Kyjev - Některá těla cestujících letu MH17, který se v červenci letošního roku zřítil na východě Ukrajiny, obsahují kovové střepiny. To potvrzuje nejpravděpodobnější teorii, že Boeing 777 s 298 lidmi na palubě byl sestřelen raketou země-vzduch. S tvrzením vystoupila ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Informuje server unian.info.
Zjištění dnes oznámil Vasilij Vovk, ředitel vyšetřovacího oddělení SBU a zástupce šéfa mezinárodních expertů, kteří důvody tragédie zkoumají. Potvrdil také, že hlavní vyšetřovací teorií je, že letoun sestřelili proruští separatisté za pomoci protiletadlového systému Buk.
Na scénář sestřelu letadla raketou země-vzduch poukazuje nález kovových fragmentů v tělech obětí. Částice přitom zcela jasně nepocházejí z úlomků boeingu. "Dnes můžeme jasně prohlásit, že havárie letadla byla způsobena vnějším faktorem," uvedl Vovk.
Z jeho prohlášení rovněž vyplývá, že vyšetřovatelé zatím vyslechli velké množství svědků, avšak s ohledem na probíhající boje na východě Ukrajiny stále chybí důležitá svědectví jistých osob.
Vovk také prozradil, že mezinárodní expertní tým se chystá vydat další předběžnou zprávu o výsledcích svého šetření. Ukrajinské úřady pak nadále vedou paralelně své vlastní vyšetřování.
Související
Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
Aktuálně se děje
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
včera
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
26. srpna 2026 22:31
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
26. srpna 2026 21:46
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
26. srpna 2026 20:32
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
26. srpna 2026 19:19
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
26. srpna 2026 18:05
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
26. srpna 2026 16:56
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
Americký prezident Donald Trump poprvé okomentoval překvapivou návštěvu ředitele CIA Johna Ratcliffa v Moskvě, kterou označil za víceméně běžnou záležitost. Informace o cestě vyvolaly řadu spekulací, neboť americká administrativa ji předem oficiálně neoznámila.
Zdroj: Libor Novák