Severní Korea během posledního roku poskytla Rusku značnou vojenskou pomoc – vojáky, balistické rakety a miliony kusů munice. Na oplátku získala moderní ruské zbraně a technologie. Tato skutečnost dokazuje, že autoritářské režimy sice spolupracují proti Západu, jejich spojenectví ale zůstává křehké a postavené na pragmatických zájmech, nikoli na hlubší důvěře. Historie již v řadě případů ukázala, že podobná partnerství často končí rozpadem a konfliktem.
Podle nejnovější zprávy Multilaterálního monitorovacího týmu pro sankce (MSMT) poskytla Severní Korea během uplynulého roku Rusku rozsáhlou vojenskou podporu. Šlo nejen o vojáky, balistické rakety a miliony kusů munice, ale také o další formy materiální pomoci. Na oplátku Severní Korea od Ruska získala moderní vojenskou techniku, zejména systémy protivzdušné obrany, technologie elektronického boje a rafinovanou ropu. MSMT rovněž uvádí, že Rusko předalo Pchjongjangu technická data, která přispěla ke zdokonalení severokorejského raketového navádění.
Tato zpráva znovu potvrzuje, že autoritářské režimy současnosti – navzdory své rétorice o soběstačnosti a nezávislosti – v praxi bezostyšně spolupracují, pokud je cílem společný boj proti Západu. V tomto směru Severní Korea a Rusko demonstrují známý jev: proti Západu se dokáže spojit téměř každý, kdo vnímá Západ jako hrozbu své moci. Zároveň se však ukazuje, že tato „jednota“ autoritářských států je často postavena na velmi vratkých základech.
Z historického hlediska je zřejmé, že autoritářské režimy mezi sebou nenacházejí stabilní partnerství – jejich vztahy jsou mnohem častěji účelové a dočasné. Rusko, formované dědictvím carské i sovětské imperiální politiky, dnes využívá Severní Koreu primárně jako nástroj k obcházení mezinárodních sankcí a jako levného dodavatele vojenských kapacit. Severní Korea naopak sleduje své tradiční cíle: násilné sjednocení Korejského poloostrova a trvalé vymezování se vůči Spojeným státům, které podporují Jižní Koreu v udržování nezávislosti.
Je nepochybné, že takováto spolupráce mezi autoritářskými státy je motivována především jejich společnou nenávistí k Západu. Tento prvek, byť silný, však není dostatečně stabilní na to, aby vytvořil dlouhodobě funkční spojenectví. Autoritářské režimy se historicky vyznačují vzájemnou nedůvěrou a soupeřením o vliv.
Například během čínsko-sovětského konfliktu v roce 1969 došlo k přerušení spojenectví mezi Moskvou a Pekingem kvůli odlišným národním zájmům a ambicím. I když šlo o komunistické režimy s podobnou ideologií, rozdílné mocenské priority a nedostatek vzájemné důvěry vyústily až v ozbrojené střety.
Naopak demokratické aliance bývají obecně stabilnější, neboť jsou založeny na sdílených hodnotách – respektu k lidským právům, svobodě projevu a právnímu státu. Demokratické země sice také čelí řadě vnitřních problémů, nicméně jejich spolupráce stojí na hodnotách, které mají skutečný sjednocující potenciál.
Nakonec právě autoritářské aliance, jako je ta mezi Ruskem a Severní Koreou či Ruskem a Íránem, mají tendenci rychleji selhávat. V těchto režimech totiž primární zájem vždy spočívá v zachování vlastní moci a kontrole nad obyvatelstvem, což často vede k vnitřnímu konfliktu mezi cíli dané aliance a domácími politickými prioritami.
Závěr je jasný: autoritářské režimy mohou krátkodobě spolupracovat, pokud mají společného nepřítele, ale jejich partnerství je povětšinou účelové a křehké. Demokratické aliance naopak prokazují větší soudržnost díky sdíleným hodnotám a respektu k právnímu rámci. Pokud Západ tento princip pochopí a bude jej důsledně uplatňovat, autoritářské režimy zůstanou ve výsledku izolované a neschopné vybudovat skutečně pevná spojenectví.
Související

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat
komentář , Rusko , Severní Korea (KLDR) , Vladimír Putin , Kim Čong-un
Aktuálně se děje
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
včera

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
včera

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
včera

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
včera

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
včera

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
včera

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
včera

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
včera

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
včera

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
včera

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
včera

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
včera
S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni.
Zdroj: Tereza Marešová