Kyjev - Politická krize na Ukrajině nemá ani po třech týdnech řešení. V médiích před časem zaznělo jméno nástupce premiéra Arsenije Jaceňuka, dnes je ale všechno jinak.
"Tři týdny konzultací na nejrůznějších úrovních výsledek nepřinesly. Politická krize zatím nemá žádné řešení," konstatoval dnes předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman.
Podporu Jaceňukově vládě odvolaly v únoru strany Vlast a Svépomoc, na pokračování vlády v jejím dosavadním složení údajně nemá zájem ani Blok Petra Porošenka (BPP), který je páteří koalice.
Kabinet je obviňován z nedostatečné akceschopnosti, z blokování potřebných reforem a z váhavého přístupu k boji s korupcí. Šéf parlamentní frakce BPP Jurij Lucenko dnes prohlásil, že jediným cílem vlády je "chránit zájmy oligarchů".
Za hlavního kandidáta na post premiéra byla donedávna označována ministryně financí Natalja Jaresková, rodilá Američanka s ukrajinským i americkým občanstvím.
List Vesti ale dnes napsal, že prezidentská kancelář ministryni považuje za příliš "samostatnou" a že Jaresková vhodným kandidátem už není. "Její nezávislost se nikomu nelíbí," citoval kyjevský list zdroj z prezidentova okolí. Podle politologa Kostě Bondarenka se Jaresková "opírá jen o autoritu ministerstva zahraničí USA", kde dříve působila.
Prezidentský mluvčí Svjatoslav Ceholko dnes novináře informoval, že Jaresková stále zůstává kandidátem, ale jen v případě úřednického kabinetu.
Pro případ "politické" vlády prý prezident Porošenko nevylučuje, že by se premiérem mohl stát předseda strany Svépomoc, lvovský starosta Andrij Sadovyj.
Související
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
Ukrajina , Arsenij Jaceňuk , Petr Porošenko
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
před 1 hodinou
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
před 2 hodinami
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
před 3 hodinami
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
před 4 hodinami
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 5 hodinami
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 6 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 6 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 7 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 8 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 9 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 10 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 10 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 11 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 12 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 13 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 14 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
Americký prezident Donald Trump v úterý ostře zaútočil na Španělsko a označil ho za „příšerného spojence“. Reagoval tak na rozhodnutí vlády premiéra Pedra Sáncheze, která zakázala využití vojenských základen Rota a Morón pro americké operace v rámci válečného konfliktu v Íránu. Trump během setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem v Oválné pracovně prohlásil, že Spojené státy s touto evropskou zemí přeruší veškerý obchod.
Zdroj: Libor Novák