Zvěrstva, fašismus, tohle chcete? Být Zemanem, jdu v Moskvě na přehlídku, rozjel se poslanec

Praha - Poslanec za ČSSD Stanislav Huml vzpomíná na hořící Dům odborů v ukrajinské Oděse. Druhého května tomu byl rok, kdy "šokován sledoval videa z Oděsy, kde parta grázlů vraždila ukrývající se civilisty." Nyní se obává, aby se něco podobného nestalo i u nás.

Deník Shopaholičky

Události v Oděse netřeba připomínat. Lidé zapalovali civilisty molotovými koktejly, a když se snažili uniknout oknem, stříleli po nich. "Ty kteří skočili byli dobíjeni na chodníku. Strašné odporné zvěrstvo.Žádní zelení mužíci, ale obyvatelé Oděsy byli vražděni bandou lidí se zakrytými tvářem i, kteří předtím pochodovali kryti policií po městě," popisuje hrůzné zážitky Huml.

Ve válce, která se odehrává nedaleko od nás, už počet mrtvých přesáhl 3 000, a mezi lidmi tak někdo rozdmýchal čiré zlo a nenávist. "Dnes už díky nepopřeným odposlechům víme, že to stálo Spojené státy 5,5 miliardy. A bojovníci (i střelci na Majdanu) byli cvičeni v Polsku, opakovaně prohlašuje kandidát na polského prezidenta," podotýká na svém blogu na idnes.cz poslanec Huml.

Podle něj tomu nelze nevyjádřit odpor. "Máme však na Ministerstvu zahraničí diplomata, který to označil za mírové řešení. Přece když hrozí válka, tak je normální odpůrce upálit, jako v Oděse nebo zastřelit a zakopat jako u Dněpropetrovsku. Spějeme tedy do stavu, kdy Banderovec je hrdina a Rudoarmějecům strhneme sochy. V souvislosti se 70tým výročím konce války se vyrojili žoldnéři s čísly i fakty. Vlády se zřejmě ujímají potomci poražených, pak má i logiku, že vrah je holubice míru. Nebo mírotvůrce. Cynismus, stupidita, pohrdání obětmi," zamýšlí se poslanec s narážkou na slova Václava Bartušky.

Jemu i Tomáši Klvaňovi, tedy autorovi výroku a jeho obhajovateli, ale prý rozumí. "Jeden z nich je fašista, druhý zamrzl v době studené války. Budiž řečeno, že na prvního z nich bylo za ty nehorázné výroky podáno trestní oznámení. Nejen jedno. Svému ministrovi zahraničí držím palce, aby se uměl vyrovnat s faktem, že na pozici diplomata zaměstnává nediplomatického pitomce. A ti ve státní správě nemají co dělat. Absentuje kvalifikace a inteligence. Ani fašisté. Pomýlení jako Klvaňa, u kterého si nejsem jist, kterou zemi bere jako svůj domov, nám mohou být ukradeni," udeřil Huml.

Zamýšlí se také nad vraždami. "Vražda Němcova rozpoutala mediální peklo. Tři nedávné vraždy v Kyjevě vyvolaly v tisku mlčení. Exposlanci strany regionů a novináři zavražděni fašisty netáhnou. Vraždu Němcova jsme žádali vyšetřit, vraždy na Ukrajině nás nevzrušují," posteskl si.

Že lze uvrhnout do chaosu africké země podle svých slov poslanec chápal, ale že se to stane zemi evropské, tomu nevěřil. "Mýlil jsem se. Důvod rozdělení se najde všude. Na Ukrajině je to jazyk a národnost. Dnes už jsem si téměř jist, že kdyby někdo chtěl vyvolat chaos u nás, nebude mít problém si důvod najít. Mimochodem, červené karty jsou také prvkem polarizace společnosti. Slonková, Bartuška, Klvaňa a spol. poctivě kolíkují budoucí bitevní pole. Němci před 70ti lety také začali se seznamy Židů. Následují koncentrační tábory, plynové komory. To opravdu chcete?" ptá se.

Sám poslanec je ale proti válce a vzdává hold těm, kteří položili životy, aby nebyl občanem 2. kategorie a mohl žít v míru. "Odmítám umělé vytváření nepřítele a v jeho generálech nechci vyvolávat pocit ohrožení tím, že je moje vojska obkličují. Ctím zásadu demokratické volby a právo na sebeurčení národů, jak mezinárodní instituce rozhodly v případě Kosova. Proto nemám problém s Krymem. Půjdu uctít památku obětí fašismu na Ukrajině. Akce Oděsa 2014 Memento Stop fašismu začíná v sobotu 2.5.2015 v 16,00 hodin na Hradčanském náměstí v Praze. O hodinu později lze uložit svíčku na Staroměstském náměstí," svěřil se.

Souhlasí také s cestou prezidenta do Moskvy. "Na jeho místě bych šel i na vojenskou přehlídku. Je symbolem vítězství nad fašismem. Je tragikomické, že dnes ukrajinská vojska obkličují soukromou armádu Pravého sektoru. Také začali bojovat s fašismem? Je to však také přiznání, že dodnes tam byly vraždy a genocida ruskojazyčných obyvatel páchána s naší bohorovnou tolerantností a přispěním. Nemají náhodou ti fašisté také výstroj naší armády, když ještě včera to byli kamarádi kamarádů?" táže se poslanec.

Závěrem přidal poznámku k Nočním vlkům. "Zakázat průjezd klukům a holkám, kteří chtěli položit kytky na hroby svých dědů, nejdřív jim víza dát a pak odejmout, je ukázka strachu a hlouposti. Nejedou letos poprvé. Kousli jsme se do vlastního ocasu, jako pes, který jej zmateně honí. Evropa má liberální principy, které jsou mi milé a které jsme popřeli. Stupidním zákazem stejně, jako podporou vlády s účastí neonacistů a legalizací ozbrojeného puče. Janukovič nebyl odvolán podle práva," dodal s tím, že se prý jedná o fakt, který nelze změnit.

Deník Shopaholičky

Související

Zdeněk Ondráček na Donbasu

Ondráček je ve všem nevinně? Komunista se dočkal nečekaného zastání

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, premiér Andrej Babiš i zahraniční výbor Poslanecké sněmovny se distancovali od cesty komunisty Zdeňka Ondráčka do mezinárodně neuznávané Doněcké republice. Komunista, který se sešel s hlavou tamních separatistů ale trvá na tom, že šlo o soukromou návštěvu, kterou nemusí vysvětlovat. Přestože se na něj valí kritika, dočkal se i zastání.

Více souvisejících

Stanislav Huml Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek

Švédské námořnictvo se v Baltském moři setkává s ruskými ponorkami „téměř každý týden“, uvedl jeho náčelník operací, kapitán Marko Petkovic. Námořnictvo se rovněž připravuje na další nárůst těchto střetů v případě, že v ukrajinské válce dojde k příměří nebo klidu zbraní. Kapitán Petkovic prohlásil, že Moskva „neustále posiluje“ svou přítomnost v oblasti. Zpozorování ruských plavidel je tak pro švédské námořnictvo pravidelnou součástí každodenního života a je „velmi běžné“. Dodal, že počet těchto pozorování se v posledních letech zvýšil.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 7 hodinami

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

včera

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

včera

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

včera

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

včera

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

včera

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

včera

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

včera

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

včera

Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha

Nebezpečné projevy zimního počasí se vrací do Česka. Od pátečního večera do sobotního rána hrozí náledí. Tvořit se bude zejména v Čechách, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy