Záhadná smrt: Putinův poradce zemřel ve Washingtonu po úderu do hlavy, Moskva chce vysvětlení

Moskva/Washington - Záhadná smrt bývalého ruského ministra Michaila Lesina v USA zkomplikovala už tak pošramocené vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Kreml žádá oficiální objasnění případu, který spustil lavinu spekulací.

Lesin byl na počátku tisíciletí považován za jednu z nejvlivnějších postav v ruských médií, byl spoluzakladatelem největší reklamní agentury v zemi. V letech 1999 až 2004 působil jako ministr tisku, dalších pět let byl poradcem prezidenta Vladimira Putina. Do loňského ledna působil jako generální ředitel holdingu Gazprom media, pod který spadají například televize NTV a TNT či rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Předloni vyzval americký senátor Roger Wicker k vyšetřování Lesina kvůli údajně podezřelému zbohatnutí. V dopise americkému ministerstvu spravedlnosti Wicker upozornil, že poté, co přestal být státním úředníkem, Lesin koupil pro rodinu nemovitost v Los Angeles za 28 milionů dolarů (asi 700 milionů Kč).

Lesin byl nalezen loni v listopadu mrtvý ve washingtonském hotelu. Podle příbuzných podlehl srdečnímu záchvatu, pitva však podle médií stanovila jako příčinu smrti úder tupým předmětem do hlavy.

Podobná zranění se prý našla prakticky na celém těle. Nadále však podle stanice BBC není jasné, zda šlo o násilnou, nebo přirozenou smrt. Policie pokračuje ve vyšetřování záhady.

"Čekáme od Washingtonu příslušné objasnění a oficiální informace o průběhu vyšetřování," uvedla mluvčí ruské diplomacie. Ruské velvyslanectví ve Washingtonu opakovaně žádalo o informace o vyšetřování okolností smrti ruského občana, avšak od Američanů se nic podstatného nedozvědělo.

Internetový list Gazeta.ru připomněl, že už překvapivé Lesinovo úmrtí v USA spustilo záplavu pověstí a fám. Britský bulvární list Daily Mail dokonce psal, že Rusovu smrt zinscenovaly americké tajné služby, které Lisina za prozrazení kremelských tajností zařadily do programu ochrany svědků.

Pokud jde o nový obrat v případu v podobě zveřejnění příčiny smrti až po čtyřech měsících, podle ruského experta na americké právo Alexeje Vineckého nejde prý o nic zvláštního. Ruská justice sice operuje podle přesných termínů, ale v USA mají experti tolik času, kolik potřebují. A kdyby prý Amerika chtěla Lesinovu smrt využít ke kompromitaci Ruska, už dávno by to udělala, protože hodnostáře našli mrtvého ve washingtonském hotelu, který je známý jako místo dostaveníček homosexuálů. Nic takového se však nestalo.

"Lesin hodně věděl. Provázel první, druhé a další Putinovy kroky na nejvyšší příčce, zevnitř viděl spoustu toho, co si oči zvenčí ani nevšimly," usoudil politolog Anatolij Nesmijan. Smrt činitele, který by mohl prozradit hodně podrobností, jak za pomoci mediální manipulace pomáhal vybudovat současný ruský režim, podle něj nebyla žádná náhoda.

Související

FBI

Záhadná smrt v USA: Exporadce Putina měl neobvyklou zlomeninu

Bývalý ruský ministr pro tisk a mediální poradce prezidenta Vladimira Putina Michail Lesin, který za kontroverzních okolností zemřel v roce 2015 ve washingtonském hotelu, měl zlomeninu obvykle spojovanou se rdoušením. Vyplývá to z dokumentů, které washingtonský úřad soudního lékařství z nařízení soudu poskytl stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
Vladimír Putin

Záhadná smrt Putinova poradce Lesina? Soud v USA nařídil zpřístupnit pitevní zprávu

Americký soud nařídil washingtonskému úřadu soudního lékařství zpřístupnit pitevní zprávu pořízenou po smrti bývalého ruského ministra a prezidentova poradce Michaila Lesina. Zemřel v roce 2015 ve washingtonském hotelu a za příčinu smrti byla označena otrava alkoholem. Agentura AP napsala, že nový soudní požadavek by mohl vnést světlo na nejasné okolnosti kolem Lesinovy smrti. Soud nařízení vydal podle dnešní zprávy agentury AP na základě podnětu stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Více souvisejících

Michail Lesin USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor

Rakousko se rozhodlo zaujmout nekompromisní postoj vůči vojenským aktivitám Spojených států na Blízkém východě. Vídeň oficiálně oznámila, že americkým vojenským letounům zapojeným do konfliktu s Íránem zakazuje využívat svůj vzdušný prostor. Tento krok odůvodňuje zákonem o trvalé neutralitě a jasným politickým vymezením vůči administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Pam Bondi

Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou

Prezident USA Donald Trump se rozhodl odvolat Pam Bondiovou z funkce ministryně spravedlnosti, což potvrdily webu CNN zdroje blízké Bílému domu. Na její místo dočasně nastoupí Todd Blanche, dosavadní náměstek ministryně, který povede resort jako úřadující generální prokurátor. Trump toto rozhodnutí oznámil na své sociální síti Truth Social s tím, že Bondiová přechází do soukromého sektoru.

včera

Prezident Trump

Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu

Politická a ekonomická stabilita Evropy prochází v posledních týdnech zatěžkávací zkouškou, kterou vyvolala jednostranná rozhodnutí Washingtonu. Americký prezident Donald Trump koncem února oznámil začátek války s Íránem a vzkázal tamnímu lidu, aby po skončení bojů převzal vládu do svých rukou. Podobně asertivní tón nyní volí i směrem ke svým evropským spojencům, kteří se potýkají s drtivými následky tohoto konfliktu.

včera

Benzinky

USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste

Současné prudké zdražování pohonných hmot se zdaleka netýká pouze tradičně nákladnějších demokratických států, jako je například Kalifornie. Aktuální data asociace AAA, která analyzovala stanice CNN, ukazují překvapivý trend u republikánských regionů. Sedm amerických států s nejvýraznějším nárůstem cen za poslední měsíc tvoří výhradně oblasti, kde v roce 2024 zvítězil Donald Trump.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu

Írán reagoval na nejnovější výhrůžky, které americký prezident Donald Trump pronesl ve svém projevu k národu. Opět pohrozil útoky na íránské elektrárny a ropná zařízení. Teherán mu vzkázal, ať se připraví na odvetu, protože Američané musí zaplatit za vyvolanou agresi. 

včera

Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem

Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy