Balkánské státy postihl masivní blackout. Nefungují semafory, MHD ani obchody, na silnicích je chaos

Masivní výpadek elektřiny zaznamenaly v pátek krátce po poledni několik balkánských států. Výpadek zasáhl Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu, Albánie a velkou část Chorvatska. Příčiny výpadku elektřiny zatím nejsou známy, informuje deník Dnevnik.

Velké části Černé Hory, Bosny a chorvatské Dalmácie dnes postihl rozsáhlý výpadek elektřiny. Místní média hlásí, že blackout způsobil chaos v dopravě a problémy v podnicích. Tento region navíc trápí vlna veder s teplotami přes 40 stupňů Celsia.

Kvůli výpadku přestaly fungovat semafory, platební terminály, tramvaje a vodní čerpadla. Úřady oznámily, že nemocnice použily generátory, takže pacienti nebyli ohroženi.

Dodávky elektřiny byly přerušeny na více než hodinu a stále nejsou plně obnoveny. Místní média postupně informují o městech, kde se podařilo elektřinu obnovit.

V chorvatském Splitu nefungují semafory a po městě se ozývají sirény záchranných služeb. Bez elektřiny jsou i města Dubrovník, Zadar, Omiš, Makarska a několik dalmatských ostrovů.

"Na silnicích vládne úplný chaos, semafory nefungují, lidé si v obchodech nemohou nic koupit, protože systémy nefungují. Restaurace a kavárny mají velké problémy," uvedl chorvatský deník Slobodna Dalmacija.

V bosenském hlavním městě Sarajevu se zastavily tramvaje a bez elektřiny je mnoho dalších měst po celé zemi.

Černohorská tisková agentura MINA potvrdila výpadky nejen v Černé Hoře, ale také v Albánii, Bosně a Hercegovině a velké části Chorvatska. "Černohorská přenosová soustava (CGES) spolupracuje s kolegy z okolních zemí na řešení problému a zajištění dodávek elektřiny pro všechny spotřebitele," uvádí prohlášení.

Přenosové soustavy jednotlivých zemí jsou propojeny, takže problémy v jedné zemi mohou ovlivnit i ostatní. V Černé Hoře mají elektřinu jen města na severu. Výpadek potvrdil na sociálních sítích i operátor černohorské přenosové soustavy CEDIS.

Stanice N1 uvedla, že příčina blackoutu zatím není jasná. Původní zprávy mluvily o poruše přenosové soustavy v Černé Hoře, která se rozšířila do dalších zemí. Podle agentury HINA se dosud nikdy nestalo, aby energetická soustava zkolabovala současně ve třech zemích. 

Související

Více souvisejících

Chorvatsko Černá Hora bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy