Skopje - Touha po lepším životě se stala osudná pro 14 uprchlíků, které v centrální Makedonii srazil vlak. Jednalo se o Somáce a Afghánce. Běženci se snaží dostat do Evropy různými způsoby. Patří mezi ně i využívání soutěsek v horách.
Neštěstí se stalo v blízkosti města Veles v soutěsce, kudy vede trasa, již používají uprchlíci, kteří se chtějí dostat z Balkánu do západní Evropy. Do běženců najel mezinárodní vlak, který jel z řecké Soluně do Bělehradu. Strojvůdce sice skupinu asi 50 lidí zahlédl a začal houkat, ale uskočit stačila jenom část lidí.
Makedonská agentura MIA oznámila, že trasu používají zejména běženci z Afriky a Blízkého východu, kteří se do Makedonie dostávají z Řecka. Přesouvají se v noci pěšky obvykle po železničních kolejích, aby nesešli z cesty v neznámém terénu. Občas jsou hlášeny nehody, ale zatím nikdy tak velká jako ta čtvrteční.
Police ve Velesu oznámila, že skupina byla početná. Osm lidí bylo zatčeno a desítce dalších osob se podařilo uprchnout. Zatčení jsou povětšinou příbuzní obětí nehody.
Makedonské sdělovací prostředky píší, že Řecko umožňuje uprchlíkům, kteří tamní úřady požádají o azyl, volně se pohybovat. Mnozí se rozhodnou dostat se do bohatších evropských zemí a volí trasy přes Makedonii, Srbsko a Bulharsko.
Související
Severomakedonský prezident pověřil sestavením nové vlády Zaeva
Balkán začíná rušit omezení zavedená kvůli koronaviru
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
před 1 hodinou
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
před 2 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
včera
Musk prohrál soud proti OpenAI. Porota žalobu smetla ze stolu
včera
Rusko a Bělorusko uspořádaly vojenské cvičení zaměřené na nasazení jaderných zbraní
včera
Trumpova administrativa zřídila téměř dvoumiliardový fond. Peníze půjdou jeho spojencům
včera
Co je ebola a proč je tak těžké epidemii zastavit?
včera
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
včera
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
včera
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
včera
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
včera
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
včera
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
včera
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
včera
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
včera
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
včera
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
včera
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
včera
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
Bouřky i letní teploty by mohl nabídnout právě začínající týden. Počasí se v jeho průběhu bude pomalu zlepšovat. Zejména se má pozvolna oteplovat. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě