Několik balkánských zemí tento týden oznámilo, že postupně začíná rušit omezení, která byla zavedena s cílem zabránit šíření koronaviru. Uvedl to dnes server Balkan Insight.
V Srbsku dnes začaly opět fungovat tržnice, autoservisy, menší obchody, stavebnictví i některé další služby, a to pod podmínkou, že zaměstnanci budou mít ochranné pomůcky. Kvůli obavě z přílišného shlukování lidí naopak nadále zůstanou uzavřena nákupní centra.
Senioři nad 65 let si budou po čtyřech týdnech nuceného pobytu doma moci opět vyjít na procházku - ovšem nanejvýš 600 metrů od svého bydliště a současně jen mezi šestou hodinou večerní a jednou hodinou ranní, maximálně na půlhodinu a ještě pouze tři dny v týdnu.
V sousedním Chorvatsku, kde platí omezení vycházení od poloviny března, úřady o víkendu rozhodly o prodloužení restrikcí o další dva týdny. Lidé ale nyní již budou moci cestovat v rámci jednotlivých žup bez elektronické povolenky, kterou dosud vydávaly úřady pro pohyb mimo města či okres bydliště.
Navzdory výzvám veřejnosti, médií či podnikatelů nedala chorvatská vláda odpověď na to, kdy se chystá omezení zrušit. V pondělí premiér Andrej Plenković uvedl, že brzy zveřejní seznam ekonomických činností, které budou v blízké době opět povoleny.
Zdravotnické úřady v Černé Hoře dnes zkrátily zákaz vycházení, prodloužily možnou otevírací dobu některých obchodů a lidé rovněž dostali možnost venku sportovat a cvičit - za předpokladu, že budou udržovat fyzický odstup.
Severomakedonský předseda vlády Oliver Spasovski v pondělí oznámil, že jeho kabinet připravuje plán, který zemi postupně vrátí k normálu. K jeho realizaci přistoupí patrně začátkem května. Uvolňování omezení bude postupné, nejprve bude zkrácena doba zákazu vycházení, který nyní platí denně od 16:00 do 05:00 včetně víkendů. Než se tak stane, bude ale pravděpodobně zavedena povinnost nosit mimo domov roušky, uvedla vláda.
Úřady v Bosně a Hercegovině uvedly, že zvažují zmírnění některých již přes měsíc platných opatření, pokud situace kolem koronaviru zůstane pod kontrolou. Otevřít by v takovém případě mohla kadeřnictví, některé obchody a zmírněn by byl i zákaz vycházení. Republika srbská, která je jednou ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina, plánuje začít s uvolňováním restrikcí po pravoslavném svátku svatého Jiří, který připadá na 6. května.
Albánský premiér Edi Rama dnes podle televize A2 oznámil, že od příštího týdne bude prodloužena doba, kdy si lidé mohou dojít nakoupit. Meziměstská automobilová doprava bude obnovena 4. května a ve stejný den otevřou i některé obchody.
V Bulharsku šéf národního operačního štábu Vencislav Mutafčijski v pondělí uvedl, že pro rušení restrikcí zatím neuzrál čas, neboť země právě prochází vrcholem epidemie. Šíření nákazy je podle něj v Bulharsku rychlejší než v Itálii.
Rumunsko, Moldavsko a Kosovo zatím k rušení restriktivních opatření nepřikročilo. Vláda v Bukurešti odmítla návrh ředitele institutu pro nakažlivé choroby, aby začala uvolňovat omezení pohybu tak, aby se napříště vztahovala pouze na osoby starší 65 let.
Související
Vučić zavolal Putinovi. Poděkoval mu za to, že Srbové nezmrznou
Srbsko je spojencem Ruska a nikdy nevstoupí do NATO, slíbil Vulin Putinovi
Srbsko , Chorvatsko , Černá Hora , makedonie , bosna a hercegovina , albánie , Bulharsko
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 31 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 53 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 56 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák