Podle poslanců Evrpoského parlamentu, k nimž se přidávají aktivisté, nevyvinuly země EU dostatečnou aktivitu při prošetřování programů CIA týkajících se zatýkání, vyslýchání a mučení, které mělo probíhat na evropské půdě.
Obě skupiny se odvolávají na zprávu výboru pro zpravodajské služby amerického senátu z roku 2014. Aktivisté kritizovali členské země EU, že neprovedly řádnou prověrku činnosti složek CIA na jejich území. Zpráva uvádí, že v důsledku události 11. září příslušníci CIA mučili zajatce podezřelé z členství v al-Káijdě za používání prostředků, které lze nazvat mučením: waterboarding a bránění ve spánku. Jak se později ukázalo, některé členské země byly CIA nápomocné.
Například Polsko, Litva či Rumunsko měly na svém území střediska pro soustředění podezřelých osob, kde byly také vyslýchány. Poté je čekal přesun na základnu Guantanámo. "Máme nové důkazy o vážném selhání států v oblasti právní, a to jak v USA, tak v EU," sdělila poslancům v Evropském parlamentu Elspeth Guildová zastupující Centrum pro studium evropské politiky (CEPS). "Pokud by se členské státy EU odmítly do tohoto nelidského programu zapojit, pak by na evropské půdě k neslýchanému porušování lidských práv nedošlo."
Podle zástupkyně CESP je na vině především nedostatek nezávislosti a často zneužívané "státní tajemství", kterým se někteří politici zaštiťovali. To znemožnilo účinné vyšetřování výše uvedených činů, Elspeth Guildová proto vyzvala členské země EU, aby urychlily stíhání odpovědných osob.
Evropský parlament už vydal nezávazné usnesení o nelegálních aktivitách CIA v Evropě. Jedno pochází z roku 2007 a praví se v něm, že v letech 2001 až 2005 využila CIA nejméně v tisíci případech evropský vzdušný prostor a vytvořila na území dočasná tajná vězeňská zařízení, umístěná na vojenských základnách USA v evropských zemích.
Polsko bylo jednou z mála zemí, které musely nést odpovědnost za spolupráci s CIA. V únoru letošního roku Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Polsko musí zaplatit 262 000 dolarů jako odškodnění pro dva zajatce, obviněných z terorismu. Byli mučeni na polské základně CIA. Minulý měsíc odcestovali členové soudního výboru Evropského parlamentu do Rumunska, aby zde prověřili obvinění, že tam rovněž CIA protiprávně drží osoby údajně podezřelé z terorismu. Proti tomu protestuje poslankyně Eva Joly zastupující Stranu zelených: "Setkali jsme se s lidmi, kteří popírají, že by v Rumunsku k něčemu takovému došlo."
Bývalý italský prokurátor Armando Spataro vyzval poslance, aby vytvořili tlak na Radu a Komisi Evropské Unie s cílem převzít iniciativu a nastolit kroky, vedoucí k právní nápravě. "Nastal čas něco udělat, musíme dosáhnout rovnováhy mezi potřebami soudního systému... a bezpečnostními obavami, které jsou základem státního tajemství," říká Spataro, který v roce 2009 odsoudil v nepřítomnosti 23 Američanů podílejících se na únosu muslimského duchovního. Ten byl proti své vůli z Milána odvezen do Egypta.
Související
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 1 hodinou
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 2 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 3 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 4 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 5 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
V pátek odpoledne došlo v Tanvaldu v ulici Horská k vážnému incidentu, při kterém útočník napadl lidi nožem. Zásah záchranářů a policie si vyžádal ošetření čtyř zraněných osob, přičemž tři z nich utrpěly těžká poranění.
Zdroj: Libor Novák