Balkán začíná rušit omezení zavedená kvůli koronaviru

Několik balkánských zemí tento týden oznámilo, že postupně začíná rušit omezení, která byla zavedena s cílem zabránit šíření koronaviru. Uvedl to dnes server Balkan Insight.

V Srbsku dnes začaly opět fungovat tržnice, autoservisy, menší obchody, stavebnictví i některé další služby, a to pod podmínkou, že zaměstnanci budou mít ochranné pomůcky. Kvůli obavě z přílišného shlukování lidí naopak nadále zůstanou uzavřena nákupní centra.

Senioři nad 65 let si budou po čtyřech týdnech nuceného pobytu doma moci opět vyjít na procházku - ovšem nanejvýš 600 metrů od svého bydliště a současně jen mezi šestou hodinou večerní a jednou hodinou ranní, maximálně na půlhodinu a ještě pouze tři dny v týdnu.

V sousedním Chorvatsku, kde platí omezení vycházení od poloviny března, úřady o víkendu rozhodly o prodloužení restrikcí o další dva týdny. Lidé ale nyní již budou moci cestovat v rámci jednotlivých žup bez elektronické povolenky, kterou dosud vydávaly úřady pro pohyb mimo města či okres bydliště.

Navzdory výzvám veřejnosti, médií či podnikatelů nedala chorvatská vláda odpověď na to, kdy se chystá omezení zrušit. V pondělí premiér Andrej Plenković uvedl, že brzy zveřejní seznam ekonomických činností, které budou v blízké době opět povoleny.

Zdravotnické úřady v Černé Hoře dnes zkrátily zákaz vycházení, prodloužily možnou otevírací dobu některých obchodů a lidé rovněž dostali možnost venku sportovat a cvičit - za předpokladu, že budou udržovat fyzický odstup.

Severomakedonský předseda vlády Oliver Spasovski v pondělí oznámil, že jeho kabinet připravuje plán, který zemi postupně vrátí k normálu. K jeho realizaci přistoupí patrně začátkem května. Uvolňování omezení bude postupné, nejprve bude zkrácena doba zákazu vycházení, který nyní platí denně od 16:00 do 05:00 včetně víkendů. Než se tak stane, bude ale pravděpodobně zavedena povinnost nosit mimo domov roušky, uvedla vláda.

Úřady v Bosně a Hercegovině uvedly, že zvažují zmírnění některých již přes měsíc platných opatření, pokud situace kolem koronaviru zůstane pod kontrolou. Otevřít by v takovém případě mohla kadeřnictví, některé obchody a zmírněn by byl i zákaz vycházení. Republika srbská, která je jednou ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina, plánuje začít s uvolňováním restrikcí po pravoslavném svátku svatého Jiří, který připadá na 6. května.

Albánský premiér Edi Rama dnes podle televize A2 oznámil, že od příštího týdne bude prodloužena doba, kdy si lidé mohou dojít nakoupit. Meziměstská automobilová doprava bude obnovena 4. května a ve stejný den otevřou i některé obchody.

V Bulharsku šéf národního operačního štábu Vencislav Mutafčijski v pondělí uvedl, že pro rušení restrikcí zatím neuzrál čas, neboť země právě prochází vrcholem epidemie. Šíření nákazy je podle něj v Bulharsku rychlejší než v Itálii.

Rumunsko, Moldavsko a Kosovo zatím k rušení restriktivních opatření nepřikročilo. Vláda v Bukurešti odmítla návrh ředitele institutu pro nakažlivé choroby, aby začala uvolňovat omezení pohybu tak, aby se napříště vztahovala pouze na osoby starší 65 let.

Související

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.
EU Původní zpráva

Zájemců o členství v EU je celá řada. Změny musí podstoupit nejen zájemci, ale i Unie

Rozšiřování Evropské unie je komplikovaný proces, který vyžaduje nejen proměnu zemí se zájmem o členství, nýbrž i samotné unijní politiky. Každá země navíc potřebuje vlastní přístupové podmínky „šité na míru“. Dále rozhoduje iniciativa. Zatímco Ukrajina vyvíjí aktivitu navíc, přístupové rozhovory se Srbskem už několik let stagnují a proces s Tureckem je dlouhodobě na mrtvém bodě.

Více souvisejících

srbsko Chorvatsko Černá Hora makedonie bosna a hercegovina albánie Bulharsko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 51 minutami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy