Černobyl

Sergej Naryškin, šéf ruské zahraniční zpravodajské služby

Šéf ruské špionáže věří, že Kyjev v Černobylu vyrábí špinavou jadernou bombu

V pondělním prohlášení ředitele ruské Služby vnější rozvědky (SVR) Sergeje Naryškina se uvádí, že Rusko doufá, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) a Evropská unie se zaměří na jadernou činnost Ukrajiny. Moskva tvrdí, že tato činnost naznačuje možnost, že Kyjev pracuje na vývoji takzvané špinavé nukleárlní bomby. Informaci zveřejnila agentura Reuters s odkazem na ruskou státní agenturu TASS.
Záporožská jaderná elektrárna Komentář

Šest hřebíků do rakve. Rusové bojují o Záporožskou elektrárnu, mnohdy ani neznají pravdu o Černobylu

Neinformovanost, lži, záměrné utajování zásadních událostí. Ruské techniky se nijak neliší od těch, které Sovětský svaz v čele s Ústředním výborem Komunistické strany sovětského svazu (KSSS) hojně používal. Tento přístup pak vede ke smrti alespoň zdánlivě nevinných lidí. Okupanti nejdříve obsazovali oblast bývalé jaderné elektrárny v Černobylu, nyní se snaží bojovat o Záporožskou jadernou elektrárnu.
Černobylská jaderná elektrárna

Ruský úspěch v Černobylu byl součástí dlouhodobé operace tajných agentů Kremlu

Když odpoledne 24. února první ozbrojená vozidla ruské invazní armády vjela do areálu bývalé jaderné elektrárny v Černobylu, narazila na ukrajinskou jednotku, jež měla na starosti jeho obranu. Za méně než dvě hodiny 169 příslušníků ukrajinské Národní gardy bez boje složilo zbraně. Rusko ovládlo Černobyl, kde jsou uloženy tuny jaderného odpadu a který je klíčovým místem pro postup na Kyjev.
Černobylská jaderná elektrárna

V Černobylu znovu zavlála ukrajinská vlajka

V areálu bývalé jaderné elektrárny v Černobylu dnes byla slavnostně vztyčena ukrajinská vlajka. Stalo se tak poté, co se z místa stáhly ruské jednotky, které elektrárnu okupovaly od prvních dnů nynější války na Ukrajině.
Černobylská jaderná elektrárna

Z Černobylu odešla podle ukrajinských energetiků většina Rusů

V areálu odstavené jaderné elektrárny Černobyl zůstává už jen "malé množství nepřátelských vojáků", uvedla dnes na sociálních sítích ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která provozuje jaderné elektrárny. Ruské jednotky, které dříve obsadily elektrárnu, se vydaly ve dvou kolonách směrem k běloruské hranici, doplnila společnost.
Černobylská jaderná elektrárna

V okolí Černobylu ovládaném ruskými jednotkami hoří

Ruské jednotky se v okolí okupované jaderné elektrárny Černobyl chovají nezodpovědně, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. V uzavřené zóně okolo odstavené elektrárny podle ní na několika místech hoří, napsala dnes agentura Reuters. Informaci potvrdily i úřady v Moskvě, nebezpečí však podle nich nehrozí. Ruské síly zároveň opustily severoukrajinské město Slavutyč, kde žije mnoho pracovníků elektrárny, uvedl tamní starosta.
Černobylská jaderná elektrárna

Rusové odřízli město, kde žijí pracovníci elektrárny v Černobylu

Ruské síly odřízly v Kyjevské oblasti město Slavutyč, kde žije mnoho pracovníků působících v jaderné elektrárně Černobyl, oznámily podle Reuters místní úřady. Od okolního světa je izolováno také asi 130.000 lidí ve městě Černihiv na severu Ukrajiny, upozornil podle agentury AP místní představitel.
Černobyl, ilustrační fotografie.

Ukrajině se opět podařilo obnovit dodávky elektřiny do Černobylu

V odstavené černobylské jaderné elektrárně se podařilo obnovit dodávky elektřiny, které byly přerušeny poté, co v pondělí podle agentury Unian ruské jednotky znovu poškodily elektrické vedení. Uvedla to na twitteru Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která tuto informaci dostala od Ukrajiny.
Černobylská jaderná elektrárna

Rusové údajně znovu poškodili přívod elektřiny do Černobylu

Ruské jednotky znovu poškodily elektrické vedení zásobující odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu, které v neděli opravili pracovníci ukrajinského energetického podniku Ukrenerho. Poškozené vedení se i nyní pokusí dát do pořádku opravárenská četa Ukrenerho, která "jede na okupované území v okolí černobylské elektrárny hledat a opravit nové poškození", oznámila dnes agentura Unian.
Černobylská jaderná elektrárna

Ukrajina obnovila dodávky elektrické energie do Černobylu

Ukrajině se podařilo obnovit dodávky elektrické energie do odstavené Černobylské jaderné elektrárny, uvedl dnes ministr pro energetiku Herman Haluščenko. Chladicí systémy podle něj budou opět pracovat v normálním režimu a nebude zapotřebí záložního zdroje, uvedl server Ukrajinska pravda.
Černobylská jaderná elektrárna

S obnovením dodávek elektřiny do černobylské elektrárny pomáhají Rusové, tvrdí Rosatom

Ruská jaderná společnost Rosatom oznámila, že je v kontaktu s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) ohledně zajištění bezpečného provozu dvou ukrajinských jaderných elektráren, které obsadili ruští vojáci. Korporace tvrdí, že s obnovením dodávek elektrické energie do odstavené Černobylské jaderné elektrárny pomáhá formou konzultací tým ruských odborníků, informovala dnes ruská tisková agentura RIA Novosti.
Černobyl, ilustrační fotografie.

Ukrajina: Moskva chystá teroristický útok na Černobyl, chce ho svést na nás

Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil přípravu teroristického útoku na odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu a chce z něj obvinit Ukrajinu. Informovala o tom dnes ukrajinská média. Moskva zprávu zatím nekomentovala. Elektrárnu, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy, v současné době ovládají ruské invazní jednotky.
Černobyl

Bělorusko podle Ruska obnovilo dodávky proudu do Černobylu

Bělorusko obnovilo dodávky elektrického proudu do ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu. Uvedlo to dnes podle agentury Reuters ruské ministerstvo energetiky. Kyjev ve čtvrtek oznámil, že odstavená elektrárna má proud jen ze záložních generátorů na dva dny a že elektřina je nutná k chlazení spotřebovaného jaderného paliva.
Černobyl, ilustrační fotografie.

Černobyl nemá dodávky elektrického proudu, hrozí únik radiace

Černobylská jaderná elektrárna je bez dodávek elektrického proudu, což by bez včasné opravy mohlo vést k úniku radiace, protože elektřina je nutná k chlazení spotřebovaného jaderného paliva. Oznámila to dnes státní společnost Enerhoatom, která spravuje čtyři funkční ukrajinské jaderné elektrárny.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy