Jako při potopení Titaniku. Balkán se po startu očkování v EU cítí být nechán svému osudu, píše AP

Zatímco si tisíce lidí v Evropské unii vyhrnují rukávy, aby se nechali naočkovat proti covidu-19, jeden kout Evropy se při vakcinačním úsilí cítí být ponechán svému vlastnímu osudu: Balkán. Píše o tom agentura AP.

Země na jihovýchodní periferii Evropy mají potíže získat koronavirové vakcíny od různých farmaceutických společností či z globálních vakcinačních programů. Většina z nich stále čeká, až obdrží první dávky, a nemají ani pevný plán pro zahájení hromadného očkování, informuje AP.

Už nyní je jasné, že Albánie, Bosna, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie a Srbsko, kde dohromady žije na 20 milionů lidí, zůstane v úsilí o získání hromadné imunity obyvatelstva pozadu za unijní sedmadvacítkou i Británií, které se snaží rychle naočkovat co největší část populace.

Severomakedonský epidemiolog Dragan Danilovski přirovnává současnou situaci kolem očkování na západním Balkáně k nerovnostem viděným během potopení parníku Titanic v roce 1912.

"Bohatí popadli všechny záchranné čluny, které byly k dispozici, a méně majetné ponechali jejich osudu," řekl v televizi TV24. Takovéto pocity jsou rozšířené po celém západním Balkáně, což je termín souhrnně označující balkánské země usilující o členství v EU.

"Cítila jsem, že mé naděje na návrat k normálnímu životu pohasly," popisuje 50letá Belma Djonková z bosenské metropole Sarajeva své pocity poté, co se doslechla, že po celé EU dostávají vakcínu firem Pfizer a BioNTech tisíce lékařů, zdravotních sester a seniorů, zatímco její válkou poznamenaná země na vakcíny stále čeká.

Mnoho balkánských zemí upírá naděje na celosvětový vakcinační program COVAX, který rozjela Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s nevládními organizacemi ve snaze řešit vzrůstající nerovnost při distribuci očkovacích látek. COVAX uzavřel dohody o dodávkách vakcín několika výrobců, Bosna však jeho prostřednictvím obdrží vakcíny pro pouhou pětinu obyvatelstva. Dodány by měly být nejdříve v dubnu, což se z pohledu dneška zdá jako věčnost.

Srbsko má jako jediné ze zemí regionu vakcíny už k dispozici, když obdrželo první dodávky preparátu firem Pfizer/BioNTech a ruské vakcíny Sputnik V. Pro hromadné očkování obyvatelstva to ale zdaleka nestačí - vakcín Pfizer/BioNTech zatím dorazilo jen 25.000 dávek a ruské vakcíny má dokonce jen 2400 kusů.

Vakcinace tu začala 24. prosince, tedy tři dny před EU, když se premiérka Ana Brnabičová nechala naočkovat před veřejností, aby zvýšila důvěru lidí v bezpečnost vakcíny. Stejně jako další vlády balkánských zemí Srbsko čelí silnému hnutí proti očkování.

Evropská komise nedávno odsouhlasila balíček ve výši 70 milionů eur (1,83 miliardy korun), který má balkánským zemím pomoci vakcíny zpřístupnit. Již dříve blok přispěl 500 miliony eur (asi 13 miliardami korun) do programu COVAX.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová řekla, že EU bude mít v roce 2021 k dispozici více vakcín, než sama upotřebí, a naznačila, že o přebytečné dávky se podělí se zeměmi západního Balkánu a Afriky.

Převládající dojem na Balkáně je ale přesto takový, že unie hospodářsky zaostalý region opět nechala padnout. Podle albánského politologa Skëndera Minxhoziho se opět prokázal typický přístup EU "ber, nebo nech být".

"Buď nám ukažte, že vám na nás záleží, nebo nebuďte překvapení, když vyslyšíme volání Rusů nebo Číňanů, kteří obcházejí svět s kapsami plnými vakcín," říká Minxhozi.

Domnělý nedostatek solidarity Západu v době pandemie využívají na Balkáně proruští politici, kteří vyobrazují EU jako zaměřenou výhradně na zisk. Rusko a Čína se zde dlouhodobě snaží získat politický a ekonomický vliv.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování EU (Evropská unie) Srbsko Černá Hora bosna a hercegovina Severní Makedonie

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy