Moskva/Helsinky - Severní Evropa vnímá chování Ruska jako hrozbu, a dosud neutrální Finsko a Švédsko se proto začínají víc sbližovat s NATO. Takový posun ve vojenské politice ovšem Moskva kritizuje.
"Řešení otázek v této oblasti (obrany a bezpečnosti) je bezpochyby suverénním právem každého státu. Ale na rozdíl od předchozích let se severská obranná spolupráce začala stavět do pozice zaměřené proti Rusku, což by mohlo ohrozit výsledky konstruktivní součinnosti na severu z posledních desetiletích," zdůraznila podle agentury TASS ruská diplomacie.
Moskva je "zvláště znepokojena" sbližováním Finska a Švédska s NATO, přestože oficiálně je politika těchto dvou zemí neutrální a bez vojenských spojenectví.
Psali jsme: Zápach studené války? Sever Evropy proti Rusku, NATO vyhání agenty MoskvyMísto "otevřeného a konstruktivního dialogu", který by přispěl ke společným řešením a posílení bezpečnosti na severu Evropy a na celém kontinentu, se prý veřejnosti severských zemí vnucují "otevřeně konfrontační přístupy", míní ruští diplomaté o společném článku ministrů obrany Švédska, Norska, Finska, Dánska a Islandu v norském deníku Aftenposten, označujícím ruské aktivity za "největší výzvu pro bezpečnost v Evropě".
Ruské vedení podle severských ministrů předvedlo, že je připraveno použít vojenské prostředky k dosažení politických cílů, i když to znamená porušení mezinárodního práva.
Finský premiér Alexander Stubb označil ruské prohlášení za "řinčení zbraněmi". Lidé by se jím ale neměli nechat vyděsit, dodal. "Žádná země nemá právo veta nad finskými rozhodnutími," řekl Stubb finské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanici YLE. Vzhledem ke krizím v Gruzii a na Ukrajině se podle něj bezpečnostní situace v regionu změnila. "Základním pilířem naší mezinárodní obranné spolupráce je to, co děláme společně se Švédskem. Je také jasné, že budeme pokračovat v blízké spolupráci uvnitř EU a v úzké spolupráci s NATO," dodal finský premiér.
Zdroj: YouTubeSouvisející
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
před 2 hodinami
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
před 3 hodinami
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
před 4 hodinami
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
před 6 hodinami
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
před 7 hodinami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 7 hodinami
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 7 hodinami
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 8 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 9 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 10 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 11 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 12 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 13 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 15 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 16 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 21 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková