Moskva - Rusko nedávno oznámilo, že prodloužení sankcí ze strany EU čekalo a že neplánuje odvetu. Dnes je všechno jinak. Moskva označila embargo za vítězství "rusofobní lobby" a chystá nová opatření.
"Ministerstvo zemědělství vypracovává návrhy na prodloužení účinnosti prezidentského nařízení o zavedení odvetných opatření ze strany Ruské federace," uvedla agentura TASS s odvoláním na ministrova spolupracovníka.
Proti rozhodnutí ministrů zahraničí EU prodloužit sankce do konce ledna příštího roku ostře protestoval Kreml i ruská diplomacie. Vláda připravuje odvetná opatření.
"Vždycky jsme dávali najevo, že v otázce sankcí platí princip vzájemnosti, je to základ našeho přístupu," řekl v Moskvě novinářům prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Restrikce jsou prý neodůvodněné a nezákonné.
VIDEO: Ministři zahraničí EU dnes prodloužili sankce proti Rusku
Premiér Dmitrij Medveděv oznámil, že připravuje žádost adresovanou prezidentu Vladimiru Putinovi o analogické šestiměsíční prodloužení ruského embarga na dovoz západního zboží. V přípravě je rovněž podle premiéra usnesení vlády s výčtem komodit, jež budou ruským sankcím podléhat. Vypracováním dokumentace byl pověřen vicepremiér Sergej Prichoďko.
Na prodloužení sankcí reagovala i ruská diplomacie, podle níž je tento akt "vítězstvím rusofobní lobby" v Bruselu. Za projev cynismu ruské ministerstvo zahraničí označilo skutečnost, že prodloužení sankcí EU oznámila v den 74. výročí útoku nacistického Německa na Sovětský svaz.
Související
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
Rusko , EU (Evropská unie) , protiruské sankce
Aktuálně se děje
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
včera
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
včera
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
včera
Víkendové počasí bude za týden jiné, vyplývá z výhledu
Aktualizováno 16. května 2026 22:39
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
16. května 2026 20:55
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
Hudebníci se v tomto týdnu rozloučili s geniálním hitmakerem Oskarem Petrem, autorem slavných písniček z repertoáru Lucie, Davida Kollera či Anety Langerové. Petr zemřel na konci dubna, bylo mu 73 let.
Zdroj: Lucie Podzimková