ANALÝZA | Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Co se rozšiřování týká, nejnáročnější situace nastala po roce 1989, kdy padla většina komunistických režimů střední a východní Evropy, respektive 1991 s rozpadem Sovětského svazu. Země střední a východní Evropy pro Evropskou unii znamenaly výzvu: přijmout nebo nepřijmout? Iniciativa těchto zemí ale přišla vesměs sama, vstup do liberální Evropské unie byl totiž přirozeným krokem po rozpadu nedemokratických režimů a oficiální zahájení rozšiřovacího procesu se datuje do roku 1997.  

Začátkem 21. století lidé ve dvanácti nových zemích odhlasovali vstup ve svobodných demokratických referendech. Roku 2004 jich včetně České republiky a Slovenska vstoupilo deset, za další tři roky ještě Bulharsko a Rumunsko – nově dvě nejméně rozvinuté země EU. Za dalších šest let, v roce 2013, jako dosud poslední členská země přibylo Chorvatsko.

Kam dál, Evropo?

Současné členské státy z rozšíření 2004, 2007 a 2013 za sebou nechaly řadu politicky a ekonomicky slabších zemí. Tyto země musejí splnit totéž co všichni ostatní členové – adaptovat se na unijní acquis, což je de facto právní rámec Evropské unie, a Kodaňská kritéria. Tato kritéria vyžadují od kandidátské země politickou stabilitu, adaptaci na unijní legislativu a schopnost vyrovnat se s tržními tlaky uvnitř EU. Rovněž ale určují podmínku pro unii jako takovou – ta totiž musí být schopna zemi „absorbovat“. 

V následujících několika odstavcích shrneme jednotlivé kandidátské země západního Balkánu, které o vstup usilují a již obdržely kandidátský status – proto nezazní Kosovo. 

Například Turecko podalo přihlášku už v roce 1987, jednání ale brzy zůstala na mrtvém bodě a stojí na něm dodnes. Otázka tureckého vstupu do EU byla naposledy propírána loni v červnu, kdy prezident Recep Tayyip Erdogan zvažoval uvolnění cesty Švédsku do Severoatlantické aliance a unijní lídři hledali cestu, jak ho k tomuto dotlačit. 

Severní Makedonie a Chorvatsko podaly přihlášku do EU prakticky ve stejnou dobu, nicméně nedostatečný postup v přijímání unijního acquis způsobuje, že Skopje má před sebou spousty práce i o dvacet let později. 

Jak vyplývá ze zprávy Evropské služby pro vnější činnost, pro Severní Makedonii je Evropská unie největším obchodním partnerem. Import činí 51 % a export dokonce 77,5 %. V oblasti zahraniční politiky je ale největším problémem její vztah s Bulharskem a Řeckem. Ostatně to je i důvod, proč se země přejmenovala z Makedonie na Severní Makedonii. Stálo to i v cestě připojení do Severoatlantické aliance, Řecko zrušilo své veto až po této změně z roku 2020. 

Černá Hora pak podala přihlášku roku 2008 a kandidátský status obdržela o dva roky později. Vyjednávání byla otevřena v červnu 2012, ale proces je zdržený ze stejného důvodu jako u Severní Makedonie. 

U Černé Hory je jedním z výrazných problémů rozpolcená společnost snad ve všem kromě vstupu do EU, na čemž se shodne, jak už před několika lety psal server Euronews. Přesto, že je vláda považována za prosrbskou a proruskou. „Myslím, že už jsme si vybrali stranu,“ prohlásil černohorský šéf diplomacie Djordje Radulović. 

Albánský případ je velice podobný Severní Makedonii, ostatně Evropská unie k nim přistupuje stejným metrem a jednání probíhají současně. 

Srbsko je kandidátem na členství už od roku 2012 a nutno podotknout, že si v rámci současných kandidátských zemí vede, a to velmi paradoxně, úplně nejlépe. Stále ale oproti unijním standardům zaostává v úplně každém ohledu. Jestliže si tedy vede nejlépe, vrhá to negativní světlo na všechny ostatní kandidátské země. 

Pravý opak je Bosna a Hercegovina. Komplikovaný politický systém a nejednotnost dvou hlavních entit – Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské – vede k prodlužování přístupového procesu a neúspěchům při adaptaci unijního acquis. 

Politika rozhoduje o integraci stále více

V posledních letech Evropská unie začíná rozdávat kandidátské statusy i zemím, u nichž by o tom dříve patrně neuvažovala. Minimálně ne tak brzy. Roku 2022 tento status dostaly hned tři země – Ukrajina, Moldavsko a Bosna a Hercegovina. Na sklonku loňského roku pak Gruzie. 

Již výše zaznělo Turecko, nyní vidíme i Gruzii. Dle oficiálního geografického hlediska je těžké určovat, zda se tyto země dají považovat za asijské nebo evropské, přesto o členství v Evropské unii stojí a minimálně v gruzínském případě Brusel vychází vstříc. Je zřejmé, že kromě ekonomického hlediska už bere Evropská unie v potaz i to politické, které se týká především zastrašení Ruské federace. Nutno podotknout, že jsou to evropské instituce v čele s Evropskou radou, kdo rozhoduje o geografickém rozsahu budoucího rozšiřování. 

Gruzie, Ukrajina a Moldavsko jsou přímo ohrožené ruským expanzionismem a revizionismem, konkrétně v ukrajinském případě už hovoříme o přímém válečném konfliktu. Všechny tři země jsou podstatně chudší a méně rozvinuté než zbytek Evropské unie. 

Co obvykle figuruje v hodnoceních Evropské komise u všech zemí, je nekvalitní soudnictví, vysoká míra korupce a nedostatečné potírání organizovaného zločinu. To vše je společným jmenovatelem všech současných kandidátských zemí, od Albánie, přes Ukrajinu až po Gruzii. 

Zejména země západního Balkánu se podle zjištění Globální iniciativy proti nadnárodnímu organizovanému zločinu staly klíčovými hráči v různých oblastech pašování. Jako hlavní cílové země pašeráků měly v roce 2020 působit Itálie, Španělsko, Nizozemsko a Česká republika. „Albánci v Itálii, kteří dovážejí drogy podél Apulie, mají dvojí výhodu: mají vazby na své krajany u zdroje dodávek a na skupiny v Albánii, které mohou usnadnit distribuci,“ uváděla iniciativa ve zprávě. Španělské přístavní město Valencie pak je cílem srbských a černohorských organizovaných skupin. 

Činnost těchto skupin ale nekončí v Evropě, ale pokračuje do zemí Latinské Ameriky nebo Perského zálivu. Z Latinské Ameriky dovážejí zločinci kokain do přístavů západní a jihovýchodní Evropy. Bossové těchto skupin se pak rádi ukrývají v zemích, jako jsou například Spojené arabské emiráty. Je to například výsadou albánských gangsterů, jejichž skupinu rozprášil Europol v roce 2020. Globální iniciativa proti nadnárodnímu organizovanému zločinu odhaduje, že až dvě třetiny všech lídrů albánských zločineckých skupin se ukrývá právě v Emirátech. 

Všechny kandidátské země před sebou dle hodnotících zpráv Evropské komise mají ještě dlouhou cestu. Evropská unie by při rozšiřování neměla nic uspěchat a vzít si jako příklad opatrný a pro každou zemi individuální postup. Organizovaný zločin, chybující justice či nestabilní ekonomiky v bloku nejsou tradiční a jak unie, tak společenství na to velice dbaly.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Turecko Severní Makedonie Černá Hora albánie Srbsko bosna a hercegovina Ukrajina Moldavsko Gruzie

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 2 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy