubeSouvisející
Smrtící útok na Doněck chce Rusko řešit na půdě OSN. Nepřežilo 25 lidí
Centrum bojů se přesouvá k Doněcku. Rusové se poučili, nepouštějí vojáky do mlýnku na maso
Doněck (Ukrajina) , Alexandr Zacharčenko (doněcký předák)
Aktuálně se děje
včera
Vražda spáchaná synem. Policie má jasno, jak zemřel režisér Reiner
včera
Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci
včera
Tragická událost v Kadani. Dítěti už nepomohli ani záchranáři
včera
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
včera
Zemřel herec Josef Kubíček, hrál v seriálech i kabaretu
včera
Drama od prvních chvil. Policie už tuší, jak se odehrál únos chlapce na Zlínsku
včera
Předvánoční předpověď počasí. Meteorologové prozradili, zda ještě bude sněžit
včera
Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI
včera
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
včera
Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt
včera
BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá
včera
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
včera
Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo
včera
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
včera
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
včera
Policie vznesla obvinění v případu únosu chlapce. Potvrdilo se, že mu šlo o život
včera
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
včera
Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?
včera
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
včera
Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém
Počasí bude o nadcházejícím víkendu teplejší, než v tom uplynulém. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima dostanou až k osmi stupňům.
Zdroj: Libor Novák