Důchodkyně přežila německou blokádu Petrohradu, teď zemřela na obvinění z krádeže

Moskva - Vlnu pobouření v Rusku vyvolal případ z Petrohradu, kde jednaosmdesátiletá Rauza Galimovová zemřela na policejní strážnici poté, co ji zaměstnanci supermaketu Magnit obvinili z krádeže a předali do rukou policie.

Galimovová ještě jako dítě přežila německé obléhání města, kde statisíce lidí zemřely hlady. Nyní nejspíše nepřežila pokoření: na strážnici ji selhalo srdce a přivolaní záchranáři ji už nedokázali oživit. "Ve skutečnosti ji prostě zabili. Pro kostku másla," tvrdí příbuzní.Případ se odehrál ještě o úterní noci, ale vyvolal takový rozruch, že místní prokuratura dnes ujistila, že obvinění penzistky z krádeže bylo ve skutečnosti neopodstatněné a že začala vyšetřovat okolností její smrti. Případu se také ujali federální vyšetřovatelé a ti slibují, slovy svého mluvčího, generála Vladimira Markina, "co nejtvrději" vyhodnotit míru zavinění všech zainteresovaných. Petrohradská správa ministerstva vnitra se podle agentury Interfax mezitím omluvila pozůstalým a veřejnosti.Ruskem se mezitím šíří výzvy k bojkotu řetězce, jehož majitel Sergej Galickij podle BBC právě utržil 143 milionů dolarů (asi 3,5 miliardy Kč) z prodeje milionu akcií své firmy na londýnské burze. Více než polovinu z prodaných akcií koupily britské fondy, čtvrtinu američtí investoři, pětinu Rusové.Podle prokuratury si penzistka nejspíše nevšimla, že má v nákupním vozíku i máslo - a když se na to přišlo, podle záznamu z kamer obsluze marně nabízela, že zboží zaplatí. Nedovolili ji oputit prodejnu, předali ji do rukou soukromé strážní služby a ta zase policejní hlídce."Kvůli takové staré ženě nestálo za to se obracet na policii," usoudil na twitteru majitel řetězce Galickij. "Ale u nás pracuje 260.000 lidí. Nejsou to moje děti, jen lidé, které jsme všichni dohromady vychovali," hájí se.Pozorovatelé předpokládají, že miliardář použije část výnosu z prodeje akcií na postavení stadionu pro fotbalový klub Krasnodar, jehož je majitelem.

Související

NATO

Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán

Letošní summit NATO v turecké Ankaře dospěl ke svému konci. Lídři členských zemí, k nimž patří i Česko, si znovu přislíbili pomoc v případě napadení. Rusko bylo označeno za hrozbu, jím napadená Ukrajina se může těšit na další podporu ze strany aliančních spojenců. V závěrečné deklaraci se zmiňuje také Írán. 

Více souvisejících

Rusko Rusko Petrohrad zajímavosti

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory

Exkluzivní satelitní snímky, které získala a analyzovala stanice CNN, naznačují, že se Írán pokouší o obnovu svých jaderných zařízení. Tyto aktivity vyvolávají vážné otázky, zda Teherán neporušil memorandum o porozumění, které podepsal se Spojenými státy koncem června. K obnovení prací přitom došlo ještě předtím, než americký prezident Donald Trump fakticky signalizoval konec této dohody zahájením nových vojenských úderů na zemi.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?

Trh s námořním pojištěním v londýnském sídle Lloyd's má více než třísetletou tradici, která se odráží i v zachovávání historických zvyklostí. Ztráty plavidel se zde od roku 1774 dodnes zapisují ručně labutím brkem do rozsáhlých knih. Tento rituál vykonávají speciálně vyškolení zaměstnanci, označovaní jako číšníci, což odkazuje na vznik instituce v kavárně Edwarda Lloyda v roce 1688. 

před 4 hodinami

Jaromír Zůna

Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4

Česká armáda v pátek oficiálně završila jednu z nejvýznamnějších modernizačních etap posledních let. V posádce 73. tankového praporu v Přáslavicích proběhl slavnostní ceremoniál převzetí posledního tanku Leopard 2A4. Tímto krokem bylo definitivně dokončeno přezbrojení celé flotily a přechod praporu z techniky východní provenience na moderní západní platformu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu

První tramvaje se již zítra po více než tříměsíční výluce vrátí do okolí Pražského hradu. Může za to změna postupu prací při rekonstrukci tratě, vysvětlil pražský dopravní podnik. V jednom směru ale bude provoz ještě týden omezen. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Vláda ČR

Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci

Babišova vláda je půl roku u moci. Premiér ve čtvrtek s ministry vyhodnocoval plnění programového prohlášení, což slíbil veřejnosti už před loňskými sněmovními volbami. Podle Babiše si zatím kabinet plní své úkoly. Za největší úspěch označil jednu z nejnižších inflací v Evropě. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby

Lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová odstartovala svou kampaň pro prezidentské volby v západní Francii s jasnou strategií, jejímž ústředním prvkem je neustálá přítomnost jejího třicetiletého chráněnce Jordana Bardelly.

včera

Karolína Muchová

Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou

V dobrých tradicích je dobré pokračovat a proto i letos dal český tenis výrazně světu najevo, jak moc mu dobře v legendárním All England Clubu, kde se koná veleslavný tenisový travnatý turnaj Wimbledon. V novodobé historii stačí vzpomenout na Janu Novotnou, Tomáše Berdycha, Petru Kvitovou, Karolínu Plíškovou, Markétu Vondroušovou a Barboru Krejčíkovou. Přesně tato jména se objevila ve finále tohoto grandslamu, ne-li ho dokonce vyhrála, v případě Petry Kvitové dokonce dvakrát. Nyní v roce 2026 se k nim přidávají další dvě česká jména – Karolína Muchová a Linda Nosková. Právě tyto hráčky si v sobotu zahrají velké finále.

včera

Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl

Francouzský prezident Emmanuel Macron zakončil svůj poslední summit NATO v Ankaře bez výraznějšího rozruchu, což odráží současnou situaci, kdy jeho obranný odkaz ohrožují rozpočtová omezení a možný nástup krajní pravice. Macron na setkání aliance dorazil pozdě, odjel předčasně a s novináři hovořil minimálně. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy