Kyjev se chystá na soud s Janukovyčem, exprezident je obviněn z vlastizrady

Kyjev - Ukrajinská metropole se připravuje na velký proces, byť hlavní aktéři nedorazí. Exprezident Viktor Janukovyč a pět jeho spolupracovníků totiž žije v ruském exilu, souzeni budou v nepřítomnosti. Exprezident je prý ale ochoten na dálku vypovídat.

Prokuratura obviňuje exprezidenta, bývalého guvernéra centrální banky, dva bývalé ministry a jejich náměstky ze série trestných činů. Po vynesení rozsudku hodlají úřady vyrozumět další státy, aby někdejším představitelům mohl být zkonfiskován majetek, který v těchto státech skrývají.

Advokát exprezidenta Vitalij Serďuk agentuře Interfax řekl, že i když žaloba nemá po ruce žádné věcné důkazy, je Janukovyč ochoten vypovídat. "Je připraven před vyšetřovateli a soudci vypovídat v režimu videokonference. Má jasné přání: chce, aby jeho názor byl slyšet," konstatoval obhájce.

"Je to jen začátek naší práce, v brzké době přijdou na řadu i další," řekl generální prokurátor Viktor Šokin. Kyjev podle něj hodlá požádat o součinnost Rakousko, Británii, Kypr, Singapur, Lotyšsko a další státy.

Janukovyče loni v únoru smetli opoziční demonstranti, rozhořčení jeho odmítnutím uzavřít dohodu o přidružení k Evropské unii a také střelbou policistů do davu. Exprezident je podle Šokina podezřelý z vytvoření zločinné organizace, zneužití moci a vlastizrady. "V nejbližší době bude obvinění předáno Janukovyčovi a jeho poradcům," prohlásil bez dalších podrobností prokurátor.

Janukovyč žije v Rostově na Donu a Rusko jej odmítá ke stíhání ve vlasti vydat. V červnu stanici BBC řekl, že k ruské anexi ukrajiského poloostrova Krym by nedošlo, nebýt loňského únorového převratu na Ukrajině.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Viktor Janukovyč Ukrajina

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům

Ukrajinským mužům, kteří nesplnili vojenskou povinnost, nastávají krušné časy. Pokud dorazí do některého z členských států EU, už nebudou mít nárok na udělení dočasné ochrany. Bylo totiž zveřejněno nové rozhodnutí Rady EU, které upravuje podmínky pro udělování dočasné ochrany a zároveň ji prodlužuje. Informovalo o tom ministerstvo vnitra.

před 8 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo

S vedry se v současnosti nepotýká jen Česko, ale celý region střední Evropy. Nový teplotní rekord hlásí i sousední Slovensko, kde v noci na úterý na jednom místě neklesla teplota pod 27,5 stupně Celsia. Informoval o tom slovenský web Pravda

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy