Moskva - Po černobylské havárii 26. dubna 1986 se začalo kšeftovat s výhodami, které dostaly zasažené regiony. Ruská vláda dnes odebrala dvěma stovkám obcí v Brjanské oblasti sociální zvýhodnění, určené lidem postiženým katastrofou.
Brjanský gubernátor Alexandr Bogomaz rozhodnutí vysvětlil tím, že dané obce stejně neexistovaly, byly prý jen fiktivní. "Ze seznamu osídlených míst se sociálním zvýhodněním bylo usnesením vlády vyloučeno 200 obcí. Ale nežije tam jediný člověk. Byly případy, kdy se lidé přihlašovali k pobytu v pustém místě, v chátrajícím opuštěném domu, aby jej pak za peníze přenechali státu," řekl.
Nevládní organizace zastupující zájmy "černobylských" postižených s vládním rozhodnutím o odebrání dosavadních výhod nesouhlasí a hodlají je napadnout u soudu, připomněla agentura TASS a dodala, že v dané části Brjanské oblasti, postižené katastrofou, nyní žije okolo 78.000 lidí.
Ale podle gubernátora vládní rozhodnutí umožnilo skoncovat s kriminálním kšeftováním s "černobylskými" výhodami, což umožnilo ušetřit více než čtyři miliardy ze šesti miliard rublů (asi 1,4 miliardy z dvou miliard Kč) vyčleněných z letošního rozpočtu na tyto cíle.
Podle zvláštního programu obyvatelé jihozápadních okresů Brjanské oblasti mohou odevzdat státu svá obydlí a opustit kontaminovanou oblast. Ale podle gubernátora se při prověrce ukázalo, že více než čtyři pětiny lidí, kteří "odevzdali" své domy, v nich zůstali dál žít.
Upozornil také, že v "černobylských" okresech oblasti si lidé zvykli žít ze státních dávek a podpor a přestali se zajímat o práci, a tak "při 9000 volných míst máme 9000 nezaměstnaných".
Související
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 2 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 3 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
Ačkoliv se o víkendu denní maxima přehoupnou přes bod mrazu, v noci budou teploty nadále citelně klesat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák