Černá Hora

Jakov Milatović

Teprve šestatřicetiletý Milatović bude zřejmě prezidentem Černé Hory

Prezidentem Černé Hory se stane prozápadní ekonom Jakov Milatović. Vyplývá to z povolební prognózy agentury CEMI provedené po sečtení 62,7 procenta hlasů. Milatović podle ní získá 60,1 procenta hlasů. Současnému prezidentovi Milovi Djukanovičovi agentura předpovídá zisk 39,9 procenta hlasů. 
Milo Djukanović

Černá Hora zřejmě v prvním kole prezidenta nezvolila, vyhrál Djukanović

Obhajující prezident Milo Djukanović vyhrál dnešní první kolo voleb v Černé Hoře, ovšem nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Volby tak rozhodne až druhé kolo, vyplývá z neoficiálních údajů, na které se odvolává agentura Reuters a černohorská média. Do rozhodující fáze voleb kromě Djukanoviče zřejmě postupuje ekonom a další prozápadní politik Jakov Milatović. 
Milo Djukanović

Černohorský prezident Djukanović rozpustil parlament

Černohorský prezident Milo Djukanović rozpustil parlament, čímž otevřel cestu k předčasným volbám. Oznámila to dnes podle agentury DPA prezidentská kancelář. Prozápadní prezident ke kroku přistoupil poté, co se prosrbským silám v parlamentu nepodařilo najít většinu na podporu jejich kandidáta na premiéra, bývalého diplomata Miodraga Lekiče.
Miloš Zeman

Česko podporuje vstup Černé Hory do Evropské unie, řekl Zeman

Česko podporuje vstup Černé Hory do Evropské unie, řekl prezident Miloš Zeman po setkání s černohorským prezidentem Milo Djukanovičem. Je přesvědčen o tom, že země brzy podmínky vstupu do EU splní. Djukanović za podporu integrace poděkoval. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si Černá Hora vede velmi dobře v cestě do unie. Při odpoledním setkání s Djukanovičem ocenil jasný postoj země k ruské agresi včetně sankcí.
Černá Hora

Černá Hora schválila sankce proti Rusku

Černá Hora schválila sankce proti Rusku. Oznámil to pověřený premiér Dritan Abazović. Rusko přitom patří mezi největší zahraniční investory v tomto malém balkánském státě a mnoho Rusů vlastní v zemi nemovitosti či luxusní lodě, uvedla agentura Reuters. Černá Hora oznámila, že se přidá k sankcím zavedeným Evropskou unií, již na začátku března. Proti opatření byla ale část politické scény, jež chce udržovat dobré vztahy s Ruskem a Srbskem.
Švýcarský parlament v Bernu.

Švýcarsko rozšířilo sankce proti Rusku, další kroky podnikla i Černá Hora

Švýcarsko rozšířilo své sankce vůči Rusku kvůli napadení Ukrajiny. Vláda dnes rozhodla mimo jiné o zákazu transakcí s ruskou centrální bankou a zablokovala export zboží, technologií a služeb, které by mohly sloužit k rozvoji ruského zbrojního průmyslu, bezpečnosti a obrany. Informovala o tom agentura Reuters.
Černá Hora

Černá Hora požádala EU a NATO o pomoc v boji s pandemií

Černá Hora požádala Evropskou unii a Severoatlantickou alianci o urychlenou pomoc v boji s pandemií covidu-19. Informoval o tom dnes deník Pobjeda, podle kterého se žádost netýká dodávek vakcín, nýbrž vyslání lékařského personálu. Černá Hora je nyní v přepočtu na obyvatele nákazou koronavirem jednou z nejvíce postižených zemí v Evropě.
Církev

Černohorský parlament změnil sporná ustanovení církevního zákona

Černohorský parlament schválil změny a doplňky k zákonu o svobodě náboženského vyznání, které odstranily kontroverzní ustanovení týkající se majetku církví. Schválení zákona před rokem vyvolalo v rozdělené zemi bouřlivé protesty tehdejší prosrbské opozice kvůli ohrožení majetku srbské pravoslavné církve.
Černá Hora

Navržený premiér Černé Hory přirovnal situaci v zemi k převratu

Navržený premiér nové černohorské vlády Zdravko Krivokapić označil nynější situaci ve své zemi za "zvláštní státní převrat". Toto přirovnání použil v prohlášení k připravenému programu svého budoucího kabinetu, s nímž ve středu seznámí parlament a požádá o vyslovení důvěry.
Černá Hora

EU vyškrtne Srbsko a Černou Horu ze seznamu bezpečných zemí

Státy Evropské unie vyškrtnou Srbsko a Černou Horu ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou cestovat přes vnější hranice evropského bloku. Podle informací ČTK se na tom dnes shodli velvyslanci unijních zemí, kteří zúžili na 13 seznam bezpečných států, z nichž je možné přijíždět do EU. Listina, na níž figurují některé asijské či africké státy, je pouze doporučením a například Česko již zařadilo zmíněné balkánské země mezi rizikové z hlediska koronaviru v pondělí.

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 10 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

Smrt Navalného Kremlu nestačila. Teď jde Rusko po jeho rodině

Ruské ministerstvo vnitra opět zařadilo Olega Navalného, ​​bratra zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, ​​na seznam hledaných osob. Informace o tom se objevila v databázi ministerstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy