Ruský úspěch v Černobylu byl součástí dlouhodobé operace tajných agentů Kremlu

Když odpoledne 24. února první ozbrojená vozidla ruské invazní armády vjela do areálu bývalé jaderné elektrárny v Černobylu, narazila na ukrajinskou jednotku, jež měla na starosti jeho obranu. Za méně než dvě hodiny 169 příslušníků ukrajinské Národní gardy bez boje složilo zbraně. Rusko ovládlo Černobyl, kde jsou uloženy tuny jaderného odpadu a který je klíčovým místem pro postup na Kyjev.

Úspěšná operace ve stylu blitzkriegu se dramaticky liší od tuhého odporu, který Ukrajinci v přes pět měsíců trvajícím konfliktu kladou Rusům na jiných místech. Agentura Reuters zjistila, že ruský úspěch v Černobylu nebyl dílem náhody, ale součástí dlouhodobé operace Kremlu s cílem infiltrovat ukrajinský stát tajnými agenty.

Pět lidí, kteří jsou obeznámeni s přípravami Kremlu na invazi, říká, že váleční stratégové kolem prezidenta Vladimira Putina se domnívali, že Rusku s pomocí těchto agentů bude stačit jen málo k tomu, aby během několika dnů padla vláda ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Novináři z Reuters na základě rozhovorů s činiteli v Rusku, na Ukrajině a soudních dokumentů a výpovědí podaných během vyšetřování lidí nasazených v Černobylu zjistili, že ruská infiltrace je hlubší, než se veřejně připouští. "Kromě nepřítele zvnějšku máme bohužel i vnitřního nepřítele," řekl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov v jednom rozhovoru. Na začátku invaze mělo Rusko agenty v ukrajinské armádě, bezpečnostních složkách i policii.

Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování zabývající se mimořádně závažnými zločiny vyšetřuje, zda Národní garda v Černobylu porušila zákon, když zbraně předala nepříteli. Tato pořádková četnická služba hájí svůj postup a poukazuje na riziko, jaké by s sebou nesl boj o jadernou elektrárnu.

Rusko prý loni v listopadu začalo na Ukrajinu posílat tajné agenty, aby navázali kontakty s činiteli majícími na starosti zajištění bezpečnosti Černobylu. Jejich úkolem bylo zajistit, že tam ruská armáda nenarazí na odpor. Černobyl také sloužil jako místo pro předávání dokumentů ukrajinské tajné služby SBU. Podplacení ukrajinští činitelé předávali ruským špionům informace o ukrajinské vojenské připravenosti. Ukrajinští vyšetřovatelé podezřívají nejméně dva lidi z poskytování informací ruským agentům nebo z toho, že jinak pomáhali Rusům elektrárnu ovládnout.

Soudní dokumenty a výpovědi ukazují, jakou roli sehrál Vitalij Viter, šéf bezpečnosti v Černobylu a příslušník ukrajinské tajné služby SBU. Je ve vazbě a je vyšetřován kvůli tomu, že v klíčové době nebyl na svém místě. Vypověděl, že několik dnů před začátkem invaze odešel na nemocenskou a 24. února byl doma v Kyjevě. Vyšetřovatelům řekl, že první den invaze telefonoval s velitelem jednotky Národní gardy. Radil mu, aby nevystavoval jednotku nebezpečí. "Ušetři své lidi," řekl mu. Velitel mu nebyl podřízený a podle Reuters není jasné, zda se řídil Viterovým doporučením. Viter je podezřelý ze zrady kvůli "úmyslné pomoci jednotkám Ruské federace při rozvratné činnosti proti Ukrajině".

Agentura Reuters podotýká, že se jí nepodařilo nezávisle ověřit tvrzení o ruských agentech v Černobylu připravujících půdu pro nekrvavé převzetí areálu. Nicméně ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování uvedl, že se zabývá případem někdejšího vysoce postaveného činitele tajné služby SBU Andrije Naumova, který svého času působil v Černobylu a je podezřelý, že utajované informace o bezpečnosti areálu předal cizímu státu. Krátce před ruským vpádem na Ukrajinu zmizel, uvedla osoba z bezpečnostního aparátu. Objevil se v červnu v Srbsku. Tamní policie tehdy informovala, že na hranici se Severní Makedonií zadržela ukrajinského občana A. N. V jeho autě značky BMW objevila stovky tisíc dolarů a eur a dva smaragdy. On a řidič BMW jsou podezřelí z pokusu o praní špinavých peněz. Koncem března prezident Zelenskyj vydal dekret, kterým Naumova zbavil generálské hodnosti a v emotivním projevu prohlásil, že Naumov a další generál SBU jsou zrádci, kteří zradili přísahu věrnosti Ukrajině. Naumov je ve vazbě v Srbsku.

Pro Rusko ovládnutí Černobylu bylo jenom jedním z kroků v operaci s cílem chopit se vlády v Kyjevě. Počítalo prý s aktivací spících agentů uvnitř ukrajinského bezpečnostního aparátu. Zdroje obeznámené s plány Kremlu potvrzují zprávy západních zpravodajských služeb, že Rusko chtělo, aby majitel dvou sanatorií na Ruskem anektovaném Krymu a separatistický politik Oleg Carjov vedl loutkovou vládu v Kyjevě. Brzy ráno 24. února Carjov na telegramu napsal, že vstoupil na Ukrajinou kontrolované území a že "Kyjev bude osvobozen od fašistů".

Bývalá ukrajinská generální prokurátorka také agentuře Reuters v červnu řekla, že ukrajinský politik a Putinův přítel Viktor Medvedčuk měl zašifrovaný telefon předaný z Ruska, aby mohl komunikovat s Kremlem. Krátce před ruským vpádem na Ukrajinu utekl z domácího vězení v Kyjevě. Carjov uvedl, že tvrzení o tom, že ho Rusko vybralo do čela loutkové vlády "nemají mnoho společného s realitou", Medvedčukův právník se k věci odmítl vyjádřit. Jeho klient je ve vazbě kvůli obvinění z vlastizrady související s jeho aktivitou ještě před ruskou invazí. Carjov nyní pobývá na Krymu a jezdí na návštěvy do Moskvy.

I když Rusové ovládli Černobyl, jejich plány obsadit Kyjev ztroskotaly. Spící agenti dosazení Moskvou v mnoha případech nedokázali splnit svůj úkol, uvádějí zdroje na ukrajinské a ruské straně. Lidé, na které Kreml vsadil na Ukrajině, v letech před invazí svůj vliv zveličovali. Kreml při plánování operací na Ukrajině spoléhal na "šašky - něco věděli a vždy říkali, co od nich vedení chtělo slyšet, protože jinak by nedostali zaplaceno," řekla jistá osoba blízká proruským separatistům z východní Ukrajiny.

Ruská infiltrace ale v jednom ohledu uspěla: na Ukrajině zasela nedůvěru a odhalila nedostatky ukrajinské tajné služby SBU, která má ve vztazích k Rusku komplikovanou minulost a která má nyní za úkol vyhledávat zrádce a kolaboranty. To vyšlo najevo 17. července, když prezident Zelenskyj v proslovu k národu oznámil, že odvolal šéfa SBU Ivana Bakanova, kterého zná celá léta, kvůli tomu, že mnoho jeho podřízených je podezřelých ze zrady. Podle zdrojů z ukrajinských bezpečnostních složek někteří pracovníci SBU zmiňovali, že několik dnů po začátku ruské invaze se nemohli s Bakanovem spojit, což v Kyjevě umocňovalo pocit chaosu.

Zelenskyj ve svém nedávném projevu o pracovnících bezpečnostních složek obviněných ze zrady mluvil o tom, jakou daň si ruská infiltrace v jeho zemi vybírá. "Takové množství trestných činů proti základům národní bezpečnosti představuje velmi závažné otázky na adresu odpovědných činitelů," řekl. "Na každou takovou otázku přijde pádná odpověď," dodal.

Související

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Černobyl

Aktuálně se děje

před 15 minutami

USA

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

před 42 minutami

před 1 hodinou

Joe Biden

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa

Bývalý prezident Spojených států Joe Biden se dnes znovu objeví na veřejnosti, když v Chicagu pronese svůj první velký projev od chvíle, kdy v lednu opustil Bílý dům. Vystoupení, které se uskuteční na výroční konferenci Národní asociace obhájců, poradců a zástupců osob se zdravotním postižením (ACRD), se zaměří na současné ohrožení systému sociálního zabezpečení ve Spojených státech.

před 1 hodinou

V Praze se koná poslední rozloučení s Annou Slováčkovou. (15.4.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident. 

před 2 hodinami

Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.

před 2 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí

Evropská unie důrazně varovala představitele členských států před účastí na tradičních oslavách Dne vítězství, které každoročně pořádá Rusko 9. května. Tento rok přitom slavnosti připomenou již 80. výročí porážky nacistického Německa a podle informací ruských médií a webu Politico byly rozeslány pozvánky nejen do Číny, Indie a Brazílie, ale i do některých evropských zemí – konkrétně na Slovensko a do Srbska.

před 3 hodinami

J.D. Vance, Marco Rubio

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA

Americký viceprezident JD Vance ostře kritizoval dlouhodobou závislost Evropy na vojenské ochraně Spojených států. V rozhovoru pro britský server UnHerd uvedl, že Evropa se musí stát vojensky soběstačnou a nemůže být „permanentním bezpečnostním vazalem“ USA. Podle něj by to nebylo výhodné ani pro Spojené státy, ani pro Evropu samotnou.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

před 5 hodinami

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

před 6 hodinami

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy