Moskva - Ruský prezident Vladimir Ptuin dnes tradičně diskutoval s občany. Po ekonomických otázkách přišla na řadu i ukrajinská krize a nedávná vražda opozičního předáka Borise Němcova.
"Ukrajina vlastníma rukama izoluje Donbas," poznamenal šéf Kremlu. Ruská vojska na Ukrajině nejsou, zopakoval Putin stanovisko Moskvy, která aktivní zapojení ruských jednotek na východě Ukrajiny opakovaně popírá. "Ukrajina je nezávislý a svrchovaný stát, a k tomuto faktu je třeba přistupovat k úctou," řekl prezident.
Putin je nicméně přesvědčen, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, i když připouští, že mohou být i jiné názory. Moskva má podle něj zájem na urovnání krize a hospodářském povznesení svého souseda.
"Od Kyjeva žádáme jediné: rovnoprávné vztahy s Ruskem ve všech oblastech," řekl Putin. Na prvním místě jmenoval rovnoprávnost pro ruskojazyčné Ukrajince a vyzval Kyjev, aby "bezezbytku" respektoval únorové mírové dohody podepsané v Minsku. "Rusko nehodlá vnucovat Ukrajině řešení krize v Donbasu, ale bude vyjadřovat svůj názor," zdůraznil Putin. "Nechceme obnovovat impérium, nemáme imperiální ambice," dodal.
VIDEO: Donbas nepotřebujeme, tvrdí Putin
Vražda liberálního politika Němcova byla dle Putinových slov tragická a "absolutně ostudná". Také Pochválil ruské vyšetřovatele za rychlé pátrání po vrazích. "Po jednom, dvou dnech vyšetřovatelé vrahy znali, otázkou jen bylo, kdy se podaří je zadržet," řekl prezident.
Němcov byl zastřelen šesti ranami do zad v noci na 28. února na mostu poblíž Kremlu. Vyšetřovatelé kvůli vraždě zatkli pět podezřelých Čečenců. Němcovovi přátelé ale tvrdí, že strůjci vraždy zůstávají na svobodě, a připisují odpovědnost za vraždu režimu, který v zemi vytvořil ovzduší nesnášenlivosti a nenávisti k odlišně smýšlejícím.
Související
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
Vladimír Putin , Boris Němcov (kritik Kremlu) , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, hasiči nasadili vrtulník
před 1 hodinou
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 1 hodinou
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 2 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 3 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 4 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 5 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 5 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 6 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 7 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 8 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 9 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
V Uzbekistánu zakončili premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba ANO) pracovní cestu po střední Asii. Delegaci doprovázela podnikatelská mise čítající přibližně 50 zástupců českých firem. Na programu byla i účast na česko-uzbeckém podnikatelském fóru, jednání s nejvyššími představiteli země i návštěva průmyslových podniků. Škoda Group podepsala miliardový kontrakt o dodávce a servisu elektrických vlaků.
Zdroj: Jan Hrabě