KOMENTÁŘ | Šest hřebíků do rakve. Rusové bojují o Záporožskou elektrárnu, mnohdy ani neznají pravdu o Černobylu

Neinformovanost, lži, záměrné utajování zásadních událostí. Ruské techniky se nijak neliší od těch, které Sovětský svaz v čele s Ústředním výborem Komunistické strany sovětského svazu (KSSS) hojně používal. Tento přístup pak vede ke smrti alespoň zdánlivě nevinných lidí. Okupanti nejdříve obsazovali oblast bývalé jaderné elektrárny v Černobylu, nyní se snaží bojovat o Záporožskou jadernou elektrárnu.

V dubnu roku 1986 se prakticky nikdo neobával nebezpečí, které nestabilní stav reaktoru jaderné elektrárny v Černobylu představoval. V plánu bylo experimentovat s možnostmi, které reaktor má. Ihned po experimentu došlo k jeho plánovanému odstavení za účelem údržby. Velice rychle se přehřál a během několika desítek minut byla tragédie na světě.

U černobylské havárie se naplno projevila schopnost, profesionalita a obětavost personálu elektrárny a následně záchranných sborů. Tito všichni se zasloužili o záchranu množství lidských životů. Z valné většiny pak zemřeli.

Jakmile ale vybuchne jaderný reaktor o takové síle jako tento, je potřeba učinit opatření v daleko rozsáhlejší oblasti než v pár městech okolo něj. Nad Evropu se tehdy vznesl radioaktivní mrak ohrožující zdraví a životy lidí především na Ukrajině, v Bělorusku, Rusku, ale také v pobaltských zemích a na severu kontinentu.

Sovětské elity se snažily událost utajit. Tehdejší generální tajemník sovětské komunistické strany, nedávno zesnulý Michail Gorbačov, o tragédii přes tři týdny mlčel. První důkazy o havárii ani nepřišly od sovětských zdrojů.

Pracovníci forsmarkské jaderné elektrárny ve Švédsku, více než tisíc kilometrů od Černobylu, nalezli radioaktivní částice na svém oblečení. V Česku byl největší radioaktivní spad kvůli vydatnému dešti zaznamenán na Jesenicku a v Novohradských a Orlických horách.

Sovětští činitelé započali evakuaci lidí až 36 hodin po explozi reaktoru. Celkem bylo až do roku 2000 přesunuto na 350 tisíc lidí z okruhu třiceti kilometrů od místa havárie.

Toto je jen lehké nastínění toho, co se může stát, když selže lidský faktor při práci s extrémně citlivou a zároveň nebezpečnou technologií. O této události vznikla také velice autentická minisérie na HBO. Za předplatné to tedy stálo.

Jaderná bezpečnost Ukrajiny a Evropy je v kritickém ohrožení

V uplynulých dnech dorazila do Záporožské jaderné elektrárny inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Je zapotřebí zjistit, jestli nehrozí podobná tragédie jako v Černobylu před 36 lety.

Po tom, co se stalo v roce 1986, by měly jaderné elektrárny působit jako místo, na kterém se nesmí bojovat. A to je jen velmi kulantně řečeno. Ostřelování v oblasti jaderné elektrárny je extrémně nebezpečné.

To ale ruští vojáci často nevědí. Neinformovanost totiž v komunistickém bloku nefungovala pouze ve směru zevnitř ven. Nešlo jen o snahu udržet si své jméno supervelmoci ve světě. KSSS tehdy byla na sklonku sil a tragédie jako Černobyl by obyvatele zneklidnila a pobouřila. Gorbačov to moc dobře věděl a běžný lid neinformoval.

Proto teď ruští vojáci nasazují své životy nejen proti ukrajinské armádě, ale také proti něčemu mnohem horšímu – štěpícímu se uranu. Bojovali v radioaktivním areálu černobylské jaderné elektrárny a provádějí bezprecedentní útoky proti Záporožské jaderné elektrárně.

Na základě utajování informací můžou zemřít zcela zbytečně. Jaderná elektrárna, ať už jde o jakoukoli, musí být výlučnou zónou, ve které se zkrátka bojovat nesmí za žádných okolností. Inspekce MAAE přitom našla známky fyzického narušení bezpečnosti během pouhých pár hodin.

Šest bloků připravených k explozi

Zaměstnanci jaderných elektráren jsou vysoce kvalifikovaní a zkušení. Vědí, že k práci s radioaktivním materiálem je potřeba opatrnost a profesionalita. Bez hlubokých znalostí v oboru, ve kterém pracují, by logicky jaderné elektrárny existovat nemohly. Záporožská jaderná elektrárna má 6 bloků, což ji dělá největší elektrárnou tohoto typu v Evropě. Pro srovnání – Temelín má 2 obdobně výkonné bloky, Dukovany 4, ale dvojnásobně slabší.

Mezi tímto člověkem a vojákem, ať už z povolání nebo čerstvě mobilizovaným, je zjevný rozdíl. Voják nemůže vědět, jak se elektrárna obsluhuje. Navíc Rusové si v Černobylu počínali opravdu nezkušeně, jako by zde radioaktivita nikdy nebyla. Pokud bylo třeba vykopat zákop – vykopali si ho, pokud bylo třeba projet pásovým vozidlem – neváhali a využívali místních radioaktivních cest. U okupantů bychom marně hledali jakékoli ochranné pomůcky. Zkrátka šli na smrt.

Při používání základních lidských práv, které platí i pro vojáky, by měli velitelé, potažmo i stát, myslet na vhodné podmínky a vybavení svých jednotek. Je jasné, že ve válečném stavu je to obtížnější. Zásobovací trasy bývají narušovány nepřítelem nebo je zásobování nedostatečné, jako v ruském případě. Nařízením útoků na jadernou elektrárnu naznačuje ignoraci jakékoli morálky a empatie ze strany velení. Ruské velení bere své vojáky jako stroje.

Ženevské konvence šly stranou

Již po první světové válce bylo jasné, že i válka potřebuje svá pravidla. Samozřejmě je obtížné taková pravidla dodržovat. Jde o porážku nepřítele, a čím větší léčka nebo krutější techniky, tím větší šance na vítězství existuje. Proto ve 30. letech vznikly tzv. Ženevské konvence.

Na jejich základě došlo k odsouzení agresivní války, zákazu chemických a biologických zbraní, nebo například určuje, jak má být postaráno o raněné a že je potřeba k nim přistupovat s respektem. Po druhé světové válce začal boj proti šíření zbraní hromadného ničení. Ten postupem času přinášel ovoce. Byly položeny základy jaderné bezpečnosti ve světě.

Ostřelování či boje o Záporožskou jadernou elektrárnu představují bezprecedentní ignoraci a narušení jakýchkoli zásad mezinárodního práva a řádu ze strany Ruska. Putinovi evidentně nezáleží na jaderné bezpečnosti a životech desetitisíců lidí v okolí elektrárny. To dokazuje už jím vyvolaná invaze na Ukrajinu.

Pokud někdy Ukrajinci Rusko porazí, jistě Putina a válečné zločince s ním spojené nečeká nic jednoduchého. Velká část světa bude chtít tyto osoby dostat za mříže. Mezinárodní soudní tribunál v Haagu se s nimi jistě mazat nebude, a Putin dost možná stráví zbytek života ve vězení. Trest mu bude hrozit za porušení Ženevských konvencí, narušení jaderné bezpečnosti, spuštění agresivní útočné války a v neposlední řadě také schvalování a konání zločinu genocidy.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Záporožská jaderná elektrárna Černobyl válka na Ukrajině Ruská armáda Michail Gorbačov jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

Nad Ukrajinou se stahují mračna. Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v úterním rozhovoru pro Fox News varoval, že bez podpory Spojených států by Ukrajina nebyla schopná odolat ruské invazi. Zelenskyj zdůraznil, že jednota mezi Ukrajinou, USA a Evropou je klíčová pro udržení odporu proti Rusku. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy