KOMENTÁŘ | Není spojenec jako spojenec. Máme věřit přátelství mezi Putinovým Ruskem a Kimovou KLDR?

Severní Korea během posledního roku poskytla Rusku značnou vojenskou pomoc – vojáky, balistické rakety a miliony kusů munice. Na oplátku získala moderní ruské zbraně a technologie. Tato skutečnost dokazuje, že autoritářské režimy sice spolupracují proti Západu, jejich spojenectví ale zůstává křehké a postavené na pragmatických zájmech, nikoli na hlubší důvěře. Historie již v řadě případů ukázala, že podobná partnerství často končí rozpadem a konfliktem.

Podle nejnovější zprávy Multilaterálního monitorovacího týmu pro sankce (MSMT) poskytla Severní Korea během uplynulého roku Rusku rozsáhlou vojenskou podporu. Šlo nejen o vojáky, balistické rakety a miliony kusů munice, ale také o další formy materiální pomoci. Na oplátku Severní Korea od Ruska získala moderní vojenskou techniku, zejména systémy protivzdušné obrany, technologie elektronického boje a rafinovanou ropu. MSMT rovněž uvádí, že Rusko předalo Pchjongjangu technická data, která přispěla ke zdokonalení severokorejského raketového navádění.

Tato zpráva znovu potvrzuje, že autoritářské režimy současnosti – navzdory své rétorice o soběstačnosti a nezávislosti – v praxi bezostyšně spolupracují, pokud je cílem společný boj proti Západu. V tomto směru Severní Korea a Rusko demonstrují známý jev: proti Západu se dokáže spojit téměř každý, kdo vnímá Západ jako hrozbu své moci. Zároveň se však ukazuje, že tato „jednota“ autoritářských států je často postavena na velmi vratkých základech.

Z historického hlediska je zřejmé, že autoritářské režimy mezi sebou nenacházejí stabilní partnerství – jejich vztahy jsou mnohem častěji účelové a dočasné. Rusko, formované dědictvím carské i sovětské imperiální politiky, dnes využívá Severní Koreu primárně jako nástroj k obcházení mezinárodních sankcí a jako levného dodavatele vojenských kapacit. Severní Korea naopak sleduje své tradiční cíle: násilné sjednocení Korejského poloostrova a trvalé vymezování se vůči Spojeným státům, které podporují Jižní Koreu v udržování nezávislosti.

Je nepochybné, že takováto spolupráce mezi autoritářskými státy je motivována především jejich společnou nenávistí k Západu. Tento prvek, byť silný, však není dostatečně stabilní na to, aby vytvořil dlouhodobě funkční spojenectví. Autoritářské režimy se historicky vyznačují vzájemnou nedůvěrou a soupeřením o vliv.

Například během čínsko-sovětského konfliktu v roce 1969 došlo k přerušení spojenectví mezi Moskvou a Pekingem kvůli odlišným národním zájmům a ambicím. I když šlo o komunistické režimy s podobnou ideologií, rozdílné mocenské priority a nedostatek vzájemné důvěry vyústily až v ozbrojené střety.

Naopak demokratické aliance bývají obecně stabilnější, neboť jsou založeny na sdílených hodnotách – respektu k lidským právům, svobodě projevu a právnímu státu. Demokratické země sice také čelí řadě vnitřních problémů, nicméně jejich spolupráce stojí na hodnotách, které mají skutečný sjednocující potenciál.

Nakonec právě autoritářské aliance, jako je ta mezi Ruskem a Severní Koreou či Ruskem a Íránem, mají tendenci rychleji selhávat. V těchto režimech totiž primární zájem vždy spočívá v zachování vlastní moci a kontrole nad obyvatelstvem, což často vede k vnitřnímu konfliktu mezi cíli dané aliance a domácími politickými prioritami.

Závěr je jasný: autoritářské režimy mohou krátkodobě spolupracovat, pokud mají společného nepřítele, ale jejich partnerství je povětšinou účelové a křehké. Demokratické aliance naopak prokazují větší soudržnost díky sdíleným hodnotám a respektu k právnímu rámci. Pokud Západ tento princip pochopí a bude jej důsledně uplatňovat, autoritářské režimy zůstanou ve výsledku izolované a neschopné vybudovat skutečně pevná spojenectví.

Související

NATO Komentář

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu

Severoatlantická aliance mluví o kolektivní obraně, ale východní křídlo zůstává na všechno samo. Polsko, Finsko a pobaltské státy čelí přímé hrozbě z Ruska, investují, budují zábrany, odolávají hybridním útokům – a přesto slyší, že to nestačí. Společný rozpočet přitom pokrývá sotva jedno procento výdajů. Je čas přestat jen mluvit o solidaritě a konečně sdílet odpovědnost i prostředky.
Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně Komentář

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

Více souvisejících

komentář Rusko Severní Korea (KLDR) Vladimír Putin Kim Čong-un

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy