Moskva - Boeing 777, který se v červenci 2014 zřítil na východě Ukrajiny, sestřelila starší verze rakety Buk, která se již nevyrábí, ale stále se může nacházet v ukrajinské výzbroji. Dnes to uvedl ruský výrobce protiletadlových raket.
Generální ředitel firmy Almaz-Antej Jan Novikov uvedl, že nemůže komentovat, kdo let MH17 sestřelil.
Podle Kyjeva a Západu boeing sestřelili proruští separatisté raketou Buk dodanou z Ruska. Separatisté a Moskva tvrdí, že se zkázou civilního stroje nemají nic společného a svalují vinu na ukrajinskou stranu.
Almaz-Antej dnes představil výsledky vlastního vyšetřování, podle kterého raketa prý nemohla být odpálena z města Snižne, obsazeného separatisty, ale z pozic jižně od obce Zaroščenske. Tam se prý nalézaly ukrajinské vládní síly.
Zbrojovka kvůli potřebným výpočtům a analýzám poškození trupu letadla prý poprvé nechala odtajnit charakteristický tvar rozptýlení střepin rakety systému Buk-M1, které ničí zaměřený cíl. Z charakteristických poškození podle firmy vyplývá, že raketa zasáhla boeing z boku.
Konkrétně byla použita střela 9М38М anebo 9М38М1 s bojovou hlavicí 9М314, anebo 9М314М1, uvedl poradce hlavního konstruktéra zbrojovky Michail Malyševskij. Dodal, že výroba raket pro systém Buk-M1 skončila v roce 1999, ještě před vznikem koncernu Almaz-Antej. Ukrajina ale ještě v roce 2005 měla ve výzbroji okolo tisícovky raket 9М38М1 a objednávala si jejich modernizaci.
Separatisté se od sestřelení boeingu distancovali. "Odpalovací zařízení Buk-M1 a odpovídající rakety jsme v té době vůbec neměli," řekl agentuře Interfax náměstek ministra obrany doněckých rebelů Eduard Basurin.
Související
Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) , Rusko , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
24. srpna 2026 20:49
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
24. srpna 2026 19:36
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
24. srpna 2026 18:19
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
24. srpna 2026 17:06
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
Rekordně nízká hladina Dunaje způsobená dlouhotrvajícím suchem vyvolala napětí a krizová opatření v několika evropských zemích. Na dramatický pokles průtoku jedné z nejvýznamnějších evropských vodních cest reagují jednotlivé státy jednostrannými zásahy do říčního koryta, zatímco Evropské unii nadále chybí jednotný a právně závazný plán pro řešení nedostatku vody.
Zdroj: Libor Novák