Jako při potopení Titaniku. Balkán se po startu očkování v EU cítí být nechán svému osudu, píše AP

Zatímco si tisíce lidí v Evropské unii vyhrnují rukávy, aby se nechali naočkovat proti covidu-19, jeden kout Evropy se při vakcinačním úsilí cítí být ponechán svému vlastnímu osudu: Balkán. Píše o tom agentura AP.

Země na jihovýchodní periferii Evropy mají potíže získat koronavirové vakcíny od různých farmaceutických společností či z globálních vakcinačních programů. Většina z nich stále čeká, až obdrží první dávky, a nemají ani pevný plán pro zahájení hromadného očkování, informuje AP.

Už nyní je jasné, že Albánie, Bosna, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie a Srbsko, kde dohromady žije na 20 milionů lidí, zůstane v úsilí o získání hromadné imunity obyvatelstva pozadu za unijní sedmadvacítkou i Británií, které se snaží rychle naočkovat co největší část populace.

Severomakedonský epidemiolog Dragan Danilovski přirovnává současnou situaci kolem očkování na západním Balkáně k nerovnostem viděným během potopení parníku Titanic v roce 1912.

"Bohatí popadli všechny záchranné čluny, které byly k dispozici, a méně majetné ponechali jejich osudu," řekl v televizi TV24. Takovéto pocity jsou rozšířené po celém západním Balkáně, což je termín souhrnně označující balkánské země usilující o členství v EU.

"Cítila jsem, že mé naděje na návrat k normálnímu životu pohasly," popisuje 50letá Belma Djonková z bosenské metropole Sarajeva své pocity poté, co se doslechla, že po celé EU dostávají vakcínu firem Pfizer a BioNTech tisíce lékařů, zdravotních sester a seniorů, zatímco její válkou poznamenaná země na vakcíny stále čeká.

Mnoho balkánských zemí upírá naděje na celosvětový vakcinační program COVAX, který rozjela Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s nevládními organizacemi ve snaze řešit vzrůstající nerovnost při distribuci očkovacích látek. COVAX uzavřel dohody o dodávkách vakcín několika výrobců, Bosna však jeho prostřednictvím obdrží vakcíny pro pouhou pětinu obyvatelstva. Dodány by měly být nejdříve v dubnu, což se z pohledu dneška zdá jako věčnost.

Srbsko má jako jediné ze zemí regionu vakcíny už k dispozici, když obdrželo první dodávky preparátu firem Pfizer/BioNTech a ruské vakcíny Sputnik V. Pro hromadné očkování obyvatelstva to ale zdaleka nestačí - vakcín Pfizer/BioNTech zatím dorazilo jen 25.000 dávek a ruské vakcíny má dokonce jen 2400 kusů.

Vakcinace tu začala 24. prosince, tedy tři dny před EU, když se premiérka Ana Brnabičová nechala naočkovat před veřejností, aby zvýšila důvěru lidí v bezpečnost vakcíny. Stejně jako další vlády balkánských zemí Srbsko čelí silnému hnutí proti očkování.

Evropská komise nedávno odsouhlasila balíček ve výši 70 milionů eur (1,83 miliardy korun), který má balkánským zemím pomoci vakcíny zpřístupnit. Již dříve blok přispěl 500 miliony eur (asi 13 miliardami korun) do programu COVAX.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová řekla, že EU bude mít v roce 2021 k dispozici více vakcín, než sama upotřebí, a naznačila, že o přebytečné dávky se podělí se zeměmi západního Balkánu a Afriky.

Převládající dojem na Balkáně je ale přesto takový, že unie hospodářsky zaostalý region opět nechala padnout. Podle albánského politologa Skëndera Minxhoziho se opět prokázal typický přístup EU "ber, nebo nech být".

"Buď nám ukažte, že vám na nás záleží, nebo nebuďte překvapení, když vyslyšíme volání Rusů nebo Číňanů, kteří obcházejí svět s kapsami plnými vakcín," říká Minxhozi.

Domnělý nedostatek solidarity Západu v době pandemie využívají na Balkáně proruští politici, kteří vyobrazují EU jako zaměřenou výhradně na zisk. Rusko a Čína se zde dlouhodobě snaží získat politický a ekonomický vliv.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování EU (Evropská unie) Srbsko Černá Hora bosna a hercegovina Severní Makedonie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

před 30 minutami

před 1 hodinou

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) dnes vyslechl ostrá slova Ammara Hijaziho, palestinského velvyslance v Nizozemsku. Před soudem vystoupil jménem palestinského lidu, který se podle něj snaží v Pásmu Gazy přežít systematickou destrukci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy